تاریخکسب و کارمعرفی کسب و کار

۱۰ واقعیت عجیب در مورد پول که نمیدانستید

پول و ۱۰ واقعیت جذاب و جالب در مورد آن که بهتر است بدانید

۱۰ واقعیت عجیب در مورد پول که نمیدانستیدReviewed by مهدی ذولفقاری on Oct 5Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰ واقعیت عجیب در مورد پول که نمیدانستید
به این نوشته رای دهید

پول و ۱۰ واقعیت جذاب و جالب در مورد آن که بهتر است بدانید

پول به کاغذ ها و سکه ها و اعتباراتی گفته میشود که از دیر باز به عنوان معیاری برای معاملات مورد استفاده قرار میگیرد. این ابزار اختراع انسان است که توانسته انسان را به خدمت در آورد. به بیانی زیبا گفته میشود ” انسان پول را آفرید و خود بنده آن شد “. حالا بهتر است کمی در مورد این اختراع بشر بیشتر بدانیم و ماجرای بوجود آمدن آن را بدانیم تا بتوانیم با شناخت و درک بهتر و بیشتر آن در کسب این اعتبار موفق تر عمل کنیم.
در ادامه این مقاله با سلسله همراه باشید.

 

پیشنهاد میشود بخوانید : پول ساز ترین شغل های دنیا

 

۱ – قبل از اختراع پول

قبل از اختراع پول (مبادله کالا با کالا)

واقعیت اول در مورد پول این است که بدانید قبل از اختراع آن مردم چگونه معامله میکردند و کالا های مورد نیاز خود را تهیه میکردند. متاسفانه در گذشته در بین انسان های اولیه فروشگاه های زنجیره ای بزرگ و کوچک وجود نداشت تا انسان اولیه برای تهیه سنگ چخماق به آنجا مراجعه کند و پس از پیدا کردن آن از قفصه سنگ چخماق پولش را از کارت اعتباری خود بپردازد. در آن زمان هنگامی که یک نفر میخواست ماهی بگیرد و خود کوسفند داشت برای اینکه ماهی بگیرد نزد ماهیگیر میرفت و به صورت کالا با کالا مبادله میکرد و جنس مورد نیاز خود را بدست میآورد. این روش مشکلات خاص خودش را داشت که مهم ترین مشکل این بود که در صورتی که فرد به کالایی نیاز داشت که دارنده این کالا به محصول فرد اول نیاز نداشت معامله ای انجام نمی گرفت.

۲ – اختراع پول

دانستنی هایی در مورد پول -اختراع پول
اختراع پول

تا مدت های زیادی روش مبادله کالا با کالا مورد استفاده بود، ولی مشکلاتی که داشت باعث شد تا کم کم مردم آن زمان به این نتیجه برسند که بهتر است وسیله و شیئی را به عنوان معیار و استاندارد قرار دهند تا به این ترتیب هر کسی بتواند با ارائه آن چیز کالای مورد نیاز خود را فراهم کند. این عمل هوشمندانه ترین حرکت انسان تا آن زمان بود. در ابتدا پول به شکلی که امروز شاهد آن هستیم وجود نداشت و مفهوم دیگری از پول ارائه شده بود. ابتدا از احشام و حیوانات و یا مقداری معین از محصولات استفاده میشد.

۳ – از گاو تا سکه

دانستنی هایی در مورد پول - از گاو تا سکه
از گاو تا سکه

اولین چیزی که پیشنهاد شد تا به عنوان یک کالای مورد قبول همه شناخته شود گاو بود. از گوسفند و … نیز استفاده میشد ولی مشکل اصلی، مرگ و میر و زاد و ولد گاو ها بود که باعث شد همگان به این نتیجه برسند که نباید از موجودات زنده استفاده کنند.
برای همین از سنگ ها برای ساخت پول استفاده کردند.
پس اولین شکل پول با مفهوم فعلی از سنگ ها بود که نقش هایی روی آن حکاکی شده بود.
شکستن و خورد شدن سنگ ها نیز مشکل دیگری بود که باعث شد سنگ نیز نتواند دوام بیارد.
برای همین منظور استفاده از آهن به عنوان پول رواج یافت.

۴ – طلا

دانستنی هایی در مورد پول - طلا
سکه طلا

آهن یک جیایگزین بسیار مناسب برای سکه های سنگی بود ولی متقلبان اقدام به تولید سکه های تقلبی کردند. دلیل این فاجعه این بود که آهن بسیار زیاد در طبیعت موجود است پس هر کسی توانست برای خود پول بسازد. اقدام دیگر انسان در سلسله اقداماتی که به اخراع پولی که امروز آن را میشناسیم منجر شد این بود که این سکه ها را به جای این که از آهن بسازد از فلزات کمیاب تر بسازد.
نقره و طلا به مراتب بسیار کمتر از آهن در طبیغت موجود بود،
به همین خاطر پول های سکه ای از این دو فلز ساخته شدند.
همینطور ارزش سکه های طلا در آن زمان بیشتر از ارزش سکه های نقره بوده است.
(لازم به ذکر است همین دلیل باعث شده طلا و نقره بسیار ارزشمند باشند.
چون مقدار کمتری از این دو فلز وجود دارد و محدود تر هستند.)

 

بخوانید : ۱۰ شغل پردرآمد در ایران

 

۵ – اعتبارات و پول های کاغذی

اولین پول کاغذی دنیا
اولین پول کاغذی دنیا

با گسترش جوامع کالاهایی در بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار بود و عرضه آنها بسیار کم بود به همین دلیل قیمت آن کالا ها نیز بسیار زیاد بود و اگر شخصی قصد خرید آن را داشت باید حجم زیادی از سکه ها را برای خرید آن کالا بپردازند. این کار باعث ایجاد خطر های زیادی مثل دزدی و … میشد به همین دلیل تصمیم بر این شد که از پول های کاغذی برای معاملات استفاده شود. این عمل برای اولین بار در چین اتفاق افتاد که بسیار موفقیت آمیز بود. اولین اسکناس ها دارای چندین قیمت بودند که کار حمل آنها را ساده تر میکرد. این اسکناس در ۱۴۰۰ سال پیش در پین ساخته شد.

۶ – تنها یک درصد ثروتمند

تنها یک درصد ثروتمند
تنها یک درصد ثروتمند

طبق آماری که سازمان امداد رسانی بین المللی آکسفام منتشر کرده است، یک درصد از مردم جهان دارای ثروتی بیشتر از ثروت و دارایی ۹۹ درصد باقی مانده دارند. این آمار به قدری وحشتناک است که در کشور هایی شبیه به امریکا و فرانسه و بسیاری از کشور های جهان باعث اعتراضات گسترده مردم شده است. این آمار واقعی بسیار وحشتناک است. تصور کنید که تنها یک درصد از مردم دنیا بیشتر از ۹۹ درصد افرادی که روی زمین زندگی میکنند پول دارند.

۷ – هشت مرد ثروتمند

دانستنی هایی پول - هشت مرد ثروتمند دنیا
هشت مرد ثروتمند دنیا

وحشتنام تر از تمام آمار های جهانی این مورد است،
که در تمام دنیا تنها هشت مرد وجود دارد،
که ثروتشان از سه میلیارد و ششصد نفر از مردم دنیا بیشتر است.
صاحبان این ثروت گزاف شش نفر آمریکایی، یک مکزیکی و یک اسپانیایی هستند.

۸ – پول عامل انتقال بیماری

دانستنی هایی پول - پول عامل انتقال بیماری
دانستنی هایی پول – پول عامل انتقال بیماری

طبق آمار های سای ها و مراکز بهداشت جهانی، پول های کاغذی یکی از بزرگ ترین عوامل انتقال بیماری ها در بین ملت ها و جوامع هستند. این مراکز اعلام کرده اند که جابجایی پول ها در بین تمامی اقشار جامعه صورت میگیرد و هر اسکناس حاوی بیماری ها و ویروس های خطرناکی هستند که از صاحبان قبلی خود به ارث برده اند.
به همین دلیل توصیه میکنند که تا حد ممکن از کارت های اعتباری استفاده شود.
جالب است بدانید در تعدادی از ترور های بیولوژکی صورت گرفته از آلوده کردن پول ها استفاده شده است.
این عوامل باعث شده است که بانک ها در چندین نوبت اقدام به جمع آوری پولهای کهنه کنند.

۹ – تصویر روی اسکناس ها

دانستنی هایی پول - تصویر روی اسکناس ها
دانستنی هایی پول – تصویر روی اسکناس ها

روی اسکناس های هر کشور نماد ها و عکس پرچم و اشخاص مهم آن کشور چاپ میشود به عنوان مثال در اسکناس های کشور ایران عکس رهبر انقلاب اسلامی امام خمینی و مساجد و اساطیر ایرانی مانند آرش و فردوسی و اشعار بزرگان ایران مانند حافظ و سعدی و فردوسی به چشم میخورد. در بین تمامی کشور ها و اسکناس های آنها تصویر ملکه فعلی انگلستان یعنی ملکه الیزابت دوم بیشترین چاپ روی اسکناس را داراست. از تمامی اسکناس های دنیا ۹ درصد دارای تصویر بانوان است و از این مقدار ۶۳ درصد تصویر ملکه انگلستان یعنی بانو الیزابت دوم است. کانادا استرالیا جاماییکا هنگ کنگ نیوزلاند قبرس اسکاتلند ولز و . . . از جمله کشور هایی هستند که تصویر بانو الیزابت دوم را بر روی اسکناس های خود چاپ کرده اند.

۱۰ – دلار

دانستنی هایی پول - دلار
دانستنی هایی پول – دلار

پس از جنگ جهانی دوم دلار به عنوان پول معیار برای معاملات بین المللی از طرف سیاستمداران آمریکایی پیشنهاد شد. آمریکا که در طی جنگ جهانی دوم بدون کمترین ضرری توانست به بیشترین سود برسد اینبار با ارائه این پیشنهاد قصد داشت تا تمامی بازار های جهانی را به تصرف خود درآورد. کشور های درگیر جنگ جهانی دوم بعد از جنگ دچار مشکلات سنگینی شده بودند و به ناچار این پیشنهاد را پذیرفتند.
دولت انگلستان از مخالفین اصلی این عمل بود ولی سرانجام به ناچار این پیشنهاد را پذیرفت،
تا ایالات متحده آمریکا بیشترین سود را از جنگ جهانی دوم ببرد.
هم اکنون تنها یک سوم از دلار های موجود در دنیا در کشور امریکا وجود دارد
و بیشتر از دو سوم آن در بین ملت های مختلف برای معاملات تجاری مورد استفاده قرار میگیرد.

 

همچنین بخوانید : معرفی ۱۰ شغل رویایی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن