ادبیتاریخ

۱۰ کتابی که قبل از مرگ باید خواند

10 رمان برتر تاریخ (قسمت دوم)

۱۰ کتابی که قبل از مرگ باید خواندReviewed by مهدی مرادی on Aug 27Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰ کتابی که قبل از مرگ باید خواند
5 از 1 رای
در پست قبلی  مطلبی رو با عنوان “بهترین رمان های تاریخ” منتشر کردم، در اون پست وقتی به آخرین کتاب رسیدم، و خواستم آخرین کتاب رو از قفسه کتابخانه ام انتخاب کنم و در موردش بنویسم، دیدم که کلی کتاب هنوز هست که باید توی این لیست باشند … . در این پست تصمیم گرفتم که در راستا و ادامه پست قبلی به معرفی ده کتاب (رمان) دیگر با عنوان ۱۰ کتابی که قبل از مرگ باید خواند بپردازم.

 

حتما بخوانید : ۱۰ رمان برتر تاریخ

 

۱- اُدیسه -هومر

بهترین رمان های تاریخ - ادیسه هومر
بهترین رمان های تاریخ – ادیسه هومر

ادیسه یکی از دو کتاب کهن اشعار حماسی یونان اثر هومر و از جمله بهترین کتاب های دنیا است.
ادیسه هومر در ادبیات یونان و اروپا چیزی شبیه شاهنامه‌ی فردوسی برای ایرانیان است. کتاب به صورت مجموعه‌ای از سرودها گردآوری شده است.

ادیسه سرگذشت بازگشت یکی از سران جنگ تروا، ادیسیوس یا الیس فرمانروای ایساکا می‌باشد. در این سفر که بیش از بیست سال به درازا می‌انجامد ماجراهای مختلف و خطیری برای وی و همراهانش پیش می آید، در نهایت ادیسیوس که همگان گمان میبردند کشته شده، به وطن خود بازگشته و دست متجاوزان را از سرزمین و زن و فرزند خود کوتاه می‌کند.

جالب است بدانید کتاب ادیسه بیشتر از هر کتاب دیگری در دنیا به زبان‌های مختلف ترجمه شده است.
ادیسه هومر سومین حماسه کهن تاریخ ادبیات جهان پس از حماسه گیل گمش و ایلیاد است.
ادیسه نیز همانند ایلیاد شامل ۲۴ سروده است، سروده هایی که حتی با گذشت نزدیک به ۳هزار سال از آفرینش شان به قدری خواندنی و پربارند که از خواندنش سیر نمی شوید.

 

 

۲- برادران کارامازوف – فئودور داستایوفسکی

بهترین رمان های تاریخ - برادران کارمازوف
بهترین رمان های تاریخ – برادران کارامازوف

این کتاب، به عنوان یکی از بهترین‌ آثار مکتوب در طول تاریخ شناخته می‌شود و بدون شک در زندگی شما تغییر شگرفی ایجاد خواهد کرد. داستان رمان، اتفاقات زندگی شخصی به نام فئودور کارامازوف را بیان می‌کند که ۴ پسر دارد که ۳ تای آن ها مشروع و دیگری که از سلامت روانی هم برخوردار نیست و دچار بیماری صرع است نامشروع است.

داستایوفسکی در این واپسین کتابش که به عقیده بسیاری شاهکار بی مانندش هم هست مانند کشتی نوح از هر طبقه‌ای در هر سن و سال و با هر خصوصیات شخصیتی، نمونه‌ای آورده است. خیلی افراد “برادران کارامازوف” را وصیت‌نامه‌ی داستایوفسکی به ملت روس دانسته‌اند، اما بی شک این وصیت نامه برای همه ملت‌های جهان است.
برادران کارامازوف هم به مانند دیگر آثار داستایوفسکی با مایه های فلسفی و اخلاقی نگارش یافته است و دارای متنی بی نهایت خواندنی است به طوری که پس از دست گرفتن کتاب که دو جلدش متجاوز از ۱۰۰۰صفحه است اصلا دچار کسالت و بی حوصلگی نمی شوید و با شخصیت ها و محیط زندگی شان و اتفاقاتی که در کتاب شرح داده می شود همراه و همسفر می شوید.
بنظر می آید مهم ترین تفاوت کتاب با آثار دیگر نویسنده که مقدم بر آن نوشته شده اند این نکته باشد که در برادران کارامازوف داستایوفسکی عقابد و ذهنیت های خودش را هم گاها در کتاب به چالش کشیده است و حالتی پرسش و پاسخ گونه برای افکار و نگرش هایش رقم زده است.
شخصیت های داخل کتاب به قدری زنده و واقعی هستند که هر کدام شان به موازات شخصیت شما و میزان همذات پنداری تان با رفتارها و گقتارهایشان احساس همدردی و همراهی شما را بر می انگیزند و تبدیل به قهرمان شما می شوند، هرچند که کتاب قهرمان بارزی ندارد البته اگر آلیوشا که کوچک ترین فرزند فئودور کارامازوف است را در نظر نگیریم.
قبل از اینکه بخواهم به سراغ معرفی شخصیت های رمان بروم باید به نقل قولی از نیچه رجوع کنم که می گوید من از هیچ کس به اندازه داستایوفسکی روان شناسی نیاموختم، جمله ای که به احتمال قوی بخش اعظمش متاثر از این آخرین جاودانه ی داستایوفسکی گفته شده است.
بزرگ ترین پسر فئودور کارامازوف یعنی میتیا افسر ستوانی است که رفتار ها و اعمالش بیش از آن که براساس عقل و منطق باشد از احساسات آنی وی ناشی می شود به طوری که چند لحظه بعد اورا دچار پشیمانی سختی می کند.
میتیا فردی به شدت احساسی و زود رنج، با قلبی رئوف است که متن اصلی داستان هم براساس ماجراهای او و معشوقه هایش شکل گرفته است که یکی از معشوقه ها بین او و پدرش قرار گرفته است.
پدری که فردی فاسد و هوس باز است و به هیچ اصول اخلاقی محکمی پایبند نیست و حاضر است با پول همه چیز را بدست آورد حتی قلب دختری که جای دختر اوست و هیچ گونه علاقه ای به او ندارد و مهم تر از همه اینکه معشوقه پسرش است.
پسر دوم یعنی ایوان فرد تحصیل کرده و دانشگاه رفته ای است که دارای رفتارهای خشک و بسیار سنجیده ای است و در کنار شخصیت بسیار سرد و دیرجوشش دارای ذاتی بدبین هم هست و از هرگونه گرایشات مذهبی و روحانی و باورمندی به اخلاقیات خود را جدا کرده است تا به ادعای خودش رنج نبرد.
آلیوشا کوچک ترین پسر فئودورکارامازوف که بیش تر عمر خود را در صومعه و نزد پدر زوسیما گذرانده است اخلاق مدار ترین و روحانی ترین پسر خانواده است که در سراسر طول داستان در پی برطرف کردن مشکلات و معضلات بین افراد خانواده اش با دیگران و پاک کردن پلیدی های موجود است.
و اما پسر چهارم که حاصل ازدواجی مشروع نیست و از سلامت روانی و رفتاری هم برخوردار نیست و مداوما دچار حملات صرع نیز می شود اسمردیاکوف است که پدرش او را به عنوان نوکر و آشپز در خانه اش نگه داشته است و مورد اعتماد کامل پدرش هم هست.
به عقیده اکثر خوانندگان کتاب و منتقدان آثار داستایوفسکی این کتاب حالتی وصیت گونه برای مردم روسیه دارد و داستایوفسکی با آفرینش هر کدام از سه پسر مشروع فئودور کارامازوف قصد ترسیم بخشی از وضعیت روسیه دوره خود را داشته است به طوری که میتیا نماد ملت روس در ان دوره با همان تلاطم ها و جوش و خروش ها و اشتباهات لحظه ای و احساسی، ایوان نماد مردمان اروپای غربی و صنعتی چون فرانسه و انگلیس که داستایوفسکی هیچ وقت نتوانست آن ها را بفهمد و بستاید و همیشه مورد انتقاد وی بودند و در نهایت آلیوشا را باید مردمان روس ایده آل دانست که داستایوفسکی امیدوار بود مردمان روس همگی به آن مسیر بروند و به سان آلیوشا مردمانی اخلاق مدار با رفتارهایی انسان دوستانه تبدیل بشوند.

 

 

۳- سالار مگس ها – ویلیام گلدینگ

بهترین رمان های تاریخ - سالار مگس ها
بهترین رمان های تاریخ – سالار مگس ها

در این رمان تعدادی کودک و نوجوان  در اثر سقوط هواپیما در جزیره‌ای گیر میفتند و بدون سرپرست و رهبر مجبور به اداره  زندگی خود و تلاش برای نجات از جزیره می‌شوند.

درون مایه اصلی این کتاب به سرشت شر و تمایل به وحشی گری نهادینه در وجود انسان ها اشاره دارد. این که در اعماق وجود همه ما شیطانی مطلق خوابیده است. سالار مگس‌ها را می‌توان رمانی تمثیلی دانست که در آن شخصیت‌ها و هر اتفاقی و فضا سازی ها و اشیای موجود در داستان، هدفی بزرگتر از خود را نمایش می‌دهند.
برای مثال جزیره نماد دنیا است، صدف نماد نظم و قانون که لازم و ضروریست می باشد، آتش نماد دانش و روشنگری است و شکار نماد کار و تلاش است.

ویلیام گلدینگ این کتاب را پس از جنگ جهانی دوم که در آن ۶ میلیون یهودی توسط نازی‌ها قتل عام شدند و آمریکا دو بمب اتمی را بر سر ژاپن انداخت، نوشته است. بنابراین زمینه تاریک این کتاب کاملا قابل درک است.
شاید کتاب در دید اول و با توجه به شخصیت هایش که همگی کودک و نوجوان هستند داستانی برای کودکان بنظر برسد که به مسائلی هم چون لزوم تربیت و آموزش نوجوانان می پردازد اما واقعا این نگاه، نگاهی ساده انگارانه است چرا که کتاب سالار مگس ها یا در برخی ترجمه ها ارباب مگس ها به مسائلی بسیار جدی تر و جهان شمول تر می پردازد.
ویلیام گلدینگ در مورد هر آن چه که انسان و جامعه متمدن امروز و عصر حاضر با آن درگیر است پرداخته است، که در پاره ای قسمت ها به مسائل اخلاقی و حقوقی هم وارد شده است.
در نیمه ی دوم کتاب، داستان تراژیک تر می شود و با درگیری های بین گروهی که به دنبال برقراری نظم و انضباط است و گروهی که دنبال عصیان گری و شورش و مرگ چند تن از اعضای گروه ادامه پیدا می کند، فصد انتقال این پیام بزرگ را دارد که قانون بد از بی قانونی بهتر است.
افراد و شخصیت های داستان هر کدام نمادی هستند برای انتقال یک پیام، پیام و مفهومی که نویسنده قصد انتقال ان را داشته است که اگر به گونه ای عادی عنوان می شد این قدر کار گر و موثر نمی بود.
رالف که رهبر و رییس گروه کودکان است نماد امید به زندگی و اعتقاد به آینده ای بهتر را دارد، خوکه نماد انسان دانا و اندیشمند را دارد، جک نماد وحشی گری و عصیانگری و سیمون هم در نقش قهرمان پنهان داستان است که حقیقت را می داند ولی جرئت گفتنش را ندارد.

 

 

 

۴- خوشه های خشم – جان استاینبک

بهترین رمان های تاریخ - خوشه های خشم
بهترین رمان های تاریخ – خوشه های خشم

کتابی که به روایت سفر اجباری خانواده‌ای تهی دست آمریکایی می‌پردازد که در جستجوی زندگی بهتری هستند.

خوشه های خشم کتابی است که نهایت درماندگی در شرایط مختلف را نشان می‌دهد. شرایطی که به جز خود تکیه‌گاه دیگری ندارید و تنها امید به آینده‌ای بهتر است که شما را زنده نگه می‌دارد. این رمان نشان می‌دهد که به راستی هیچ مرزی برای طمع وجود ندارد و حرص ثروت با انسانیت در تضاد است.

 

همچنین ببینید : بهترین کتاب های موفقیت

 

۵ – سرخ و سیاه – استاندال :

بهترین رمان های تاریخ - سرخ و سیاه
بهترین رمان های تاریخ – سرخ و سیاه

سرخ و سیاه داستان “آنتوان برته”، جوانی با هوش بالا، که در خانواده‌ای فرانسوی به دنیا آمده است را بیان می‌کند.

این رمان نهایت نبوغ و قدرت آفرینندگی ادبی را نشان می‌دهد. در مورد معنی سرخ و سیاه بسیار سخن گفته شده است، با این حال واضح‌ترین اشاره این نام به دو قدرت آن زمان، یعنی کشیش‌ها و نظامیان است.

“استاندال” تضاد عشق و عقل را، و مشکلاتی که با تکیه کردن به هرکدام از آن‌ها ایجاد خواهد شد را صریحا به قلم آورده است .

 

 

۶- کتاب رابینسون کروزوئه اثر دانیل دفو

بهترین رمان های تاریخ - کتاب رابینسون کروزوئه
بهترین رمان های تاریخ – کتاب رابینسون کروزوئه

رابینسون کِروزوئه یا رابینسون کروسو  مشهورترین رمان نویسنده انگلیسی دانیل دِفو است. این کتاب یک خود زندگینامه منحصر به‌ فرد روحانی و خیالی است که لقب «پدر رمان انگلیسی» را برای خالقش به ارمغان آورد.

قهرمان داستان زندگی مرفه خود در بریتانیا را برای مسافرت در دریاها رها می‌کند. پس از اینکه از یک کشتی شکستگی جان سالم به در می‌برد، ۲۸ سال را در یک جزیره و اغلب به تنهایی به گذران زندگی می‌پردازد تا آنکه زندگی یک بومی وحشی آن جزیره را نجات داده و نام «جمعه» بر وی می‌نهد. این دو مرد سرانجام آن جزیره را به مقصد بریتانیا ترک می‌کنند. دفو شاید بخشی از کتابش را بر اساس تجارب واقعی یک ملوان اسکاتلندی به نام الکساندر سِلکرک نگاشته باشد که به سال ۱۷۰۴ پس از ستیز با ناخدای کشتی، وی را به درخواست خودش در ساحل جزیره‌ای خالی از سکنه رها کردند

 

 

۷- بر باد رفته (نوشته مارگارت میچل)

بهترین رمان های تاریخ - برباد رفته
بهترین رمان های تاریخ – برباد رفته

بر باد رفته» درام رمانتیک نوشته مارگارت میچل خیلی بیشتر از یک داستان عامه پسند است. کتاب نوشته مهمی درباره جنگ های داخلی آمریکا و خصوصیات مردم در آن سال هاست که شاید از طرف منتقدان ادبی این سال ها به اندازه مردم عادی تحویل گرفته نشده باشد

داستان در ایالت جورجیا اتفاق می افتد و زندگی دختری به نام اسکارلت اوهارا را تعریف می کند که در هنگامه جنگ و سنت های جنوبی، زندگی کملا متفاوتی با اطرافیانش را در پیش می گیرد.

کتاب برنده جایزه پولیتزر شد و فیلمی که به همین نام از روی آن ساخته شد یکی از بهترین آثار سینماست که موفق به دریافت جایزه اسکار هم شد. ۳۳ میلیون نسخه از این کتاب در ۵۰ سال اخیر فروخته شده است. فیلم «بر باد رفته» هم یکی از پرفروش ترین آثار تاریخ سینماست.

۸- کیمیاگر (نوشته پائولو کوئیلو)

بهترین رمان های تاریخ - کتاب کیمیاگر
بهترین رمان های تاریخ – کتاب کیمیاگر

” کیمیاگر ” سال ۱۹۸۷ منتشر شد و پرفروش ترین کتاب برزیلی در تاریخ این کشور شد. ۶۵ میلیون نسخه از این کتاب بعد از انتشار به فروش رفت و آن را تبدیل به یکی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ کرد.

«کیمیاگر» به ۶۷ زبان زنده دنیا ترجمه شد و نامش در کتاب رکوردهای گینس برای بیشترین تعداد ترجمه از کتاب یک نویسنده زنده ثبت شد.

نام کوئیلو نه فقط به عنوان یکی از نویسندگانی که آثار پرفروشی دارد، بلکه به عنوان یکی از موثرترین نویسندگان معاصر در دنیا مطرح است

 

۹- بوف کور – صادق هدایت

بهترین رمان های تاریخ - بوف کور
بهترین رمان های تاریخ – بوف کور

داستانی که به سبک فراواقع‌گرایی یا سورئالیسم نوشته شده و در آن راوی دچار توهم و پندارهای روانی است. “هدایت” در این کتاب پیچیدگی‌هایی را وارد کرده است که شاید تنها با یکبار خواندن، قابل درک نباشند.

هنری میلر، نویسنده آمریکایی، درباره بوف کور گفته است: “بوف کور کتابی است که من آرزو دارم روزی نظیر آن را بنویسم. مانند این داستان را در هیچ زبانی ندیده‌ام، آن را واقعا دوست دارم”.

 

۱۰- شازده کوچولو اثر اگزوپری

بهترین رمان های تاریخ - شازده کوچولو
بهترین رمان های تاریخ – شازده کوچولو

شازده کوچولو که از بهترین کتاب های دنیا است، «خوانده شده‌ترین» و «ترجمه شده‌ترین» کتاب فرانسوی‌زبان جهان است.

سال ۱۹۳۵، هواپیمای سنت اگزوپری، که برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش می‌کرد، در صحرای بزرگ آفریقا دچار نقص فنی شد و به ناچار در همان‌جا فرودآمد. همین سانحه دستمایه الهام شازده کوچولو شد که در آن شخصیت قهرمان داستان، خلبانی بی‌نام، پس از فرود در کویر با پسر کوچکی آشنا می‌شود. پسرک به خلبان می‌گوید که از سیارکی دوردست می‌آید و آنقدر آنجا زندگی کرده که روزی تصمیم می‌گیرد برای اکتشاف سیاره های دیگر دیار خود را ترک کند و…

همچنین بخوانید : ۱۰ رمانی که نمیتوانید زمین بگذارید

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی مرادی

مهندس مهدی مرادی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن