علم و فناوری

۱۰ نظریه برتر علمی

10 نظریه و تئوری علمی دنیا فیزیک

۱۰ نظریه برتر علمیReviewed by مهدی ذولفقاری on Jun 30Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰ نظریه برتر علمی
3 از 1 رای

تئوری ها و نظریه هایی که ممکن است قوانین حاکم برا ما باشند و ما از آنها خبر نداشته باشیم در این مقاله به صورت مختصر توضیح داده شده است . نظریه های انقلابی ای که توانسته اند در زندگی ما اثراتی فوق العاده بگذارند . در سال ۱۹۰۰ میلادی کلوین اعتقاد داشت که مورد جدیدی برای کشف شدن در علم فیزیک باقی نمانده و این اندازه‌گیری‌ های دقیق‌تر است که باعث پیشرفت علم میشود ولی تنها ۳۰ سال بعد انیشتین و نظریه کوانوم و نسبیت هر چه انسان از فیزیک می‌شناخت زیر سوال برد و قوانین حاکم را به گونه ای تغییر داد که انگار علم فیزیک زیر و رو شده .
در ادامه ۱۰ تئوری عجیب و غریب دنیای فیزیک را میخوانیم :

بعد چهارم

بعد چهارم
بعد چهارم

این نظریه را میتوانید به زیبایی در فیلم میان سیاره ای (interstaller) ببینید .
اگر جهان ما در حال چرخش باشد ، بعد چهارم تحت تاثیر گردابها و سیاهچاله ها قرار گرفته و پراکنده می شود . در واقع سیاهچاله ها بذر ساختارهایی نظیر کهکشانها را پخش می کنند تا کهکشانهای جدیدی بوجود بیایند .
جهان ما از ستاره ای در حال فروپاشی در جایی که مواد ستاره ای و وضا های هادی توانسته اند انرژی تاریک ( همان نیرویی که باعث گسترش هستی میشود ) ایجاد کنند .

ماتریکس

ماتریکس
ماتریکس

تا به حال به این فکر کرده اید که ممکن است جهان ما واقعی نباشد ؟
یا یک بازی باشید که ما شخصیت های این بازی هستیم .
این تئوری را به زیبایی در سریال ( WestWorld ) میتوانید ببینید .
پروفسور نیک باستروم (Nick Bostrom) معتقد است که احتمالا ما داخل یک شبیه ساز کامپیوتری زندگی می کنیم و همینطور اکثر جهان هایی که مشاهده کردیم و تاریخ یک بار شبیه سازی شدند. این تئوری وقتی قابل تامل تر میشود که غریزه ها و . . . را به صورت برنامه نویسی حرفه ای کامپیوتری در نظر بگیریم .

نسبیت خاص

نسبیت خاص
نسبیت خاص

ممکن است این نظریه به نظر عده زیادی از فیزیکدانان جالب به نظر نرسد چون دربرگیرنده مقادیر زیادی از مفاهیم فیزیک کلاسیک است. این نظریه به شما این امکان را می‌دهد تا عمرتان را در سفینه‌های فضایی آهسته‌تر سپری کنید و بتوانید پیر شدن فرزندان خود را ببینید و در زمان سفر کنید. این نظریه هم به زیبایی در فیلم میان سیاره ای (interstaller) نشان داده شده است.

نسبیت عام

نسبیت عام
نسبیت عام

این نظریه گونه عمومی همان نظریه نسبیت خاص انیشتین است که میتوان آن را به گونه ای نظریه انقلابی‌تری یاد کرد . نظریه نسبیت عام ، اجسام  را بر حسب جرم خود ، فضا و زمان را دچار خمیدگی میکنندد و چشم فیزیکدانان را به تمامی وقایع در تمامی زمان در حال انبساط می‌گشاید .

تکامل

فرگشت
تکامل

داروین اعتقاد داشت و بیان داشت که پیچیدگی حیات و آفرینش و شیوه زندگی و بنیاد زندگی و موجودات زنده و به صورت کلی دنیا می‌تواند بدون نیاز به هیچ طراحی، تنها برخواسته از فرایند‌های طبیعی ، در گذر زمان باشد . در واقع ﺗﺌﻮﺭﯼ تکامل ﻣﯽﮔﻮﻳﺪ ﮐﻪ ﮔﻮﻧﻪﻫﺎ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﭘﺬﻳﺮﻧﺪ و همینطور تکامل پذیر و در حال پیشرفت . ﺑﻨﺎ ﺑﺮ این ﻧﻈﺮﻳﻪ ﻧﻴﺎﮐﺎﻥ ﻣﺎ ﺑﻪﺻﻮﺭﺕ ﺍﻧﺴﺎﻥﻫﺎﯼ ﺍﻣﺮﻭﺯﯼ ﻧﺒﻮﺩﻩﺍﻧﺪ بلکهدر اثر تغییر به این صورت در آمده اند که ﻧﻬﺎﻳﺘﺎً ﻣﯽﺗﻮﺍﻥ نتیجه گرفت که ﻫمه موجودات روی کره زمین از یک ریشه هستند .
ﺍﻳﻦ تئوری ﺿﺮﺑﻪﯼ ﺑﺰﺭﮔﯽ ﺑﺮ ﭘﻴﮑﺮ ﺑﺎﻭﺭﻫﺎﯼ ﻣﺬﻫﺒﯽ ﻓﺮﻭﺩ ﻣﯽﺁﻭﺭﺩ .

خورشید در مرکز

خورشید در مرکز هستی
خورشید در مرکز

این تئوری که در یونان باستان گفته شد یکی از بزرگ ترین دستیافته های بشر است که در آن زمان اثبات شد . همچنین انقلابی ترین نظریه تاریخ نیز نظریه خورشید در مرکز است .

نظریه ریسمان

نظریه ریسمان
ریسمان

نظریه ریسمان به معنای برقراری پیوندی میان دو تئوری نسبیت عام آلبرت اینشتین و تئوری مکانیک کوانتوم است همچنین اعمال تئوری کوانتوم به گرانش . به بیان عام ، قبل از نظریه ریسمان اعتقاد ما بر این بود که مواد از اتم‌ها ساخته‌ شده‌اند ، و اتم ها از الکترون ، پروتون و نوترون ساخته شده‌اند ، و میتوان همین‌ اجزاء را نیز به کوارک تجزیه کرد . حالا تئوری ریسمان می‌گوید این ذرات زیراتمی ظاهرا غیر قابل تجزیه ، در اصل از اجزایی ریسمان‌ مانند پدید آمده‌اند که ارتعاش و تغییر شکل دائمی آنها در فضا باعث پدید آمدند آن چیزی شده که ما در اطافمان می بینیم .

آشوب

آشوب
آشوب

این نظریه، مرتبط با سیستمهایی است که با تغییر مغادیر اولیه دینامیکشان بسیار حساسیت نشان میدهد به طوری که رفتار‌های آینده آنها به گونه ای غیر قابل پیش‌ بینی هستند . بهترین مثال برای آنها اثر پروانه‌ای است که به زیبایی در فیلم آقای هیچکس ( MR.No Body ) قابل مشاهده می‌باشد.
در هر بی نظمی ، نظمی نهفته است !!

بازی ها

بازی ها
بازی ها

این نظریه زیرمجموعه‌ای از علم ریاضیات است که با طراحی و تحلیل سناریو ها و رفتارها و تصمیم گیری های اشخاصی که حق انتخاب دارند ، رفتار آنها را پیشبینی میکند . برای مثال بازی کلاسیک‌ و ساده‌ سنگ، کاغذ، قیچی که همه ما آن را بلدیم .

صفحات تکتونیک

صفحات تکتونیک
صفحه های تکتونیک

در اوایل سال ۱۹۱۲ رانش قاره‌ای توسط ویگنز کشف شد.
ولی در سال‌ ۱۹۶۰ دانشمندان تکه‌های مختلف این نظریه را کنار هم گذاشتند و توانستند نظریه ای کامل و جامع به اسم نظریه جامع صفحات تکتونیک را ارائه دهند .

 پیشنهاد میکنیم بخوانید : 

۸ آزمایش علمی و وحشتناک
نمونه هایی عجیب از زندگی ۱۰ دانشمند بزرگ دنیا
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. خیلی ممنون از سایت خوب و مطالب عالیتون
    میشه خواهش کنم اگه میشه در مورد نظریه نسبیت انیشتین یه پست اختصاصی بذارین و نتایج اونو بیان کنید ؟
    خیلی ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن