فیلم و سریال

قتلی در بهشت رخ نمی دهد؟

نگاهی به فیلم کودک ۴۴ ( child 44 )

قتلی در بهشت رخ نمی دهد؟Reviewed by محمد حاجیلویی on Mar 4Rating:
Print Friendly, PDF & Email
قتلی در بهشت رخ نمی دهد؟
به این نوشته رای دهید

کودک 44 درامی تاریخی و مهیج است که آنرا میتوان در کارنامه دیوید اسپینوزا سوئدی یک کار متوسط دانست متوسط در همه جوانب آن .
اما نباید فراموش کرد که اسپینوزا شهامت به خرج داده که رمان تام راب اسمیت را به اقتباسی سینمایی تبدیل کرده آن هم از رمانی بدان حجم و ستایش بسیار ونقدهای مثبتی که در سال 2008محافل ادبی از تاب راب اسمیت و کتابش کردند.
شاید موانع متنوع و بسیار رمان از جمله حجم بالای آن و چندان مناسبتی با سینما و قابلیت تبدیل به فیلم شدن نداشتن   و البته تحسین و ستایش بسیار در محافل ادبی و بردن چند جایزه در سال 2008و هم چنین فروشش که در زمره پرفروش های سال قرارش داد نبود ساختش تا این حد شهامت نمی خواست به طوری که ریدلی اسکات بزرگ با آن کارنامه کاری درخشان انصراف خود را از ساخت آن اعلام نمی کرد.


داستان فیلم در مورد مامور مخفی واحدی امنیتی در شوروی دوران مخوف استالین و سالهای پس از جنگ جهانیست که به یکباره شرایط و نگرشش به سازمان و جامعه اش تغییر چشمگیری می یابد.
فیلم از بازی های بعضا خوبی بهره می برد تام هاردی در نقش مامور مخفی لئو دمیدوف مانند همیشه در سطحی بالا و تقریبا بی نقص ظاهر شده است که چندان جای  تعجب هم ندارد زیرا که شخصیت ذاتی اش به سبب دارا بودن تحکم و خون سردی بی اندازه اش به قالب این نقش و فضای تیره و جو سنگین فیلم نشسته است .
نومی راپاس بازیگر سوئدی و هموطن اسپینوزا در این فیلم نقش همسر تام هاردی را ایفا می کند و اوهم می توان گفت بازی قابل قبولی ارائه می دهد.
اما نکته ای که در مورد نه تنها این دو بازیگر بلکه  سایر بازیگران فیلم چندان خوشایند مخاطب خاص سینما نیست لهجه غلیظ روسی بازیگران فیلم است  که تعمدا هم  صحبت می شود .


گری اولدمن بزرگ با آن سابقه درخشان و نقش آفریننی های به یاد ماندنی اش در این فیلم اما نقشی حاشیه ای و کم اثر را بازی می کند اما باز هم به طریق مآلوفش خوب و کم نوسان ظاهر می شود.
سایر بازیگران هم که دارای نقش های حاشیه ای هستند و وجودشان فقط در جهت پیشبرد روند داستان و فیلم نامه است و کمک چندانی به فیلم و درخشان شدن آن نداشته اند .
فیلم نامه اثر هم  که نوشته ریچارد پرایس است .
فیلم نامه با وجود وفاداری اش به خط اصلی داستان و پایان بندی اش و هم چنین سعی در نشان دادن همه تیرگی و فضای خفه و بسته عصر استالین  به شدت  سر در گم است.
فیلم چند خط اصلی را می خواهد همزمان پیش ببرد که از دلایل عدم موفقیت و سردرگمی و شلخته شدن کار است.
گاها سکانس های خوبی هم در فیلم دیده می شود مانند سکانس غذا خوردن لئو و پدر و مادرش و سر رسیدن رایسا همسرش و اعلام خبر دروغین بارداری اش و سکانس در اتاق مسا فرخانه ای  به هنگام تبعید به ولسک اما به صورت کلی شخصیت پردازی کار چندان عمیق پرداخته نشده که بدلایلی هم چون شتاب زده بودن فیلم.ریتم تند آن. و پرداخت به چند اتفاق کوچک و بزرگ در دل داستان اصلی این مساله رخ داده است .


فیلم نکات مثبت دیگری هم دارد وتوانسته  فضای دوران یاد شده را  به خوبی ترسیم کند مثلا در چند جای فیلم شاهد دروغ گفتن شخصیت ها به نزدیکان افراد زندگی شان هستیم (رایسا به همسرش لئو در مورد بارداری اش)و هم چنین بدبینی و بی اعتمادی حداکثری همه افراد به هم که نشان دهنده بی ثباتی حاکم بر جامعه ان دوران است .
شاید اگر فیلم را در مقایسه با کتاب قرار دهیم فیلم حتی می شود گفت کمی از کتاب خوش بین تر و با سوگیری کمتری به شوروی عصر سرد نگاه کرده است .
در همین گیر و دار خبر مرگ دوست و همکار و هم رزم لئو به وی میرسد و او مامور اعلام آن به خانواده  دوستش میشود در حالی که مرگ فرزند دوستش به شدت مشکوک به قتل است اما همه می دانند که در شوروی استالین که به بهشت تعبیر می شود قتلی رخ نمی دهد.
این اتفاق با توطئه یکی از همکاران زیر دست لئو که از وی کینه ای به دل دارد بهانه ای می شود تا وی را در شرایطی سختی قرار دهند که یا باید در ان شغلش را انتخاب کند و جایگاه اجتماعبش و یا همسرش را همسری که دیگر یک نفر هم نیست چرا که باردار است .
در ادامه و با تبعید لئو و رایسا به ولسک شاهد فساد حاکم بر سازمان امنیتی و حتی پلیس محلی ولسک هستیم که میتوان گفت نیمه دوم فیلم پرده از اسرار و درون کثیف شوروی ان دوران بر میدارد .
لئو که پس از قتلی دیگر که در ولسک رخ می دهد ان هم با شرایط کامل مشابه قتل پسر دوستش کنجکاو به رمز گشایی از این قتل ها می شود که در نهابت در می یابد که قتل پسر دوستش چهل و سومین قتل از این سری قتل ها بوده همین قدر فجیع و تیره و تار .
اما در انتهای فیلم می توان گفت با یافتن قاتل و کشتن ان و هم چنین تاسیس دایره جنایی و ریاستش بدست لئو فیلم پایانی امید بخش تر دارد .

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام
    البته با توجه به حجم زیاد رمان، امکان اقتباس جزء به جزء بسیار دشوار است و فیلم تا حدود زیادی در انتقال مفاهیم کتاب موفق بوده است
    با تشکر

    1. سلام
      از دقت نظرتون ممنونم، هرچند که من رمان رو نخوندم ولی در همه ی نقد ها تقریبا این نکته رو میشه دید که فیلم در اقتباس از رمان درست و موفق عمل کرده و فیلم نامه کلا وفادار و مقید به رمان مونده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن