فیلم و سریال

۱۰فیلم کمدی برتر و ماندگار سینمای ایران

10فیلم موفق و پرفروش کمدی سینمای ایران

Print Friendly, PDF & Email
۱۰فیلم کمدی برتر و ماندگار سینمای ایران
4.3 از 15 رای

 

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران

در چند سال اخیر کمتر فیلمی در سینمای ایران ساخته و اکران شده و فروش میلیاردی را تجربه کرده است که در ژانر کمدی و طنز نبوده باشد.
به بهانه فروش بالا و نزدیک به ۱۴ میلیاردی یکی از فیلم های ویژه اکران  نوروز سینماهای کشور یعنی فیلم مصادره که در ژانر طنز و کمدی ساخته شده است و پیشی گرفتن آن از دو فیلم رقیب خود یعنی لاتاری و به وقت شام که فیلم هایی در ژانر جنگی و اکشن و درام هستند، تصمیم گرفتیم نگاهی بیندازیم به ۱۰ فیلم ماندگار و موفق و پرفروش کمدی در تاریخ سینمای ایران.

۱- ممل آمریکایی/۱۳۵۴/شاپور قریب

 

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران ـ ممل آمریکایی

فیلمی به کارگردانی شاپور قریب و با بازی های درخشان و بیاد ماندنی بهروز وثوقی, گوگوش, نادره خیرآبادی و آرمان.

قصه فیلم در مورد جوانی بنام ممل است که شدیدا شیفته مهاجرت کردن به آمریکاست اما از آن جا که درآمد و وجهه اجتماعی درستی ندارد و از طریق دزدی قالپاق ماشین ها امرارمعاش می کند نمی تواند ویزای مهاجرت به آمریکا را به دست بیاورد و در این کش و قوس با دختری جوان به نقش آفرینی فائقه آتشین آشنا می شود و این آغاز ماجراهایی کمیک و طنز در بستر موقعیت هایی بی نهایت خنده آور است که گاها مخاطب را روده بر می کند.

قصه و فضاسازی های فیلم به قدری درست و بجا اجرا شده است که در لحظات طنز فیلم شما قهقهه سر می دهید و در سکانس های درام و عاطفی با شخصیت های داستان ابراز همدردی می کنید و این ها همه به دلیل کارگردانی درست و بازی های بی نقص گروه بازیگران فیلم است, فیلمی که جز پرفروش ترین فیلم های سینمای پیش از انقلاب هم بود با فروشی نزدیک به ۳ میلیون تومان.
هم چنین گفتنی است یکی از دلایل ماندگاری فیلم در طول زمانی نزدیک به ۴۵سال و فروش بالای آن در زمان اکرانش ترانه های ماندگاری است که در لحظات درام و احساسی فیلم توسط فائقه آتشین(گوگوش) خوانده شد.

 

۲ – اجاره نشین ها/۱۳۶۵/داریوش مهرجویی

 

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - اجاره نشین ها
اجاره نشین ها

اجاره نشین ها فیلمی به نویسندگی و کارگردانی داریوش مهرجویی است که پیش از این فیلم چندان به ژانر کمدی و طنز نپرداخته بود.
جز فیلم آقای هالو که درامی اجتماعی با رگه هایی از طنز داشت اجاره نشین ها تجربه ای کاملا کمدی با طنزی گزنده و نقادانه نسبت به اجتماع زمان خود بود که به همین دلیل هم توسط بسیاری از منتقدان و سینما دوستان مورد توجه قرار گرفت, هم نقد های شدیدا منفی دریافت کرد هم نقدهای فوق العاده مثبت.
این فیلم در ۶ قسمت اصلی جشنواره فجر کاندید شد و برنده لوح زرین بهترین صدابرداری هم شد.
عزت الله انتظامی هم به واسطه بازی درخشان و ماندگارش در نقش عباس اقا مباشر کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره شد.

 

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - اجازه نشین ها

سایر بازیگران فیلم هم بازی های درخشان و قابل قبولی ارائه دادند از جمله اکبر عبدی، رضا رویگری، حمیده خیرآبادی، ایرج راد، فریماه فرجامی و حسین سرشار. اجاره نشین ها پر فروش ترین فیلم سال ۶۵ و تا مدت ها لقب پر فروش ترین فیلم کمدی تاریخ سینمای ایران را یدک می کشید.

۳ – کلاه قرمزی و پسرخاله/۱۳۷۳/ایرج طهماسب

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - کلاه قرمزی و پسر خاله
کلاه قرمزی و پسرخاله

 

کلاه قرمزی و پسر خاله به کارگردانی ایرج طهماسب  تنها فیلم  کمدی و طنز این لیست است که در حال و هوای دنیای کودکان ساخته شده بود و عجیب اینکه این فیلم که بازیگران اصلی اش را عروسک ها تشکیل میدادند پر بیننده ترین فیلم سینمایی پس از انقلاب بعد از فیلم عقاب های ساموئل خاچیکیان است.

در سال ۱۳۷۳ قیمت هر بلیط سینما ۸۰ تومان بود که رقم فروش کلاه قرمزی و پسر خاله ۱۷۰ میلیون تومان شد که رقمی شگفت انگیز است.

داستان فیلم راجع به عروسکی به نام کلاه قرمزی است که پس از اخراج از مدرسه به دنبال کار می گردد، او که شیفته آقای مجری با بازی ایرج طهماسب است قصد دارد به برنامه آقای مجری راه بیابد که در این راه با همراهی پسر خاله اش با داستان های خنده دار و گاها عاطفی و متاثر کننده ای رو به رو می شود.

۴ – آدم برفی/۱۳۷۳/داوود میرباقری

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - آدم برفی
آدم برفی

آدم برفی فیلمی پر حاشیه و پر حرف و حدیث که تا سه  سال پس از ساختش اجازه نمایش نیافت و حتی در زمان اکران هم با حاشیه های مختلفی رو به رو شد چون درگیری ما بین طرفداران و مخالفان فیلم که منجر به سقط جنین زنی باردار در سالن سینما هم شد.

این فیلم طنزی اجتماعی با مایه هایی عاشقانه و دراماتیک که پر بود از بازی های خوب و ماندگار.
از بازی اکبر عبدی که برای اولین بار در سینمای پس از انقلاب با گریم و ارایش زنانه در دو نقش درنا و عباس خاکپور ظاهر شد گرفته تا داریوش ارجمند و پرویز پرستویی و ازیتا حاجیان و مهدی فتحی و محمد رضا شریفی نیا همه بازی هایی درخشان و ماندگار ارائه دادند.

نویسنده و کارگردان اثر داوود میرباقری بود که در فیلم به واسطه ی نقش و گریم جالب اکبر عبدی صحنه های کمیک و خنده دار کم تدارک ندیده بود.

۵ – لیلی با من است/۱۳۷۴/کمال تبریزی

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - لیلی با من است
لیلی با من است

شاید به جرات بتوان گفت که کمال تبریزی با ساخت این کمدی جنگی شهامت بالایی از خود نشان داد چرا که تا قبل از لیلی با من است اصلا شاهد شوخی با جنگ و فضای جبهه و رزمنده ها نبودیم و همیشه عادت داشتیم جنگ و فضای ان را ارزشی و روحانی تر ببینیم و کار بزرگ تبریزی همین بود  که وارد حوزه کمدی جنگی شد.

لیلی با من است پراست از شوخی های خنده دار و فضاهای کمدی که همگی به سان تکه های پازل کنار هم به درستی چفت و جور شده اند.

فیلمنامه لیلی با من است برنده سیمرغ  بلورین بهترین فیلم نامه از چهاردمین جشنواره فجر هم شد.
بد نیست در انتها یادی کنیم از بازی درخشان پرویز پرستویی در نقش صادق مشکینی که داستان فیلم حول محور او و ترسش از جنگ و خط مقدم جبهه شکل گرفته است.

بازی پرستویی به حدی در این شخصیت خوش نقش و واقعی از کار درآمده بود که هم ارتقایی چشمگیر به سطح بازی و کارنامه پرستویی داد طوری که پرستویی را بسیاری از نو تعریف کردند و هم تا مدت ها عیار کمدی خوب سنجیده میشد.

۶ – مارمولک/۱۳۸۲/کمال تبریزی

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - مارمولک
مارمولک

بعد از همکاری موفق کمال تبریزی و پرویز پرستویی در لیلی با من است  ۸ سال بعد این دو در اثری کما بیش مشابه بازهم فیلمی ماندگار آفریدند.

لیلی با من است و مارمولک هر دو فیلم هایی بدیع و تازه در ژانر کمدی و طنز بودند یکی برای اولین بار جنگ و جبهه را دستمایه خود قرار داده بود و دومی روحانیت را.

این فیلم هم همانند فیلم های اجاره نشین ها و آدم برفی با حواشی بسیاری همراه بود از تهدید به توقیف شدن و از پرده نمایش پایین کشیدنش تا نسخه کپی و غیر قانونی فیلم که چند روز پس از نمایش از روی پرده برداشته شد.

حتی بسیاری اعتقاد داشتند که داستان مارمولک را تبریزی از فیلم ما فرشته نیستیم نیل جردن با بازی رابرت دنیرو و شان پن اقتباس کرده است اما هرچه که بود مارمولک اثری موفق شد که شوخی اش با روحانیت که گاها تنه به تنه هجو میزد بسیار باورپذیر از آب در امده بود.

۷ – اخراجی ها قسمت اول/۱۳۸۶/مسعود ده نمکی

 ۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - اخراجی ها ۱
اخراجی ها ۱

اخراجی ها اولین فیلم سینمایی مسعود ده نمکی پس از دو مستند موفق و انتقادی اش بود  که با  داستانی روان و شسته رفته ساخته شده بود.

داستان فیلم در مورد مجید سوزوکی و دوستانش است که  از بچه های پایین شهر هستند.

در پی عاشق شدن مجید سوزوکی پدر دختر که فردی عارف مسلک به نام میرزا است شرط قبول ازدواج را سر به راه شدن مجید می گذارد، مجید هم تصمیم میگیرد که به جبهه برود و به دنبال او دوستانش هم همراهی اش می کنند، و این خود اتفاقات کمدی و طنزی را در موقعیتی جدی و تراژیک چون جبهه جنگ رقم می زند.

شاید داستان اخراجی ها ۱ که مربوط به رزمندگانی بود که بصورت تصادفی و ناخواسته و با قصد و غرضی جدای گروه اکثریت در جبهه جنگ حاضر شده بودند چندان بکر و تازه نبود اما به قدری انتخاب بازیگران و بازی های آن ها درست و باور پذیر از آب در آمده بود که نه تنها موجب فروش ۲میلیاردی فیلم در سال ۸۶ شد بلکه ده نمکی را بر آن داشت تا سه گانه اخراجی ها را بسازد.

۸ – ورود آقایان ممنوع/۱۳۸۹/رامبد جوان

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - ورود آقایان ممنوع
ورود آقایان ممنوع

در دهه ی ۸۰ بیشتر از هر ژانر دیگری شاهد ساخت فیلم های کمدی و طنز در سینمای مان بوده ایم.
کمدی هایی گاها ضعیف و سخیف که تنها بواسطه ی شوخی های کلامی نه چندان خوش مزه که با مرور زمان همان اندک مایه های خنده اور خود را هم از دست داده اند در یادها مانده اند و البته همان میزان فروشی را هم که تجربه کرده اند را مدیون میمیک صورت خنده دار و شکلک در آوردن بازیگران تقریبا ثابت و همیشگی شان بوده اند.

اما در همین بازار اشفته ساخت کمدی های ضعیف و رنگ پریده از دهه هشتاد به بعد گاها کمدی های موقعیت خوبی را هم دیده ایم که نه تنها فروش بالای شان در زمان اکران بلکه نقدهای مثبت و چندین و چند بار پخش شان از شبکه های تلویزیون گواهی است بر ماندگاری و خوش ساخت بودنشان.

یکی از این فیلم های کمدی خوش ساخت و درخشان فیلم ورود آقایان ممنوع رامبد جوان بود که در سال ۸۹ ساخته شد و در سال ۹۰ اکران شد و فروشی ۳ میلیاردی را در تهران تجربه کرد و مجموع فروش آن از ۵ میلیارد هم گذشت.
و پس از این فیلم بود که رضا عظاران شد پای ثابت کمدی های پرفروش دهه ۹۰ چون نهنگ عنبر۱ و ۲ و من سالوادور نیستم و کلاشینکف.

۹ – من سالوادور نیستم/۱۳۹۴/منوچهر هادی

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - من سالوادور نیستم
من سالوادور نیستم

منوچهر هادی را شاید بتوان پولسازترین کارگردان چند سال اخیر سینمای ایران نامید، چرا که فرقی ندارد فیلم سینمایی ساخته باشد یا سریال برای شبکه خانگی همه موفق و پرفروش از آب در آمده اند گویا او رگ خواب مخاطب سینما و تلویزیون را خوب می داند.

من سالوادور نیستم جدا از داستان جذابش از دو فاکتور حیاتی برخوردار بود که فروش بالا و نزدیک به ۱۵ میلیاردی اش را توجیه می کند.
اولی فاکتور حضور رضا عطاران به عنوان چهره محبوب مخاطب عام و سینمارو در نقش اول فیلم بود و دومین عامل، حضور بازیگر زن برزیلی کارول ویدوتی در نقش نامزد رضا عطاران در این فیلم بود که با پوشش خاص و رنگ بندی لباس هایش به فیلم جذابیتی دو چندان داده بود.

فروش ۲۰ میلیاردی فیلم سینمایی آینه بغل در سال ۱۳۹۶ یعنی یکسال پس از اکران من سالوادور نیستم نشان داد که فروش این فیلم اتفاقی نبود و هادی کارش را خوب بلد است.

۱۰ – نهنگ عنبر ۲ سلکشن رویا/۱۳۹۵/سامان مقدم

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - نهنگ عنبر 2
نهنگ عنبر۲

بازهم رضا عطاران و باز هم فروش نجومی یک فیلم.
نهنگ عنبر ۲ دنباله ای است بر نهنگ عنبر ۱ که مورد استقبال فوق العاده ای قرار گرفته بود به کارگردانی و تهیه کنندگی و نویسندگی سامان مقدم که فقط در روز اول اکرانش فروش ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی را تجربه کرد که رکورد فروش افتتاحیه یک فیلم در تاریخ سینمای ایران است.

۱۰فیلم کمدی برتر تاریخ سینمای ایران - نهنگ عنبر ۲
نهنگ عنبر ۲

نهنگ عنبر ۲  پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران با فروشی متجاوز از ۲۰ میلیارد تومان است.
سامان مقدم پس از ممیزی ها و سانسور هایی که  فیلمش دچار آن شد اعلام کرد این فیلمی که به روی پرده رفته است لاشه ی فیلم اوست.

 

شاید در این لیست نام چند فیلم در ژانر کمدی که موفق و پر فروش بودند را از قلم انداخته باشم فیلم هایی که می توانستند در این لیست عنوان شوند از جمله گشت ارشاد ۱ و ۲، خوب،بد،جلف، آینه بغل و … اما ملاک ما در این لیست فقط فروش بالای فیلم ها نبوده است و به مسائلی همچون ماندگاری در طول زمان و جریان ساز بودن فیلم ها بیشتر توجه کرده ایم.
لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه ها و کانال های ما در فضای مجازی به اشتراک بگذارید.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

  1. رضا عطاران در دهه ی هشتاد با سریال های طنز پر طرفدارش قلب مخاطب فیلم کمدی رو به دست آورده بود و در دهه ی ۹۰ با فیلم های سینمایی با مایه های طنز این روند رو ادامه داد اما چون در سینما میزان استقبال از فیلم ها آمار تقریبا کمی داره این استقبال و علاقه به رضا عطاران بیش تر نمود پیدا کرده، از طرفی تقریبا میشه به صورت کلی و خیلی با اطمینان گفت که حضور رضا عطاران و چند بازیگر دیگر از جمله جواد عزتی و هومن سیدی فروش نجومی و بالای ۲۰ میلیاردی یک فیلم رو تضمین میکنه و نمونه ش همین فیلم هزارپا که با حضور زوج عطاران ، عزتی از مرز ۳۵ میلیارد هم عبور کرد.
   با تشکر

 1. خیلی خوشم اومد که تو این مطلب بازه زمانی رو از قبل از انقلاب هم انتخاب کرده بودین. فیلم های کمدی امروزه واقعا حرفی برای گفتن ندارن. فقط یه عده بازیگرن که تو هر فیلمی باشن مردم میرن و…

  1. کاملا مشخصه که جز مخاطب های عام سینما نیستید و به قول معروف سینما و فیلم براتون جنبه سرگرمی نداره و هدف و انگیزه شخص من و همچنین سایتمون از نوشتن در جنبه کلیش و سینما و فیلم به صورت خاصش برای افراد انگشت شماریه که سینما رو خیلی عمیق درک کردن.
   در مورد سینمای قبل از انقلاب و پس از اون یعنی دهه ۶۰ باید گفت که اون سینما حکم ستون های سینمای امروز رو داشت و اگر اون سینمای وزین و دارای پیام و حرف نبود این فیلم های آبکی و دم دستی امروز مجال ساخته شدن پیدا نمیکردن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن