ادبیتاریخمهاجرت

زیباترین کتابخانه های جهان

لیست 10 کتابخانه زیبا و قشنگ دنیا

Print Friendly, PDF & Email
زیباترین کتابخانه های جهان
5 از 2 رای

زیباترین کتابخانه های جهان

 

قبل از اینکه به معرفی فهرستی از ۱۰ کتابخانه زیبای دنیا با طراحی داخلی برجسته بپردازیم لازم است که این نکته را ذکر کنیم که این کتابخانه های بزرگ و زیبا گاها قدمتی چند صد ساله دارند و معماری آنها به سال ها پیش بر میگردد!
بعضی از این کتاخانه ای زیبای جهان که در این لیست معرفی میشوند جز کتابخانه های ملی کشور ها محسوب میشوند و بعضی دیگر جز کتابخانه های عمومی و حتی محلی شهر ها.
در این کتابخانه های زیبا پر است از نقاشی ها و مجسمه ها و سر ستون های زیبا که با آنها تزئین شده اند و  بعد از گذشت سال ها هنوز به زیبایی خود پار برجا مانده اند. در ادامه با این تاپ ۱۰ همراه باشید.

 

پیشنهاد میشود بخانید : ۱۰ موزه علمی بزرگ و زیبای دنیا

 

۱) کتابخانه آدمونت ابی, اتریش

زیبا ترین کتابخانه های جهان - ادمونت ابی

کتابخانه آدمونت ابی از معروفترین کتابخانه های دنیا به شمار می رود که به فضای روحانی و رهبانی بودن بسیار مشهور است.
این کتابخانه ی زیبا در سال ۱۷۷۶تاسیس شده است.
کتابخانه ی آدمونت کتاب خانه ایست بزرگ همراه با زیبایی چشمگیر، خود به تنهایی یک اثر هنری بزرگ است که همراه با سقفی شامل ساقه هایی که مراحل تکامل علم بشریت را به رخ می کشد.

در طراحی و معماری این کتابخانه ۴۸ پنجره زیبا به کار گرفته شده است که در طول روز نور این کتابخانه را به صورت طبیعی تامین میکند.

 

۲) کتابخانه صومعه سنت گال، سوئیس

زیبا ترین کتاب خانه ها جهان - صومعه سنت گال

صومعه سنت گال از سال ۷۱۹ تا کنون وجود داشته و همراه با کتابخانه آن به عنوان یکی از میراث فرهنگی جهانی شناخته و ثبت شده است. کتابخانه این صومعه دارای ۲۱۰۰ نسخه کتاب خطی است که قدمت بعضی از آنها به قرن هشتم میرسد. طراحی سقف و دکوراسیون آن جز شاهکار های هنری دنیا به شمار میرود. کتابخانه کلیسای سنت گال بدون شک یکی از زیباترین کتابخانه‌های جهان است؛ این کتابخانه دوست داشتنی نه تنها قدیمی‌ترین کتابخانه دنیا، بلکه یکی از مهم‌ترین کتابخانه‌های صومعه در جهان است.

 

۳)کتابخانه صومعه استراهو پراگ, جمهوری چک

بهترین کتابخانه های جهان - کتابخانه صومعه استراهو پراگ

صومعه Strahov در اوایل سال ۱۱۴۳ تأسیس شد.
کتابخانه ی این صومعه بیشتر شبیه به یک موزه به نظر میرسد تا کتابخانه و مجموعه ای بیش از ۲۰۰،۰۰۰ جلد کتاب در آن نگهداری میشود. همچنین ادعا شده است که این کتابخانه دارای دو گذرگاه مخفی است که درست مانند فیلم ها با قفسه کتاب پنهان می شود.

 

۴)کتابخانه ال اسکوریال. اسپانیا

زیبا ترین کتابخانه های دنیا - کتابخانه ال اسکوریال

کتابخانه ال اسکوریال یک کتاب خانه تاریخی اسن که به دستور  پادشاه اسپانیا اهدا شده است که در ۴۵ کیلومتری(۲۵مایل) شهر مادرید قرار دارد. ال اسکوریال به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است که در زمان خود به عنوان کاخ سلطنتی, موزه, صومعه و حتی مدرسه به شمار میرفته است. پادشاه فیلیپ دوم اسپانیا که در قرن شانزدهم حکمرانی میکرد این کتابخانه را به عنوان کتابخانه شخصی اسناد خود قرار داد. این کتابخانه زیبا توسط Juan de Herrera طراحی و سقف آن توسط Pellegrino Tibaldi  نقاشی شد.

 

۵)کتابخانه صومعه melk اتریش

زیباترین کتابخانه های دنیا - کتابخانه صومعه melk اتریش
زیباترین کتابخانه های دنیا – کتابخانه صومعه melk اتریش

صومعه melk درسال ۱۰۸۹ تاسیس شد و همزمان با مدرسه Monastic آن که در قرن بعدی ساخته شد کتابخانه آن نیز شروع به رشد نمود و به دلیل مجموع نسخه خطی های آن شهرت یافت و به خاطر مجموعه کتابهایش مورد توجه قرار گرفته, این کتابخانه بدلیل اتاقی که مجموعه کتابها درآن قرار گرفته بسیار چشمگیر است. خود صومعه به تنهایی بخاطر جایی که قرار گرفته (مشرف به رودخانه دانوب) بسیار آنرا دلپذیر وتبدل به یک تفرجگاه ساخته است.

 

۶) کتابخانه ملی جمهوری چک پراگ، جمهوری چک

زیباترین کتابخانه های دنیا

ساختمان اصلی کتابخانه ملی جمهوری چک ساختمان تاریخی کلمتینوموم است که حدود نیمی از کل مجموعه کتاب های این کتابخانه را در دل خو جای داده است. این کتابخانه مجموعه بسیاری از کتاب ها و نسخه های خطی و همچنین مجموعه ای منحصر به فرد از اثرات شخصی موتزارت را دارا میباشد.

 

۷) کتابخانه ملی اتریش وین، اتریش

زیباترین کتابخانه های جهان - کتابخانه ملی اتریش وین

کتابخانه ملی اتریش جانشین قانونی کتابخانه دربار سلطنتی امپراتوری اتریش است.
ساختمان کتابخانه در سال ۱۷۲۳ در دربار وین بر پا شد و از آن تاریخ تاکنون روز به روز گسترش و بسط یافته است.
آخرین تغییرات گسترش این کتابخانه، احداث چهار طبقه زیر زمین است که گنجایش ۴ میلیون کتاب را دارد.
در سال ۱۹۹۲ نیز فضای زیر زمینی و سالن‌های مطالعه اضافی به این مجموعه عظیم گشایش یافت.

نکته ی قابل توجه اینجا است که قدیمی‌ترین و کهن‌ترین نسخه خطی فارسی متلعق به سال ۴۴۷ هجری قمری در این کتابخانه نگهداری می شود. آغاز کار کتابخانه سابق دربار به نیمه دوم قرن ۱۴ باز می‌گردد که هابسبورگی‌ها شروع به جمع‌آوری نسخه‌های خطی یا سفارش‌دادن آن‌ها نمودند. در سال ۱۵۷۵ «هوگو بلوتیوس» به‌ عنوان اولین کتابدار تمام‌وقت آن تعیین گردید.

در ۱۵۹۰ این کتابخانه دارای ۹۰۰۰ جلد کتاب بود و بتدریج به‌ منزله بزرگترین کتابخانه اروپا، به مجموعه آن افزوده شد و این وضع تا قرن نوزدهم ادامه داشت. بعد از انقراض امپراطوری در سال ۱۹۱۸ بتدریج این کتاب خانه به یک کتابخانه مدرن تبدیل شد. این کتابخانه باشکوه که بین سال‌های ۱۷۲۳ و ۱۷۲۶ در «جوزف اسپلاتز» ساخته شد، تمامی نسخه‌های خطی، کتاب چاپ قدیم، دست نوشت‌های نویسندگان، کتاب‌های چاپی، نقشه‌ها، کره‌های جغرافیایی و گراورهای مسی تا اواخر قرن ۱۹ را در خود جای می‌داد. سپس مجموعه‌های تخصصی مختلف، به ساختمان‌های ضمیمه کتابخانه سلطنتی منتقل شد. کتابخانه در سال ۱۹۴۵، «کتابخانه ملی اتریش» نام گرفت. در سال ۱۹۶۷ سالن‌‌های مرکزی مطالعه (مانند سالن مطالعه اصلی و سالن مطالعه ادواری‌ها) به قصر جدیدی در «هلدن پلاتز» منتقل شد.

 

۸) کتابخانه کالج ترینتی دوبلین، ایرلند

زیبا ترین کتابخانه جهان

کتابخانه کالج ترینتی یکی از بهترین جاذبه های توریستی شهر دوبلین است.
کتابخانه کالج ترینیتی در خانه ای واقع شده است که بیش از یک میلیون کتاب دارد که معروفترینش کتاب kells نام دارد که یکی از زیباترین نسخه های خطی در جهان است که ۶۸۰ صفحه ولیوم این کتاب شامل متن چهار انجیل به زبان لاتین است.

این کتابخانه که بزرگترین کتابخانه در جزیره ایرلند می‌باشد دارای ۶ میلیون نسخه کتاب، ژورنال، روزنامه، مجله و نقشه نسخه چاپی و خطی می‌باشد و همزمان با تأسیس دانشگاه این شهر در سال ۱۵۹۲ توسط ملکه الیزابت ساخته شده‌ است. و در سال ۱۸۰۱ با قانون واسپاری کتابخانه کالج ترینیتی اولین کتابخانه در ایرلند بوده است که تجهیز و تکمیل شده است.

 

۹)کتابخانه ملی فرانسه پاریس, فرانسه

زیباترین کتابخانه های دنیا - کتابخانه ملی فرانسه پاریس
زیباترین کتابخانه های دنیا – کتابخانه ملی فرانسه پاریس

کتابخانه ملی فرانسه یا بیبلیوتک ناسیونال زمانی بزرگترین کتابخانه در جهان بود.
سابقهٔ تأسیس آن به سال ۱۳۶۸ میلادی بازمی‌گردد که اکنون بیش از بیست میلیون جلد کتاب در آن نگهداری می‌شود.

هسته اصلی و اولیه کتابخانه را مجموعه شارل پنجم بنا نهاد که در سال ۱۳۶۸ میلادی کتابخانه ای اختصاصی با تقریبا۱۰۰۰ نسخه خطی را در یکی از تالارهای ساختمان لوور برای خود دایر کرده بود. در زمان لویی یازدهم ( ۱۴۸۳ – ۱۴۶۱ ) تعدادی نسخه خطی و کتابهای چاپی مصادره شده به آن افزوده شد. شارل هشتم و لویی دوازدهم نیز به توسعه آن پرداختند و محل کتابخانه با تغییر محل اقامت پادشاهان، از قصری به قصر دیگر تغییر می‌کرد. در سال ۱۵۲۳ سرپرستی کتابخانه به گیوم بوده دانشمند مشهور علوم انسانی واگذار گردید و محل آن در قصر فونتن بلو تثبیت شد.

۱۰) کتابخانه کنگره واشنگتن دی سی, ایالت متحده

کتابخانه های زیبای دنیا - کتابخانه کنگره واشنگتن دی سی

کتابخانه کنگره با تعداد بسیار زیادی از کتاب بزرگترین کتابخانه در جهان است.
این کتابخانه به بیش از سه ساختمان گسترش یافته است که در آن قدیمی ترین و زیباترین ساختمان های توماس جفرسون که بین سال های ۱۸۹۰ و ۱۸۹۷ ساخته شده است دیده میشود.

 

بیشتر بخوانید :

 

معرفی برترین آثار هنری تاریخ

بزرگ ترین راز های تاریخ

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن