معرفی کسب و کار

۱۰ سخنرانی برتر تد TED

معرفی و تماشای بهترین تد تاک های برگزار شده تا کنون

۱۰ سخنرانی برتر تد TEDReviewed by مهدی مرادی on Jul 6Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰ سخنرانی برتر تد TED
به این نوشته رای دهید

بهترین سخنرانی های تد

 

همایش های تد TED TALKS یکی از برترین همایش های سالانه است که از سال ۱۹۹۰ شروع به برگذاری شده  است. این همایش ها توسط شرکت خصوصی Spaling با شعار “ایده ها ارزش گسترش دارند” پایه گذاری شده و تمرکز اولیه این همایش ها موضوعاتی در زمینه تکنولوژی بوده است اما با گذشت زمان این موضوعات در زمینه های علمی، فرهنگی و دانشگاهی گسترده شده است.
علاوه بر کنفرانس های اصلی تد که در شهر ونکوور کانادا برگذار میشود، کنفرانس های مشابه دیگری به دلیل استقبال و جذابیت مخاطبان در جاهای دیگر نیز برگذار می شود. همچنین تلویزیون بسیاری از کشورها در زمان برگذاری همایش های تد آن ها را به صورت زنده پخش میکنند.

ما در یکی دیگر از تاپ ۱۰ های سلسله قصد داریم  تا به بهترین تد های برگزار شده در تاریخ این همایش بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

شاید بزرگترین دلیل استقبال و حمایت از همایش های تد یا همایش های مشابه آن، ارائه ایده و ارائه مشکلاتی از طرف ارائه دهنده ها هستند که برای اولین بار اقدام به انتشار آن از طریق همایش های تد میکنند.
رقابت ایده ها در همایش های سالانه تد که در حضور بسیاری از حضار و سرمایه گذارها که برای سرمایه گذاری بر روی ایده ها در سالن حضور دارند، صورت میگیرد. در نهایت به برترین ایده و اجرا، جایزه ی یک میلیون دلاری تقدیم خواهد شد.
این همایش بسیاری از دانشمندان و نخبگان را به جوامع شناسانده است و افراد سرشناسی در این کنفرانس ها به معرفی ایده ها و اختراعات خود میپردازند.

 موضوعات بیشتر این همایش ها در زمینه پیدا کردن راه حل برای مشکلات جامعه  و مشکلات فرهنگی و مسائل از این قبیل صورت میگیرد.

علاوه بر رویداد تد که توسط شرکت اسپلینگ برگذار میشود، همایش هایی با نام تدکس (TEDx) وجود دارد که میتواند توسط هر موسسه مستقلی برگذار شود. به شرطی که از شرکت برگذار کننده اصلی همایش های تد مجوز دریافت کند و ساختار خاص مربوط در برگذاری و قوانین آن را رعایت کند.
در ایران هم برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ اولین تدکس با نام TEDxTehran شروع به برگذاری کرد. البته تحت نظارت سازمان TED و با احترام به قوانین فرهنگی و ارزشی کشور ایران. در آینده حتما به بررسی همایش های تد در ایران خواهیم پرداخت و مطلب را در این مورد منتشر خواهیم کرد.

بسیاری از همایش های تد به صورت رایگان در وب سایت این رویداد منتشر میشود. مهمترین ویژگی این ویدیو ها این است که این وب سایت اقدام به انتشار ویدیو با زیرنویس به اکثر زبان های دنیا میکند. به همین دلیل، مخاطبان بسیاری از سراسر دنیا برای این ویدیوها وجود دارد.

در این مطلب قصد داریم تا برترین سخنرانی های برگذار شده و منتشر شده در این وب سایت را به شما معرفی کنیم. این رده بندی بر اساس تعداد بازدیدها در سایت TED صورت گرفته است.

توجه : تمامی ویدئو ها دارای زیر نویس فارسی هستند و اگر روی علامت زیر نویس در گوشه پایین سمت راست ویدئو کلیک کنید میتوانید زبان فارسی را انتخاب کرده و زیرنویس را مشاهده کنید 

 

Ken Robinson می گوید مدارس باعث مرگ خلاقیت می شوند.

نام ارائه دهنده کن رابینسون
تاریخ ارائه فوریه ۲۰۰۶
میزان بازدید ۵۱ میلیون
دسته بندی ارائه خلاقیت، کودکان

بخشی از این سخنرانی در بهترین سخنرانی های تد:

من اخیراً یک داستان عالی شنیدم – عاشق تعریف کردنش هستم – درباره یک دختر کوچولو که سر کلاس نقاشی بود. شش سالش بود و ته کلاس نشسته بود و نقاشی می کشید و معلمش می گفت که این دختر کوچولو به ندرت به درس توجه می کرد، ولی در این درس داشت توجه می کرد. معلم که این موضوع برایش خیلی جالب بود، رفت بالای سر دخترک و پرسید «چی می کشی؟» و دخترک گفت «دارم عکس خدا رو می کشم» بعد معلم گفت «اما کسی که نمی دونه خدا چه شکلیه» و دخترک جواب داد «تا یک دقیقه دیگه می فهمند چه شکلیه»

 

 

اِمی کادی: زبان بدن شما هویت شما را شکل می‌دهد

نام ارائه دهنده امی کودی
تاریخ ارائه ژوئن ۲۰۱۲
میزان بازدید ۴۷ میلیون
دسته بندی ارائه مغز، بیزنس

بخشی از این سخنرانی در بهترین سخنرانی های تد:

روش‌های بیان قدرت و تسلط کدامند؟ خب، آنها عبارت‌اند از این چیزها. خب، در قلمرو جانوران، این روش‌ها عبارت‌اند از بزرگ‌تر شدن و بسط دادن. یعنی خودت را بزرگ‌تر می‌کنی، خودت را کش می‌دی، فضا را اشغال می‌کنی، و اساسا داری خودت را گسترش می‌دی. قضیه گسترده شدن‌ست. این در سراسر قلمرو جانوران صدق می‌کند، تنها محدود به نخستی‌سانان نیست. قضیه گسترده شدن‌ست. این در سراسر قلمرو جانوران صدق می‌کند، تنها محدود به نخستی‌سانان نیست. و بشر هم همین کار را می‌کند. (خنده) و هردوی آنها این کار را از دیرباز به هنگام در دست داشتن قدرت انجام می‌دن، و همچنین وقتی که آنها در لحظه احساس قدرت می‌:کنند. و این یکی مخصوصا به این خاطر جالبه که واقعا به ما نشان می‌ده این روش‌های بیان قدرت تا چه اندازه دیرین و جهانی هستند. این روش بیان، که به عنوان غرور شناخته می‌شه، توسط جسیکا تریسی مطالعه شد. او نشان داد که انسان‌هایی که با بینایی زاده شدند و آنهایی که مادرزادی نابینایند، این کار را به‌هنگام برنده‌شدن در یک مسابقه‌‌ انجام می‌دن. و آنهایی که مادرزادی نابینایند، این کار را به‌هنگام برنده‌شدن در یک مسابقه‌‌ انجام می‌دن. بنابراین هنگامی که از خط پایان می‌گذرند و برنده می‌شن، اهمیتی ندارد که آنها تا حالا ندیدند که کسی این کار را انجام بده. آنها این کار را می‌کنند. بازوها به شکل عدد هفت در هوا بازمیشه ، و چانه اندکی متمایل رو به بالا. وقتی که احساس ناتوانی داریم چی؟ دقیقا برعکس. در خود فرومی‌ریم و جمع می‌شیم. وقتی که احساس ناتوانی داریم چی؟ دقیقا برعکس. در خود فرومی‌ریم و جمع می‌شیم. ما خودمان را کوچک می‌کنیم. نمی‌خوایم به نفر کناری‌مان برخورد کنیم. بنابراین دوباره، جانوران و بشر هردو کار یکسانی می‌کنند. و این چیزی‌ست که رخ می‌ده هرگاه شما قدرتمندان را در کنار ناتوان‌ترها می‌گذارید. بنابراین آنچه گرایش داریم که انجام بدیم اینه که وقتی نوبت به قدرت می‌رسه ما رفتارهای غیرکلامی دیگران را تکمیل می‌کنیم. پس اگر کسی با ما حسابی از موضع قدرت رفتار کند، ما گرایش داریم که خودمان را کوچک کنیم. ما از آنها تقلید نمی‌کنیم. ما برعکس آنها عمل می‌کنیم.

 

 

سایمون سینک: چگونه رهبران بزرگ، الهام بخش می شوند

نام ارائه دهنده سایمون ساینک
تاریخ ارائه سپتامبر ۲۰۰۹
میزان بازدید ۳۹ میلیون
دسته بندی ارائه تجارت، کارآفرینی

بخشی از این سخنرانی در بهترین سخنرانی های تد:

چه توضیحی دارید وقتی اتفاقات به آن گونه که فکر می کنیم پیش نمی آیند؟ یا بهتر است بگویم، چه توضیحی می دهید وقتی بقیه می توانند چیز هایی را به دست بیاورند که برخلاف همه پیشبینی هاست؟ برای نمونه: چرا شرکت اپل Apple این قدر نوآور است؟ سال به سال و هر سال آنها نوآورتر از همه رقبایشان هستند. در حالی که آنها فقط یک شرکت کامپیوتری هستند. درست مثل بقیه. آنها دسترسی مشابهی دارند به همان استعداد ها، به همان بنگاه ها، به همان مشاوران، به همان رسانه. پس چگونه است که آنها به نظر می رسد چیز متفاوتی دارند؟ یا، چرا مارتین لوتر کینگ رهبر جنبش حقوق مدنی شد؟ او تنها کسی نبود که در دوران قبل از حقوق مدنی آمریکا رنج برده بود. و او قطعا تنها سخنران بزرگ روزگارش نبود. چرا او؟ وچرا برادران رایت توانستند هواپیمای موتوری تحت کنترل انسان بسازند وقتی که مطمئنا تیم های دیگری هم بودند که شایسته تر بودند، با سرمایه بیشتر… و نتوانستند به هواپیمای موتوری با سرنشین دست یابند، و برادران رایت از آنها پیشی گرفتند. چیز دیگری اینجا نقش بازی میکند.

 

 

برنه بران: قدرت آسیب پذیری

نام ارائه دهنده برنی برون
تاریخ ارائه ژوئن ۲۰۱۰
میزان بازدید ۳۴ میلیون
دسته بندی ارائه آداب و رسوم، ارتباطات

 

بخش هایی از این سخنرانی :‌

از اینجا داستان من شروع می شود. زمانی که محققی جوان بودم، دانشجوی دکترا، سال اول، استادی برای درس تحقیق داشتم که به ما گفت، “از این قراره که، اگر نمی توانید چیزی رو اندازه بگیرید، آن چیز وجود ندارد.” و من فکر کردم که او شیرین زبانی می کند. گفتم “واقعا؟” و او گفت “قطعا.” باید من را درک کنید من لیسانس و فوق لیسانس مددکاری اجتماعی داشتم، و داشتم دکترای مددکاری اجتماعی می گرفتم، در نتیجه تمام دورۀ دانشجویی افرادی اطرافم بودند که باور داشتند زندگی به هم ریخته است، عاشق اش باش. و من این نوع آدم هستم که : زندگی به هم ریخته است جمع و جورش کن، منظم اش کن و بگذارش در جعبۀ بنتو(غذای ژاپنی) ( خنده) من راهم را برای پیدا کردن حرفه ای که توانایی اش را دارم، پیدا کرده بودم.– یک گفتۀ معروف در ممدکاری این است که باید سختی ها را به جان خرید. و من می گویم، بزن پسِ کله ی سختی ها و کنار بزنش و بهترین امتیازها را بگیر. این تکیه کلام من بود. پس من خیلی هیجان زده بودم. فکر کردم، می دانی، این حرفۀ مناسب من است، چون من به موضوع های آشفته علاقه دارم. ولی می خواهم قادر باشم، آنها را از آشفتگی در بیاورم. می خواهم آنها را درک کنم. می خواهم این چیزهایی که می دانم مهم هستند، هک کنم و رمز را در جلوی دید همه بگذارم.

 

وقتی به یک ایمیل اسپم جواب میدهید چه اتفاقی می‌افتد ؟

نام ارائه دهنده جیمز ویچ
تاریخ ارائه دسامبر ۲۰۱۵
میزان بازدید ۳۰ میلیون
دسته بندی ارائه کنجکاوی، ارتباطات

بخشی از این سخنرانی :‌

چند سال قبل، یکی از آن هرزنامه‌ها را گرفتم. به نحوی موفق شده بود از فیلتر هرزنامه‌ام بگذرد. تقریبا مطمئنا نیستم چطور، اما سر از دریافت هایم درآورد، و از یارویی به اسم سلیمان اودونکوه بود. متن نامه این بود: می‌گفت، «سلام جیمز ویتک، یک پیشنهاد تجاری جالب دارم که مایلم با تو در میان بگذارم، سلیمان.» در آنوقت یکجورهایی دستم به سراغ دکمه حذف رفت، خب؟ به تلفنم نگاه کردم. فکر کردم خوب می‌توانم حذفش کنم، یا می‌توانیم همان کاری که ما همه همیشه می‌خواهیم را انجام دهیم.

 

 

چگونه سخن بگوییم تا مردم علاقه مند به شنیدن بشوند

نام ارائه دهنده جولین ترژر
تاریخ ارائه ژوئن ۲۰۱۳
میزان بازدید ۲۸ میلیون
دسته بندی ارائه آداب و رسوم، سخنرانی

بخشی از این سخنرانی تد :

صدای انسان سازی است که همه ما می نوازیم احتمالا قدرتمندترین صدای دنیاست تنها چیزی هست که میتونه یک جنگ براه بندازه یا بگه “عاشقتم” و بسیاری از انسانها تجریه دارن که وقتی اونها صحبت میکنند، مردم بهشون گوش نمیکنند. و چرا؟ چطور میتونیم قدرتمندانه صحبت کنیم تا بتونیم دنیا رو تغییر بدیم؟ آنجه که من میخواهم پیشنهاد بدم، چندتا عادت هست که باید ازشون دوری کنیم که من برای راحتی شما هفت خطای بزرگ و کشنده رو لیست کردم ادعا نمیکنم که این لیست کامل هست اما این هفت تا به نظر خیلی بزرگ هستند چیزهایی که به راحتی میتونیم بهشون عادت کنیم.

 

 

کامرون راسل: ظاهر همه چیز نیست. باور کنید، من یک مدل هستم.

نام ارائه دهنده کامرون راسل
تاریخ ارائه اکتبر ۲۰۱۲
میزان بازدید ۲۲ میلیون
دسته بندی ارائه زیبایی، آداب و رسوم

بخشی از این سخنرانی تد :‌

خب، سوال اول این است که، چگونه یک مدل شویم؟ و من همیشه می‌گویم که “مرا طلایه دار کردند”، ولی در عمل این هیچ معنی خاصی ندارد. راه واقعی که من مدل شدم این‌است که من یک بخت آزمائی ژنتیکی رو برنده شدم، و من دریافت کننده میراثی هستم، و شاید به دنبال آن باشید که بدانید که این میراث چیست. خب، در چند قرن گذشته زیبائی را تنها به عنوان سلامتی و جوانی و تقارن طبیعی که باید آن را تحسین کنیم ، تعریف نکرده‌ایم، بلکه بلندی قد، لاغری اندام، ظرافت زنانه و پوست سفید را هم به آن اضافه کردیم. و این میراثی بود که برای من ایجاد شده بود، و میراثی است که من از آن استفاده مالی کرده‌ام. و می‌دانم که الان افرادی در بین حضار هستند که در این خصوص در شک و تردیدند، و شاید تعدادی علاقه مندان به مُد که با خودشون دارن می‌گویند: “صبر کن. نایومی، تایرا، جون اسمالز،لو ون.” قبل از هر چیز به خاطر دانشی که درباره مدل‌ها دارید به شما تبریک می‌گویم. خیلی عالیه. (خنده) ولی، متاسفانه باید بهتون بگم که در سال ۲۰۰۷ یک دانشجوی دکترای با انگیزه از دانشگاه نیویورک تعداد تمام مدل های روی صحنه، تک تک انهائی که استخدام شده بودند را شمرد، و از تمام ۶۷۷ مدلی که استخدام شده بودند، تنها ۲۷ نفر، یا کمتر از ۴ درصد، غیر سفید پوست بودند.

تونی رابینز: دلیل اعمال ما چیست

نام ارائه دهنده تونی رابینز
تاریخ ارائه فوریه ۲۰۰۶
میزان بازدید ۲۲ میلیون
دسته بندی ارائه تجارت، آداب و رسوم

بخشی از این سخنرانی تد :

دلیل حضورم اینجا، به غیر از اینکه دیوانه مادر فلان هستم، اینه که واقعا در موقعیت خاصی قرار گرفته ام — اینجا نیستم که به شما انگیزه بدم که واضحا به آن احتیاجی ندارید اصلا. و اکثر مواقع این( ایجاد انگیزه) کاریه که مردم فکر می کنند من انجام می دم ولی این کوچک ترین و جزئی ترین بخش کارم هست. ولی خوب اتفاقی که میفته اینه که مردم به من می گن: “من احتیاجی به انگیزه پیدا کردن ندارم” من هم میگم : “خوب ، خیلی هم عالی. کار من هم این (ایجاد انگیزه) نیست. ” من پاسخ دهندۀ “چرا” هستم . میخوام بفهمم که چرا شما این گونه عمل می کنید.

 

 

سکته ای که مرا به بینشِ درونی رساند

نام ارائه دهنده جیل بوتلی تیلر
تاریخ ارائه فوریه ۲۰۰۸
میزان بازدید ۲۲ میلیون
دسته بندی ارائه مغز، زیست شناسی

بخشی از این سخنرانی تد :‌

من در طول زندگیم درباره‌ی مغز مطالعه کردم چون یک برادر دارم که یک بیماری مغزی دارد. اسکیزوفرنی [جنون جوانی]. و به عنوان یک خواهر و بعدها هم به عنوان یک محقق، می خواستم بدانم چرا می توانم رویاهایم رادر دست بگیرم، می توانم آن ها را به واقعیت زندگیم، وصل کنم و می توانم رویاهایم را تحقق بخشم؟ مشکل مغز برادر من و اسکیزوفرنی او چیست که نمی تواند رویاهایش را به یک واقعیت مشترک وصل کند، در عوض آن ها تبدیل به توهم می شوند؟ برای همین شغلم را وقف تحقیق درباره بیماری های شدید ذهنی کردم. و از ایالتی که در آن زندگی می کردم تغییر مکان دادم. از ایندیانا به بوستون، جایی که کار می کردم در آزمایشگاه دکتر Francine Benes، در هاروارد، دانشکده روانشناسی. در آزمایشگاه، این سوال را مطرح می کردیم که “تفاوت های بیولوژیکی بین مغزهای افرادی که به عنوان انسان عادی تشخیص داده می شوند، در مقایسه با افرادی که اسکیزوفرنی، یا اختلال دوشخصیتی دارند، در چیست؟

 

 

چه چیزی یک زندگی را خوب می‌کند؟ درس‌هایی از طولانی‌ترین مطالعه درباره شادی

نام ارائه دهنده رابرت والدینگر
تاریخ ارائه نوامبر ۲۰۱۵
میزان بازدید ۲۱ میلیون
دسته بندی ارائه سن، اطلاعات

بخشی از این سخنرانی تد :

چه چیزی ما را سالم و شاد نگه می‌دارد در طول مدتی که زندگی می‌کنیم اگر قرار بود الان شما برای آینده تان به بهترین نحو سرمایه گذاری کنید کجا زمان و انرژی خود را صرف می‌کردید؟ ابتدای این قرن نظر سنجی از نسل جوان شد که از آنها پرسیده اند مهمترین اهداف زندگیشان چیست؟ و بیش از ۸۰ درصد گفته اند که هدف اصلی آنها در زندگی پولدار شدن هست. و ۵۰ درصد ازهمین جوانان اهداف اصلی دیگری را عنوان کرده اند که آن مشهور شدن بود.

 

همچنین بخوانید : فیلم هایی که هر کارآفرینی باید ببیند

 

سخنرانی هایی که در لیست بالا معرفی شدند، به عنوان پربازدیدترین و معروفترین سخرانی های این همایش ها بودند. البته تعداد این همایش ها بسیار زیاد هستند و برای مشاهده بیشتر از این سخنرانی ها میتوانید به وب سایت TED مراجعه فرمایید.

آنچه که باعث میشود که این رویدادها مهم و با اهمیت تلقی شوند، ارائه ایده ها و راه حل هایی است که برای حل مشکلات موجود در جامعه، به مردم داده میشود. بعد از اینکه این رویداد در بین مردم جایگاه و اعتبار کسب کرد، افراد با تجربه و سرشناس هم به این ارائه دهندگان پیوستند تا بتوانند، راهی برای ارتباط بهتر پیدا کنند، همچنین بتوانند با توجه به جامعه وسیع مخاطبان تد، حرف و ایده خود را به افراد آگاه تر در زمینه های تخصصیِ خود برسانند.

از افراد سرشناسی که تا به حال در این رویداد ها شرکت کرده اند میتوان به ایلون ماسک، بیل گیتس، استیو جابز و … اشاره کرد.

 

همچنین پیشنهاد میشود بخوانید : ۱۰ ایده ناب و استارتاپی که میتوانید به کار گیرید

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی مرادی

مهندس مهدی مرادی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن