علم و فناوری

۱۰ حقیقت جالب و ترسناک درباره هوش مصنوعی

10 حقیقت ممکن و ترسناک هوش مصنوعی

Print Friendly, PDF & Email
۱۰ حقیقت جالب و ترسناک درباره هوش مصنوعی
2 از 1 رای

در یکی دیگر از تاپ تن های سلسله به ۱۰ حقیقت جالب و ترسناک درباره هوش مصنوعی پرداخته ایم

حقایقی از هوش مصنوعی

با پیشرفت تکنولوژی و علم و گسترش ماشین ها و ربات های خودکار و همچنین لوازم خانگی هوشمند ، می توانیم بگوییم که ما در آستانه انقلاب صنعتی چهارم قرار داریم.در خط مقدم این تکنولوژی هوش مصنوعی قرار دارد که در بعضی عرصه ها می تواند مطابق با هوش انسان و یا حتی بیشتر از انسان بهره هوشی داشته باشد.

هوش مصنوعی می تواند بزرگ ترین اتفاق زندگی بشر باشد، انقدر بزرگ که تمام علم و تکنولوژی آینده را به خود وابسته کند.آیا بشر با هوش مصنوعی سعی در ساختن یک انسان دارد؟

۱۰ حقیقت ترسناک درباره هوش مصنوعی.

 ۱۰ – ماشین ها بدون سر نشین ، برنامه ریزی می شوند تا انسان ها را بکشند.

Artificial Intelligence

فرض کنید شما در خال رانندگی در یک جاده هستید.ناگهان چند کودک در جلوی شما ظاهر می شوند.شما سریعا اقدام به ترمز کردن می کنید، اما ترمز ها از کار افتاده اند و کار نمی کنند.در این شرایط شما دو انتخاب دارید ، یک اینکه راه خود را ادامه دهید و به کودکان صدمه بزنید و جان خود را نجات دهید ، و گزینه دوم اینکه ماشین را به سمت یک دیوار و یا دره هدایت کنید و جان کودکان را نجات دهید و جان خود را به خطر بیندازید. شما کدام گزینه را انتخاب می کنید؟

اکثر مردم پاسخ می دهند که گزینه دوم را انتخاب می کنند و خود را به خطر می اندازند.

حال فرض کنید که یک ماشین بدون سر نشین و اتومات در راه رانندگی است و شما به عنوان رهگذر در حال عبور از جاده هستید.آیا باز هم ماشین تصمیم انسان ها را میگیرد؟
و یا فرض کنید که ششما راننده هستید و به جای کودکان یک ربات با توانایی یادگیری در حال گذر است. شما این بار کدام تصمیم را می گیرید؟جالب است بدانید آنهایی که در مواجه با کودکان جواب دوم را داده اند این بار پاسخ اول را می دهند.
و یا در حالت دیگر فرض منید که شما سوار بر یک اتوموبیل اوتومات هستید، و این ماشین به گونه ای برنامه ریزی شده است تا در مواجه با همین اتفاق هایی ماشین را منحرف کند، و آنگاه سر نشینان این اتوموبیل خواهند مرد…

۹ – ربات ها می توانند مانند اسنان ها داری حقوق خود باشند

Artificial Intelligence
Artificial Intelligence

با توجه به روند فعلی هوش مصنوعی ممکن است ربات ها به مرحله ای از هوش برسند که بتوانند تحقیقات انجام دهند و شاید طی یکی از این تحقیقات به این نتیجه برسند که آنها نیز باید مانند انسان ها دارای حقوق خود باشند.این حقوق می تواند از حق شهروندی گرفته شده تا مسکن و حق رای دادن و بیمه های سلامت و ختی به استخدام دآمدن در ارتش و یا دولت گسترش یابد.

۸ – ربات های قاتل اتوماتیک

SGR

وقتی ما از “ربات های قاتل اتوماتیک” حرف میزنیم منظور این است که این ربات ها می توانند بدون دستور گرفتن از انسان ها  و دخالت آنها دست به کشتار بزنند، نه اینکه ربات هایی مثل هواپیما های بدون سرنشین و… زیرا آنها توسط انسان از راه دور کنتترل می شوند.
در بین این ربات ها می توان به یکی از آنها یعنی SGR-A1 اشاره کرد.این ربات محصول سامسونک است که در یکی از دانشگاه های کره جنوبی ساهته شده است. این ربات مجهز به یک اسلحه قدرتمند است که می تواند روی هر هدف دلخواه خود قفل کرده و آن را بکشد.

۷ – ربات ها می توانند به ابزار جنگی معکوس تبدیل شوند

در یکی از این موارد می توان به ربات پهباد RQ-170 اشاره کرد که در سال ۲۰۱۱ توسط ارتش آمریکا برای جاسوسی به ایران فرستاده شده بود و توسط سپاه ایران با رد یابی سیگنال های جی پی اس آن به زمین نشانده شد.
بعضی از کارشناسان آمریکایی بیان کردند که این واقعیت ندارد، اما همه ما می دانیم که این ربات توسط ایران هک شد.
ربات ها نیز مانند کامپیوتر ها قابلیت هک شدن دارند، و ممکن است  ربات هایی که توسط ارتش کشور ها در جنگ ها استفاده می شود توسط نیرو های مقابل هک شده و در جهت عکس و بر ضد خود آن کشور استفاده شود.

۶ – استفاده از ربات ها در تبلیغات

twitter2
twitter2

طی یک تحقیق در دانشگاه کالیفرنیا اعلام شد که ۱۵ درصد از اکانت های توییتر را ربات ها اداره می کنند.هر چند که توییتر اعلام کرده که این مقدار ۸٫۵ درصد است.هر چند همه ربات ها بد نیستند،برخی از آنها در زمینه اطلاع رسانی انجام می شوند اما اکثر این گونه ربات ها با هدف تبلیغات نوشته می شوند.

در سال ۲۰۱۶ روسیه متهم شد به استفاده از ربات های توییتر برای ایجاد اختلاف نظر در بین رای دهندگان به انتخابات آمریکا.

۵ – ربات ها می توانند مانند اسنان ها کار کنند و جای آنها را بگیرند

Artificial Intelligence

بدون شک یک روز ماشین ها قادر خواهند بود تمام کار های ما را انجام دهند.
طبق آمار و گفته های شرکت PwC در ژاپن نزدیک به ۲۱ درصد در انگلستان ۳۰ ، در آلمان ۳۵ و در آمریکا ۳۸ درصد شغل ها را ربات ها انجام می دهند. شرکت PwC اعلام کرده تا سال ۲۰۳۰ نزدیم به ۵۰ درصد از شغل ها را ربات ها به دست خواهند گرفت.
در میان شغل هایی که امروزه به ربات ها واگذار شده است،نزدیک به ۵۶ درصد آنها در بخش حمل و نقل و ذخیره سازی و ۴۴ درصد ما بقی آن در بخش های تولیدی و … فعالیت می کنند.

فرض بر این است که ربات ها تا سال ۲۰۳۰ بتوانند رانندگی کنند و تا سال ۲۰۳۵ در خرده فروشی ها فعالیت کنند و در سال ۲۰۵۰ بتوانند کتاب بنویسند.

۴ – ربات ها دروغ گفتن و فریبکاری را یاد خواهند گرفت

Artificial Intelligence

ربات ها در رابطه با انسان ها دروغ و فریبکاری را یاد خواهند گرفت.در یک آزمایش، محققان موسسه فناوری جورجیا در آتلانتا الگوریتمی را ایجاد کردند تا به ربات ها اجازه دهد که در روابط خود تصمیم بگیرند که دروغ بگویند یا نه.این محققان به دنبال الگوریتمی هستند که بتوانند وقتی یک ربات تصمیم به دروغ گرفتن کرد، طوری این کار را انجام دهد که انسان ها یا ربات ها شک نکنند و یا اینکه خود این ربات ها فریب نخورند.

۴٫بازار انحصاری هوش مصنوعی

Artificial Intelligence

رفته رفته احتمال انحصاری شدن بازار هوش مصنوعی وجود دارد. با توجه به اتفاقات اخیر که شرکت های مثل گوگل و توییتر و فیس بوک و اینتل و… در ۵ سال اخیر شروع به خرید استارتاپ های هوش مصنوعی کرده اند، احتمال می رود که شرکت های بزرگ این علم رو برای خود انحصاری بکنند.

در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ ۳۴ استارتاپ هوش مصنوعی توسط شرکت های بزرگ راه اندازی شده و جالب این که هزینه های بسیار هنگفتی را برای به استخدام درآوردن دانشمندان این حوزه کرده اند.اگر این روند کنترل نشده ادامه یابد حدس زدن آینده هوش مصنوعی دشوار نخواهد بود…

۲ –  هوش مصنوعی از هوش و استدلال انسان تجاوز کند.

Artificial Intelligence

هوش مصنوعی به دو نوع ضعیف و قوی تقسیم می شود. هوش مصنوعی که امروزه در اطراف ما مشاهده می شود در دسته هوش مصنوعی ضعیف قرار می گیرد.طبقه هوش مصنوعی قوی را می توان مانند هوش مصنوعی که قهرمان مسابقات شطرنج شدند دانست.
به زبان ساده تر، هوش مصنوعی ضعیف فقط قادر به انجام کارهایی است که برا آن برنامه ریزی شده است، اما هوش مصنوعی قوی در انتهای این طیف دارای استدلال و آگاهای است. فعالیت این هوش ها به برنامه خود ختم نمی شود و آنها می توانند تصمیم بگیرند که چه کار هایی را انجام بدهند. در حال حاضر این نوع هوش مصنوعی وجود ندارد ، اما دانشمندان در حال مطالعه برای به انجام رساندن این موضوع هستند.

۱ – هوش مصنوعی ممکن است ما را از بین ببرد

Artificial Intelligence

این ترس از هوش مصنوعی همیشه وجود دارد که دنیای ما توسط آنها به پایان برسد((همان طور که در فیلم ترمیناتور اتفاق افتاد)).
دانشمندان بزرگی مثل استیون هافکینگ و بیل گیست و ایلان ماسک و…نیز این هشدار را داده اند که ممکن است روزی ربات ها دست به نابودی انسان ها بزنند.

الون ماسک، تولید انبوه AI را به “احضار شیطان” مقایسه کرده است. وی معتقد است که این بزرگترین تهدید برای بشریت است.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی مرادی

مهندس مهدی مرادی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن