ادبی

۱۰ رمان خارجی که نمیتوانید زمین بگذارید

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید

۱۰ رمان خارجی که نمیتوانید زمین بگذاریدReviewed by گلنوش دهقان on Jul 24Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰ رمان خارجی که نمیتوانید زمین بگذارید
5 از 1 رای

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید

چیزی مانند کتاب نمی تواند انسان را از این دنیا جدا کرده و به جهانی دیگر ببرد.
می توانی در اعماق تاریخ غرق شوی، ماجراهای مختلفی را با تمام وجود حس کنی، از تجربیات افراد دیگر بهره ببری، به تمام دنیا سفر کنی و با هر آداب و فرهنگی آشنا شوی، بدون اینکه حتی قدم از قدمی برداری!

اگر شما اهل مطالعه و از عاشقان کتاب هستید، قطعا همیشه به دنبال بهترین آثار خواهید بود.
ما در این پست قصد داریم تا ده رمان برتر را به شما معرفی کنیم‌.
کتاب هایی که بی شک در زمره بهترین رمان های معاصر جهان جای گرفته اند .
این کتاب ها بی شک شما را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

 

حتما بخوانید : بهترین رمان های تاریخ دنیا

 

۱ . کتاب درک یک پایان ( The Sense of an Ending )

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید
درک یک پایان

اولین کتابی که معرفی می کنیم کتاب ” درک یک پایان ” اثر جولین بارنز، نویسنده پر افتخار و تحسین شده ی انگلیسی است‌. کتاب ” درک یک پایان ” در سال ۲۰۱۱ جایزه بوکر را از آن خود نمود. البته جولین بارنز پیش از این کتاب، سه بار در سالهای ۱۹۸۴، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۵ نیز، با کتابهای مختلفی، نامزد این جایزه ی ارزشمند ادبی گردیده بود اما موفق به دریافت آن نشد؛ تا اینکه ” درک یک پایان ” این طلسم را شکست. از نظر بسیاری از افراد، یک بار خواندن این کتاب کافی نیست! این نویسنده در حال حاضر با داشتن دوازده رمان و چندین کتاب غیر داستانی و مجموعه مقالات، از نویسندگان پرکار معاصر محسوب می‌ شود.

شرحی از کتاب:

داستان با روایت دوستی چهار نوجوان شروع می شود که شیطنت ها و رفتار های آنها برای بسیاری از ما آشناست. چهل سال بعد تونی وبستر، شخصیت اصلی داستان، دفتر خاطرات دوستی را که طبق وصیت نامه به او واگذار شده بود دریافت میکند. خواندن این خاطرات وبستر را، که روند روزمرگیِ زندگی‌ اش را پذیرفته بود، بر آن می دارد تا زندگی و خاطرات خود را یادآوری کند. در این هنگام نقطه عطف داستان که با ماجراهای جذابی گره خورده آغاز شده و با قلم گیرای جولین بارنز، خواننده را به همراه خود می کشاند.

برش هایی زیبا از کتاب:

” … چقدر پیش می‌ آید که داستان زندگی خود را تعریف کنیم؟
چقدر آن را اصلاح می‌ کنیم و تغییر می‌ دهیم؟
زیرکانه برش‌ هایی از آن را نمایش می‌ دهیم و بخش‌ های دیگری از آن را تزئین می‌کنیم؟
و با گذشت زمان تعداد کسانی که از گذشته همراه ما باقی مانده‌ اند، کمتر و کمتر می‌ شود و دیگر کسی نیست که به ما یادآوری کند آنچه به عنوان داستان زندگی خود می‌ گوییم بیشتر داستان‌ ماست تا زندگیمان… ”

” … یکی از تفاوت‌ های جوان بودن و مسن بودن این است:
ما در جوانی، می‌ کوشیم آینده‌ را برای خود بسازیم
و اختراع کنیم و در پیری سرگرم اختراع گذشته برای دیگران می‌شویم… ”

۲ . کتاب دختری در قطار ( Girl on a Train )

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید
دختری در قطار

رمان ” دختری در قطار “، اثر پائولا هاوکینز، در زمره ی رمان های دلهره آور دسته بندی شده و نه تنها یک داستان پلیسی، بلکه تریلری روانشناسانه است. این اثر ادبی در سال ۲۰۱۵ به یکی از رمان‌ های پر فروش دنیا تبدیل شد و با آغاز سال ۲۰۱۶ نیز به روند خود ادامه داد. ” دختری در قطار ” با داشتن ده هفته ی پر فروش در بازار جهانی، در صدر عناوین بهترین کتابها قرار گرفت و توانست رکورد فروش افسانه ای کتابهای ” هری پاتر ” را نیز بشکند. بیشتر منتقدان این کتاب را به گونه ای جلد دوم رمان ” دختر گم‌شده ” اثر مشهور گیلیان فلین می‌ دانند. این رمانِ موفق توانست در جدول کتاب‌ های پرفروش دارای جلد گالینگور به مدت ۲۰ هفته شماره یک شود، طولانی‌ ترین مدتی که یک کتاب توانسته شماره یک باشد.
” دختری در قطار ” تنها تا ماه اوت ۲۰۱۵ فقط در آمریکا سه میلیون جلد فروش کرد.

شرحی از کتاب:

پائولا هاوکینز بسیار مو شکافانه به آدم ها و وقایع اطرافش نگاه می کند و این دقت شگرف در توصیف وقایع، ماجرایی جذاب را برای خواننده رقم‌ میزند. این داستان روایتی از ماجرای سه زن است که هر کدامشان از زاویه دید خودشان داستان را تعریف می کنند؛ ریچل، مگان و آنا.
خواندن این کتاب مهیج نفستان را در سینه حبس خواهد کرد…

کلیک کنید —–> بهترین رمان های تاریخ

برشی زیبا از کتاب:

” …خلأ، خوب آن را می فهمم. باور دارم که هیچ چیز برای درمان آن به تو کمک نمی کند.
از جلسات مشاوره درمانی دریافتم که خلأ ها و کمبود هایی در زندگی ات وجود دارد که همیشگی است.
باید با آن ها کنار بیایی. مثل ریشه درخت که با سنگ بتونی اطرافش کنار می آید.
تو هم با این خلأ ها کنار می آیی و شکل می گیری…”

۳ . کتاب کافکا در کرانه ( Kafka on the Shore )

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید
کافکا در کرانه

رمان ” کافکا در کرانه ” یا ” کافکا در ساحل ” اثری از نویسنده مشهور ژاپنی، هاروکی موراکامی است، که اولین بار در سال ۲۰۰۲ به ژاپنی و در سال ۲۰۰۵ به انگلیسی و در سال ۱۳۸۶ به فارسی منتشر شد. این کتاب توانست در فهرست ده کتاب برتر سال ۲۰۰۵ در نشریه نیویورکر قرار گیرد. جان آپدایک، نویسنده و منتقد ادبی آمریکایی در نقدی پیرامون این کتاب امتناع از مطالعه این رمان را غیرممکن و خود کتاب را ” ورزدهنده ذهن ” خواند. کازوئو ایشی گورو نویسنده نام آشنای ژاپنی و برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۷ نیز معتقد است موراکامی در ادبیات ژاپن یکه و ممتاز است.

وی افزود:
” با این‌حال وسوسه‌ای درون مایه‌ ای نیز هست که به گذشته‌ی دور بر می‌گردد، و آن هم فانی بودن زندگی است و او این موضوع را در حالی می‌ پروراند که شخصیت هایش هنوز نسبتا جوانند. برخی به میانسالی رسیده‌اند. اما در می‌یابند که نیروی جوانی از دست رفته است، بی‌آنکه خبردار شوند…” محمد قاسم‌ زاده نیز در نقدی که در نشریه جشن کتاب بر این اثر نوشته‌، هاروکی موراکامی نامی مطرح در ادبیات ژاپن و کافکا در کرانه را حادثه‌ ای در ادبیات آسیا می‌ داند.

شرحی از کتاب:

این رمان روایتی از دو شخصیت متفاوت است که در موازات هم حرکت می‌کنند.
کافکا، پسری ۱۵ ساله‌ که بخاطر یک پیشگویی عجیب از خانه فرار می کند و آقای ناکاتا پیرمردی آرام که به علت حادثه ای عجیب در کودکی، هوش خود را از دست داده اما توانایی صحبت با گربه ها را بدست آورده است!

به احتمال زیاد بعد از خواندن این کتاب زیبا، سوال‌ های زیادی خواهید داشت.
نگران نباشید، این مشکل برای خوانندگان کتاب در سراسر دنیا پیش آمده و جالب است بدانید ناشر ژاپنی کتاب، برای این رمان سایتی درست کرده تا در فهم کتاب به خوانندگان کمک کند. موراکامی در مورد این سایت و در مورد رمانش می‌گوید: در این سایت ظرف سه ماه ۸۰۰۰ پرسش از خوانندگان به دستم رسید و شخصا به بیش از ۱۲۰۰ سوال پاسخ دادم. وقت زیادی گرفت، اما واقعا برایم لذت‌ بخش بود. نتیجه این تبادل نظر برای من این بود که کلید فهم رمان در چند بار خواندن آن است…

برشهایی زیبا از کتاب:

” … بیشتر آدم‌های دنیا سعی نمی کنند آزاد باشند، کافکا. فقط فکر می کنند که آزادند. همه‌اش توهم است. بیشتر آدم‌های دنیا اگر آزادشان بگذاری، بدجوری تو هچل می‌ افتند. بهتر است یادت باشد. مردم عملا ترجیح می‌ دهند آزاد نباشند… ”

” … می‌خواهم یاد من باشی.
اگر تو یاد من باشی،
دیگر عین خیالم نیست که همه فراموشم کنند… ”

۴ . کتاب ناپیدا ( Invisible )

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید
ناپیدا

رمان ” ناپیدا ” اثر نویسنده ی مشهور پل استر، تنها کتابیست که همزمان با چاپ نسخه اصلی در آمریکا، در ایران نیز منتشر شد. مهسا ملک‌ مرزبان مترجم رمان ” ناپیدا “، در رابطه با این کتاب تحسین شده اینگونه می گوید: ” شخصیت‌ هایی که استر در رمان خود آورده است، بسیار واقعی هستند و شما می‌ توانید آن‌ها را لمس کنید، آدم نمی‌ تواند فکر کند که این شخصیت‌ ها زاده تخیل نویسنده باشند! ” پل استر همیشه از بازی با کلمات و آوردن عبارات پیچیده ادبی خودداری کرده و این سادگی در بیان و روایت داستان خواننده را به همراه خود می کشاند.

شرحی از کتاب:

آدام واکر پیر جوان و زیباییست که به صورت تصادفی با مارگو و بورن آشنا می شود.
بورن مردی سنگدل است که با رفتارهای غیر انسانیش زندگی آدم را تحت تاثیر قرار می دهد.
آدام نامه ای به هم کلاسی دوران دانشگاهش، جیمز فریمن که هم اکنون نویسنده مشهوری شده مینویسد و از او میخواهد تا بر زندگی نامه ای که از خود نوشته نظارت کند. این رمان برخلاف سایر کارهای استر، کاراکتر‌های متعددی دارد و هزارتویی معماگونه را پیش روی خواننده قرار میدهد که بیش از پیش بر جذابیت این اثر افزوده است.

برشی زیبا از کتاب:

” …فاصله میان اندیشه و عمل ممکن است بی اندازه باشد، حفره ای به بزرگی خود جهان… ”
” … برای زیبا بودن زیادی غمگین است. آدمی به این غمگینی نمیتواند زیبا باشد… ”

بخوانید —–>> بهترین کتاب ها در زمینه موفقیت و بهبود شخصی

۵ . کتاب هرگز رهایم مکن ( Never Let Me Go )

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید
هرگز رهایم مکن

رمان ” هرگز رهایم مکن ” اثر کازوئو ایشی‌ گورو نویسنده ژاپنی-بریتانیایی است که در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. این رمان زیبا در همان سال نامزد جایزه بوکر و در سال ۲۰۰۶ نامزد جایزه آرتور سی کلارک گردید. مجله تایم نیز آن را به عنوان بهترین رمان سال ۲۰۰۵ برگزید و آن را در لیست ۱۰۰ رمان برتر انگلیسی زبان، از سال ۱۹۲۳ تا ۲۰۰۵ قرار داد. همچنین این رمان در لیستی به نام ” ۱۰۰۱ رمانی که باید قبل از مرگ خواند ” که توسط منتقدان ادبی تهیه شده بود، رتبه ی نخست را از آن خود کرد.

شرحی از کتاب:

راوی دختری به نام کتی اچ است که از زندگی خود برای خواننده می‌گوید.
او در حال حاضر پرستار است، البته یک نوع پرستار خاص!
او روایت داستان خود را از دوره کودکی و زندگی‌ در مدرسه‌ شبانه‌ روزی هیلشم آغاز می‌کند.
مکانی مرموز در که در آنجا به همراه دوستانش روت و تامی، تحت نظارت شدید برای آینده‌ ای دردناک‌ آماده می‌‌ شدند بدون اینکه خودشان خبر داشته باشند…

برشی زیبا از کتاب:

داستان با این جملات آغاز می‌شود:
” اسمم کتی اچ است. سی و یک سال دارم و بیش از یازده سال است که پرستارم. می‌دانم، یک عمر است. اما راستش می‌ خواهند هشت ماه دیگر هم ادامه بدهم، یعنی تا آخر سال. با این حساب تقریبا می‌ شود دوازده سال تمام. حالا می‌ دانم که سابقه کار طولانی‌ ام ضرورتا به این معنا نیست که کارم از نظر آنها محشر است.
پرستاران خیلی خوبی را می‌ شناسم که دو سه ساله عذرشان را خواستند… ”

۶ . کتاب آدمکش کور ( The Blind Assassin )

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید
آدمکش کور

“آدمکش کور” نوشته ی نویسنده معروف کانادایی، مارگارت آتوود است
که در سال ۲۰۰۰ موفق به بردن جایزه بوکر شد و همچنین جایزه‌ همت در سال ۲۰۰۱ برای نوشتن این کتاب به او تعلق گرفت.
این رمان از نظر منتقدان ادبی بهترین اثر آتوود به شمار میرود.
مارگارت اتوود برنده جایزه ادبی آرتور سی کلارک و پرنس آستوریاس و دو بار برنده جایزه ادبی Governor General شده است.
نام مارگارت نیز در سال ۲۰۰۱ در پیاده روی مشاهیر کانادا ثبت شد.
وی تاکنون بیش از ۳۰ کتاب تالیف کرده.
آثار او ریشه در رئالیسم سنتی دارند و اکثرا در نوشته‌ هایش از زن به‌ عنوان شخصیت اصلی داستان استفاده می کند.

شرحی از کتاب:

آتوود بیشتر درباره کسانی می نویسد که درگیر بحران های روحی هستند و از ویژگی های شخصیتی آنان داستان های جذابی خلق می کند که خواننده تا کتاب را تمام نکند نمیتواند آن را رها کند.
” آدمکش کور ” داستانهایی را حکایت میکند که در انتهای کتاب بهم می پیوندند.
رمان ” آدمکش کور ” در دو قسمت موازی با هم به پیش میرود.
این روایت با ماجرای خودکشی لورا چیس، از زبان خواهرش آیریس آغاز می شود.
آیریس مدتی پس از مرگ خواهرش داستانی را که لورا نوشته بود به چاپ میرساند و این ماجرا باعث شهرت لورا پس از مرگ میشود. در حین بازگویی داستان، یادآوری خاطرات آیریس نیز موجب باز شدن گره های داستان خواهد شد.

برشی زیبا از کتاب:

” … خداحافظی ها ممکن است بسیار ناراحت کننده باشند اما مطمئنا بازگشت ها بدترند.
حضور عینی انسان نمی تواند با سایه درخشانی که در نبودش ایجاد شده برابری کند…”

۷ . کتاب مرشد و مارگریتا ( The Master and Margarita )

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید
مرشد و مارگریتا

این رمان اثر نویسنده روس، میخاییل بولگاکوف، یکی از مشهورترین آثار ادبی قرن بیستم به شمار میرود. تاکنون بیش از صد کتاب و مقاله درباره این کتاب نگاشته شده‌.
میخاییل بولگاکوف سیزده سال آخر عمر خود را صرف نوشتن مرشد و مارگریتا کرد.
نگارش ” مرشد مارگاریتا ” در سال ۱۹۴۱ به پایان رسید اما در زمان استالین اجازه چاپ نیافت و سرانجام ۲۷ سال پس از مرگ بولگاکوف، با حذف ۲۵ صفحه و تغییر در برخی نامها، به چاپ رسید و نسخه های ان یک شبه به فروش رفت.
حتی چند جلد آن تا صد برابر قیمتِ روی جلو در بازار سیاه فروخته شد.

شرحی از کتاب:

کتاب با مکالمه دو شاعر روس در پارک مسکو آغاز می‌ شود که درباره اعتقادات الحادی خود بحث میکنند. شخصی خارجی به نام ولند که از قضا همان ابلیس است وارد بحث آنها می شود و می‌ گوید بالاتر از همه دلیل‌ های اثبات وجود خدا که آن دو ردشان می‌کنند، یک دلیل ساده تر وجود دارد و آن این که، خدا هست… دو شاعر به حرف شیطان می‌ خندند و ماجراهایی که با کشته شدن آنها همراه است شروع میشود.

این داستان سه روایت را نقل میکند،
سفر شیطان به مسکو، زندگی پیلاطس در زمان مصلوب شدن حضرت مسیح (ع) و عشق مرشد و مارگاریتا، که این سه روایت به طریق شگفتی در آخر بهم ربط داده میشوند. البته داستان مصلوب شدن حضرت عیسی اندکی با کتاب مقدس متفاوت است و بیشتر به روایات اسلامی شباهت دارد.
شاید پیام اصلی رمان این باشد که هرگز نباید به شیطان خندید…

برشی زیبا از کتاب:

” … چند بار بهتان گفتم که اشتباه اساسی شما کم بها دادن به اهمیت چشم است.
زبان آدمی شاید بتواند حقیقت را کتمان کند ولی چشم‌ها، هرگز… ”

۸ . کتاب شیطان و دوشیزه پریم ( The Devil and Miss Prym )

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید
شیطان و دوشیزه پریم

کتاب ” شیطان و دوشیزه پریم ” اثر نویسنده ی نام آشنا، پائولو کوئلیو، در سال ۲۰۰۰ به چاپ رسید. پائولو کوئلیو همواره با قلم گیرای خود خواننده را با خود همراه می سازد. قابل ذکر است که کتاب‌ های او در بیست‌ و نه کشور، در زمره پر فروش‌ ترین کتاب‌ های معاصر قرار گرفته و تا کنون در بیش از ۱۲۰ کشور منتشر و به ۴۶ زبان ترجمه شده‌ اند. رمان زیبای ” شیطان و دوشیزه پریم ” با روایت جذاب و خاص خود، در لیست ۱۰۰۱ کتابی که باید قبل از مرگ خواند جای دارد.
قطعا از خواندن آن لذت خواهید برد.

شرحی از کتاب:

این رمان از سه گانه های پائولو کوئیلو است که طبق گفته ی نویسنده بهتر است به دنبال کتاب های ” کنار رود پیدار نشستم و گریستم ” و ” ورونیکا تصمیم میگیرد بمیرد ” خوانده شود.
در واقع ” شیطان و دوشیزه پریم ” زندگی دختری یتیم را روایت میکند که در دهکده ویسکوز خدمتکار است. او تنها جوانیست که در این روستا زندگی می کند که ناگهان با تصمیمی عجیب روبرو خواهد شد که تنها یک هفته برای انتخاب فرصت دارد‌…
در این کتاب به زیبایی تقابل خیر و شر به تصویر کشیده شده. به گونه ای که از سویی خداوند و از سویی شیطان روبروی هم قرار گرفته اند. در واقع کتاب این پیام را در بر دارد که هیچ کس بی گناه نیست…

برش هایی زیبا از کتاب:

” …مرگ اجتناب ناپذیر است و باید یاد بگیریم که موقر، خردمند و تسلیم، با آن روبرو شویم.
مرگ اغلب، ما را از رنج های بی حاصل زیادی آزاد می کند… ”

” …وحشت در تک تک آدم های آن دهکده زیبا، در غروب نفس گیر موج میزد.
وحشت از تنها ماندن، وحشت از تاریکی که تخیل را پر از دیوها می کند،
وحشت از داوری خدا، وحشت از هر عدالتی که هر خطایی را مجازات می کرد،
وحشت از خطر کردن و شکست خوردن، وحشت از پیری، از مردن و … .
وحشت وحشت وحشت! زندگی حکومت وحشت بود… ”

۹ . کتاب خداحافظی طولانی ( The Long Goodbye )

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید
خداحافظی طولانی

” خداحافظی طولانی ” رمانی پلیسی و جنایی از ریموند چندلر است که در سال ۱۹۵۳ منتشر شد و چندلر خود از این رمان به عنوان بهترین اثرش یاد کرده. سالهای زیادی از انتشار این رمان مشهور می گذرد، با این حال حتی زمان هم نتوانسته که از جذابیت و محبوبیت این کتاب بکاهد. این کتاب یکی از ۱۰ کتاب توصیه شده مجله تایم است و همچنین در فهرست ۱۰۰۱ کتابی که باید قبل از مرگ خواند نیز جای دارد.

” خداحافظی طولانی ” نیز موفق به کسب جایزه ادگار آلن‌ پو، در حوزه رمان های جنایی نیز شده است. ماجرای این کتاب دست مایه ی فیلمی با همین نام به کارگردانی رابرت آلتمن در سال ۱۹۷۳ گردید. این کتاب با معما هایی که در ذهن خواننده طرح می کند او را وادار می کند که خودش نیز همچون یک کاراگاه، موشکافانه وقایع را بررسی کند؛
گویی رقابتی بین خواننده و نویسنده برای نتیجه ی آخر به وجود می آید.

شرحی از کتاب:

شخصیتی از داستان به نام تری لنوکس با دختری از طبقه ثروتمند آشنا می‌ شود اما بخاطر اختلاف طبقاتی و بی پولی مورد بی‌ مهری و بی توجهی دختر قرار می‌گیرد و به ناچار خود را از او دور میکند. سرانجام تری با کمک دوستش کارآگاه مارلو کاری پیدا میکند که اوصاع او را به شدت تغییر میدهد و پول زیادی بدست می آورد. در این هنگام که وضع مالی تری بهبود پیدا کرده، دوباره به سراغ دختر مورد علاقه اش می رود و نظر مساعد او را جلب و با وی ازدواج می کند.
او با تغییر وضع مالی خود به سراغ همان دختر می‌رود و با او ازدواج می‌کند.
مدتی بعد تری وحشت زده پیش کارآگاه مارلو می آید و … .

برشی زیبا از کتاب:

” …هیچ تله‌ ای به اندازه تله‌ ای که خودت واسه خودت گذاشتی مرگبار نیست…”

۱۰ . کتاب تاریخ عشق ( The History of Love )

معرفی ده رمان خارجی برتر و جذاب که نمی توانید رهایشان کنید
تاریخ عشق

رمان عاشقانه ی ” تاریخ عشق ” اثر نیکول کراوس، یکی از نویسندگان مشهور معاصر آمریکاست‌.
کتاب های کراوس تا به حال به ۳۵ زبان زنده دنیا ترجمه شده.
این رمان زیبا سال ۱۳۹۵ با ترجمه ی ترانه علیدوستی، وارد بازار شد و در یک سال بیش از ده بار تجدید چاپ گردید.

شرحی از کتاب:

این رمان داستانی را در چند زمان و از زبان چند راوی روایت میکند؛
شاید در ابتدا کمی گیج شوید ولی بعد از جلو رفتن در ماجرا خواهید فهمید که با داستان زیبا و متفاوتی روبرو هستید. خلاصه ای از داستان این است که هفتاد سال پیش، پسر بچه ای لهستانی به نام لئوپلد گورسکی، در ده سالگی عاشق آلما دختر همسایه‌ شان می‌ شود. در طول سالها این دو به یک دیگر نزدیک و نزدیکتر میشوند و هنگامی که لئوپلد چندین کتاب مینویسد، دست‌ نوشته هایش را را به آلما می‌دهد. چون او تنها کسیست که لئوپلد به او اعتماد دارد. در ۲۰ سالگی والدین آلما او را به آمریکا می‌ فرستند تا از خطر جنگی که بزودی قرار است در اروپا شروع شود، دور بماند.

هنگامی که جنگ شروع میشود و آلمانی ها لهستان را اشغال می کنند، لئوپلو به ناچار به جنگل‌ ها پناه میبرد. سرانجام وقتی در سال‌ های آخر جنگ خودش را به آمریکا و آلما می رساند، متوجه می‌شود که… در واقع ماجرای این رمان درباره زندگی لئوپلد و رمانش ” تاریخ عشق ” است که درباره ی عشق خودش به آلماست.
رمانی که تمام شخصیت های آن به نام آلما هستند.

برشی هایی زیبا از کتاب:

” …دو دسته آدم در دنیا هست:
آن‌ ها که ترجیح می‌ دهند بین دیگران غمگین باشند،
و آن‌ ها که ترجیح می‌ دهند در تنهایی غمگین باشند… ”

” … در نهایت، فقط متعلقات آدم از او به جا می‌مانند.
شاید برای همین من هرگز نتوانسته‌ام چیزی را دور بریزم.
شاید به همین دلیل جهان را تلمبار می‌کردم:
به این امید که وقتی مُردم،
مجموع تمام چیزهایم نشانگر زندگی‌ای باشد بزرگتر از آنچه گذرانده بودم… ”

پشت جلد کتاب تاربخ عشق نوشته شده:

” لئوپلد گورسکی مردنش را از ۱۸ اوت ۱۹۲۰ آغاز کرد.
وقتی راه‌رفتن می‌ آموخت مرد.
وقتی پای تخته می‌ ایستاد مرد.
و یک بار هم وقتی سینی بزرگی در دست داشت.
وقتی امضای جدیدی تمرین می‌ کرد مرد.
وقتی پنجره‌ ای را باز می‌ کرد.
تنها مرد، چون خجالت می‌ کشید به کسی زنگ بزند.
یا به یاد آلما مرد.
یا وقتی دیگر نخواست یادش را بکند.
در واقع، چیز زیادی برای گفتن نیست.
او نویسنده‌ بزرگی بود.
او عاشق شد.
این بود زندگی‌ اش. “

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن