تاریخعلم و فناوری

۱۰ اختراعی که دنیای ما را به جای بهتری تبدیل کردند کدامند؟

10 کشف و اختراع که جهان علم و تکنولوژی را تغییر دادند

۱۰ اختراعی که دنیای ما را به جای بهتری تبدیل کردند کدامند؟Reviewed by امیر حاجیلویی on Sep 15Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰ اختراعی که دنیای ما را به جای بهتری تبدیل کردند کدامند؟
5 از 1 رای

۱۰ کشف و اختراع که جهان علم و تکنولوژی را تغییر دادند :

 

موزه علوم لندن از ۱۰ کشف و اختراع مهم که دنیای علم را تغییر دادند، نگهداری میکند. دانستن اینکه چه چیزی تا به حال توانسته پیشرفت و تغییری شگرف در علم به وجود آورد، بسیار هیجان انگیز است پس این مطلب را از دست ندهید و به ادامه مطلب مراجعه کنید.

 

همچنین بخوانید : ۱۰ مورد از اختراعات بزرگ بشریت (قسمت دوم)

 

 

۱.سفینه آپولو ۱۰

10 کشف و اختراع که جهان علم و تکنولوژی را تغییر دادند - سفینه آپولو ۱۰
سفینه آپولو ۱۰

آپولو ۱۰ چهل سال پیش به عنوان یک نمونه آزمایشی برای اولین بار با ۳ سرنشین به سمت ماه سفر کرد و با اینکه آزمایش و فرود موفقیت آمیزی نداشت اما راه را برای آپوبو ۱۱ باز کرد و آپولو ۱۱ توانست به ماه برسد.
آپولو ۱۰ (به عنوان اولین سفینه ای که توانست از جو خارج شود) راه را برای ما باز کرد، تا با عظمت دنیای بی انتها و بی کرانی پهنای آسمان آشنا شویم.

۲.موتور بخار

توماس نیوکامن در سال ۱۷۱۲ این موتور را اختراع کرد که این عکس مدلی از این موتور است که فرانسیس تامسون در ۱۷۹۱ در داربی شایر انگلستان ساخته است. این قدیمی ترین و سالمترین مدل از اختراع نیوکامن است.

 

حتما بخوانید : عجیب ترین اتفاقات کل تاریخ

 

10 کشف و اختراع که جهان علم و تکنولوژی را تغییر دادند - اتومبیل موتور بخار
اتومبیل موتور بخار

در واقع این موتور مشکل بحران انرژی این روزگار را حل کرده است و اگر ساخته نمی‌شد مطمئناً بحران انرژی برای ما مشکلات بسیار زیادتری بوجود می‌آورد.
اگرچه نمی‌توان کاملاً این اختراع را به راه حل بحران انرژی تشبیه کرد، اما استفاده از سوخت های فسیلی تا قبل از این اختراع آقای نیوکامن تقریباً غیر ممکن بود.

 

۳.تلگراف

تلگراف

تلگراف به عنوان اولین وسیله ی ارتباطی الکترونیکی در سال ۱۸۳۷ توسط چارلز واتسون و ویلیام کوک ساخته شد که از مهمترین اختراعات بشر در زمینه ی ارتباطات است.
دستگاه تلگراف آنها به عنوان اولین و کاربردی ترین وسیله ی ارتباط دوربرد الکترونیکی شناخته شده و ایده ی شبکه های گسترده از این اختراع الهام گرفته است.

 

۴.فورد مدل T

با دیدن این تیتر و عکس حتماً فکر میکنید این کمپانی فورد بود که اولین اتومبیل را ساخته؛ اما باید بدانید در واقع مدل T اولین اتومبیلی بود که به تولید انبوه رسید و این خدمت فورد به جامعه ی بشری بود:

Henry-Ford

خط تولید
بله، خط تولید فورد، به عنوان اولین سیستم تولید انبوه در دنیا، انقلابی در صنعت و اقتصاد ایجاد کرد که امروز همه ی ما شاهد آن هستیم و باید خط تولید را مهمترین اتفاق در قرن گذشته دانست.

 

همچنین بخوانید : ۱۰ مرد تاثیر گذار بزرگ تاریخ

 

۵.Pilot ACE Computer

یکی از نخستین کامپیوتر های جهان؛ ایده ی آقای جان وامر-اسلِی یعنی موتور محاسبه اتوماتیک (Automatic Computing Engin – ACE)، که وی در سال ۱۹۳۶ داده بود، برای اولین بار و با آزمایشی موفقیت آمیز در دهم ماه مِی ۱۹۵۰بر روی کامپیوتری که آلن تورینگ عملیات ساخت آنرا انجام داد، آزمایش شد.

Pilot ACE Computer

این کامپیوتر در زمان خود پیشرفته ترین و سریعترین کامپیوتر در جهان بود که نمونه ی کوچکتری از مدل اولیه ی آلن تورینگ بود.
پایلوت اِیس هم در لیست مهمترین اختراعات بشر است، چرا که اولین نسل از کامپیوترهایی است که امروز ما را احاطه کرده اند.

 

۶.موتور موشک V2

10 اختراع بزرگ دنیا - موتور موشک V2
موتور موشک V2

موشک V2 که وارنر وان بارون در سال ۱۹۴۲ آنرا ساخت در واقع اولین موشک دور برد بود که انقلابی در تکنولوژی موتور موشک به وجود آورد. اگرچه این موشک متأسفانه در جنگ جهانی دوم تلفات بسیاری به بار آورد و بعداً هم راه را برای ساخت موشک های بالستیک باز کرد، اما یادمان باشد همین آقای وان بارون با ایده موتور موشکش آپولو ۱۱ را به ماه رساند و موتور موشک او همچنان مورد استفاده قرار میگیرد.

 

۷.پنی سیلین

الکساندر-فلمینگ کاشف پنی سیلین

پنی سیلین، اولین آنتی بیوتیک کشف شده در دنیا بود که الکساندر فلمینگ در سال ۱۹۲۸ آن را از هاگ های جمع شده ی قارچ (یا همان کپک) کشف کرد.

10 اختراع بزرگ دنیا - Penicillium_notatum
Penicillium_notatum

اما تقریباً تا اواسط دهه ۱۹۴۰ که بر روی بیماران آزمایش نشده بود کسی نمی دانست پنیسیلین بهترین دارو برای بیماری های عفونی است.
با کشف پنی سیلین میلیون ها بیمار و مجروح جنگی از مرگ حتمی نجات پیدا کردند، و از آن موقع به بعد پنیسیلین به عنوان اولین و عمومی ترین دارو برای بیماریهای باکتریایی و عفونی تجویز و مصرف شد و بعد از آن بقیه آنتی بیوتیک ها وارد دنیای پزشکی شدند.

 

۸.رشته های مارپیچ DNA

10 کشف و اختراع که جهان علم و تکنولوژی را تغییر دادند
رشته های دی ان ای

اولین بار DNA توسط آقایان کریک و واتسون در سال ۱۹۵۳ مورد توجه قرار گرفت.
آنها حین آزمایشات خود روی ژن های انسانی با یک ساختار از موادی که مولکولهای این ژن ها را تشکیل میدهند روبرو شدند و با شکافتن آنها راز نظم حاکم بر سلولهای بدن را کشف کردند.
DNA، امروزه موضوع مهمی در علم، صنعت و حتی مسائل امنیتی محسوب میشود و هنوز هم مطالعات زیادی در سطح جهان روی آن انجام میشود.

 

۹.اشعه ایکس

10 کشف و اختراع که جهان علم و تکنولوژی را تغییر دادند
اشعه ایکس

برای اولین بار فیزیکدان آلمانی، ویلیام رونتگن در سال ۱۸۹۵ امواج ایکس را کشف کرد که امروزه بیشتر برای عکس برداری از اعضای داخلی بدن استفاده میشود. فکرش را بکنید که اگر اشعه ایکس کشف نشده و اینطور به خدمت بشریت در نیامده بود باید برای تعیین محل دقیق شکستگی چه میکردند!!؟

 

۱۰.لوکوموتیو

آخرین اختراعی که سایت نیوساینتیست در این لیست قرار داده لوکوموتیو بخار است.

10 اختراع بزرگ دنیا - لوکوموتیو بخار
لوکوموتیو بخار

در سال ۱۸۱۴ رابرت استفان سون لوکوموتیو بخارش را (که اول آن را راکت استفان سون نامیده بود)، برای اولین بار در نیوکاسل انگلستان آزمایش کرد و برای اولین بار بالاترین سرعت در یک وسیله ی نقلیه که نیروی محرکه اش را به همراه دارد، ثبت کرد.

شاید خود استفان سون هم فکر نمی‌کرد این وسیله تا ۱۵۰ سال بعد از آن سال هم در سطح جهان برای حمل و نقل مورد استفاده قرار بگیرد، اما همچنان از لوکوموتیو برای حمل و نقل استفاده می‌شود با این تفاوت که این وسیله بسیار پیشرفت کرده است.

این اختراعات و اکتشافات مهمترین اکتشافاتی بودند که به واقع دنیا را متحول کردند و علاوه بر کمک به بشریت، راه را برای پیشرفتهای بعدی هموار کردند.
اگر گذرتان به لندن افتاد و یا در آنجا هستید حتماً از این افتخارات بشری در موزه ی علوم لندن بازدید کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن