تاریخ

معرفی ۱۰ شهر باستانی جهان

10 شهر تاریخی و دیدنی جهان

معرفی ۱۰ شهر باستانی جهانReviewed by مهدی مرادی on Aug 30Rating:
Print Friendly, PDF & Email
معرفی ۱۰ شهر باستانی جهان
به این نوشته رای دهید

شهرهای قدیمی جهان را می‌شناسید؟ شهر شما چند سال عمر دارد؟ شاید تابه‌حال به این موضوع فکر نکرده باشید، ولی شهرهایی در دنیا وجود دارد که قدمتی برابر با ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد دارند. قدمت شهرها رابطه مستقیمی بافرهنگ و جاذبه‌های تاریخی آن‌ها دارد. با ما همراه باشید تا قدیمی‌ترین شهرهای دنیا را بشناسید .

 

در این تاپ تن قصد داریم به معرفی قدیمی ترین و بهترین شهر های تاریخی و باستانی دنیا بپردازیم، پس در ادامه همراه ما باشید …

 

همچنین بخوانید : معروف ترین و زیبا ترین مکان های تاریخی دنیا

۱ – بنارس، هند

 

شهر های باستانی و تاریخی دنیا بنارس هند
شهر های باستانی و تاریخی دنیا بنارس هند

بنارس شهری در کرانه رود گنگ در جنوب شرقی ایالت اوتار پرادش هند است. این شهر یکی از مهم‌ترین و در عین‌حال قدیمی‌ترین شهرهای دنیا است. بنارس از مراکز مهم شیعیان شبه‌قاره هند است. اولین ساکنان بنارس ۱۰۰ سال قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند. بر اساس افسانه‌های هندی، خدای ویرانگر «شیوا» این شهر را ساخته است؛ دانشمندان قدمت این شهر را چیزی حدود ۳۰۰۰ سال تخمین زده‌اند .

 

۲- تخت جمشید، ایران

شهر های باستانی و تاریخی دنیا تخت جمشید
شهر های باستانی و تاریخی دنیا تخت جمشید

تخت جمشید(نام های دیگر : پاسارگاد، پارسه، پرسپولیس و…). باستانی ترین شهر ایران که در گذشته پایتخت بزرگ امپراطوری هخامنشیان بوده است.داریوش بزرگ به سال ۵۱۸ پیش از میلاد شروع به بنای  این شهر بزرگ نمود.
بسیاری از اطلاعاتی که امروزه از تخت جمشید به جای مانده از ترجمه نوشته ها و حکاکی های روی لوح ها و دیواره های آن است.به گفته برخی از مورخان اسکندر مقدونی در سال ۳۳۰ قبل از میلاد در حمله به ایران این شهر را به آتش کشید و بسیاری از این بقایای فرهنگی و تاریخی را از بین برد.

۳- تبای ، یونان

معرفی شهر های باستانی و تاریخی دنیا تبای یونان
معرفی شهر های باستانی و تاریخی دنیا تبای یونان

شهر تبای یا تبس در استان یونان مرکزی است و در منطقه باستانی بویوتیا قرار دارد. این شهر نقش مهمی در اسطوره‌های یونانی بازی می‌کند. تبای در عصر باستان رقیب اصلی آتن بوده و در سال ۴۸۰ قبل از میلاد در زمان حمله خشایار شاه به جبهه ایران پیوسته است. اولین ساکنان تبای در حدود ۱۴۰۰ قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند .

۴- لارناکا ، قبرس

معرفی شهر های باستانی و تاریخی دنیا - لارناکا قبرس
معرفی شهر های باستانی و تاریخی دنیا – لارناکا قبرس

لارناکا شهری در ساحل جنوب شهری کشور قبرس است. اولین ساکنان این شهر حدود ۱۴۰۰ قبل از میلاد در آن سکنی گزیدند. این شهر ساحلی یکی از قدیمی‌ترین شهرهای قبرس است و در گذشته نام شهر کیتیرون بود . این شهر مستعمره اصلی حاکمان فنیقی بوده است. اما جایگاه اصلی خود را در زمان هلسنیک بدست آورده است. در قرن ۱۳ قبل از میلاد مسیح، تمدن مسینی ها در کیتون با معامله مس و کارهای تجاری از طریق بندرگاه مهم‌شان نسبت به رونق کیتون اقدام کردند و پادشاهیِ قدرتمندی را در اینجا و سایر مناطق تحت اختیارشان ایجاد کردند

۵ – آتن . یونان

معرفی 10 شهر باستانی و تاریخی دنیا - آتن یونان
معرفی ۱۰ شهر باستانی و تاریخی دنیا – آتن یونان

اولین ساکنان آتن در حدود ۱۴۰۰ قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند. آتنا یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی یونان است که نام آتنا الهه جنگ و خرد از این شهر گرفته شده است. آتن مهد تمدن یونان است. بناهای تاریخی آتن هنوز هم به صلابت گذشته در این شهر وجود دارند و سالانه میلیون‌ها توریست از این شهر تاریخی دیدن می‌کنند .
حاکمیت رومی‌ها توسط امپراتوری بیزانس بر آتن پنج قرن طول کشید و پس از آن رو به زوال رفت. پس از آن موفقیت‌هایی در زمان قرون وسطی در قرن ۱۱ و ۱۲ بوجود آمد تازمانیکه حاکمان لاتین در طول جنگ‌های صلیبی چهارم در سال ۱۴۰۴ آنجا را فتح کردند.
بعد از آن در سال ۱۴۵۸ امپراتوری عثمانی بر این شهر مسلط شد. بعد از گرفتن شهر، امپراتور عثمانی، دستوری مبنی بر حفظ میراث باستانی آتن داد و به این ترتیب تمامی حوادث و اتفاقاتی که باعث تخریب مکان‌های باستانی آتن شده بود ثبت و تلاش برای نگهداری از سایر اماکن آغاز گردید.

۶- بلخ ، افغانستان

معرفی 10 شهر باستانی و تاریخی دنیا - بلخ افغانستان
معرفی ۱۰ شهر باستانی و تاریخی دنیا – بلخ افغانستان

اولین ساکنان بلخ درحدود سال ۱۵۰۰ قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند. بلخ را کهن‌ترین شهر تاریخ جهان نامیده‌اند که یکی از شهرهای مهم امپراتوری ایران هم بوده است. لقب «مادر شهرهای جهان» به شهر بلخ افغانستان تعلق دارد. بلخ یکی از قطب‌های صنعت پنبه است. در این شهر کهن بزرگان زیادی زیسته‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، ناصرخسرو قبادیانی، رابعه بلخی، رشیدالدین وطواط و ابوالموید بلخی اشاره کرد .

۷ – کرکوک ، عراق

معرفی 10 شهر باستانی و تاریخی دنیا - کرکوک عراق
معرفی ۱۰ شهر باستانی و تاریخی دنیا – کرکوک عراق

اولین ساکنان کرکوک در حدود سال ۲۲۰۰ قبل از میلاد در این شهر ساکن شدند. کرکوک در گذشته به عنوان پایتخت سیاسی بابلی‌ها شناخته می‌شد؛ خرابه‌های ارگ‌های ۵۰۰۰ ساله هنوز در این خاک وجود دارد. کرکوک یکی از غنی‌ترین شهرهای عراق است و ۴۰ درصد صادرات نفت عراق از این شهر است .

۸- اربیل ، عراق

معرفی معروف ترین شهر های باستانی و تاریخی دنیا - اربیل عراق
معرفی معروف ترین شهر های باستانی و تاریخی دنیا – اربیل عراق

اولین ساکنان اربیل ۲۳۰۰ قبل از میلاد در این شهر سکونت داشتند. اربیل از شهرهای کردستان عراق است و در ۸۰ کیلومتری موصل قرار دارد. این شهر در زمان آرامی‌ها ساخته شد و مدتی هم تحت تصرف پادشاهان هخامنشی درآمد، پس از تصرف منطقه به دست اسکندر مقدونی، به ترتیب اشکانیان و ساسانیان بر این منطقه حکومت کردند. اربیل شهر مهمی بود و بسیاری از جنگ‌های بزرگ تاریخ مثل جنگ اسکندر با داریوش سوم در نزدیکی این شهر رخ داده است .

۹- صور، لبنان

معرفی معروف ترین شهر های باستانی و تاریخی دنیا - صور لبنان
معرفی معروف ترین شهر های باستانی و تاریخی دنیا – صور لبنان

صور شهری در جنوب لبنان است. در دوران باستان این شهر متعلق به فینیقی‌ها بوده است. فینیقیان قومی دریانورد بودند و برای اولین بار الفبا را اختراع کردند. صور امروز چهارمین شهر بزرگ دنیا است و معنای لغوی صور، «صخره» است. این شهر مدتی به دست اسکندر فتح شد و در سال ۶۴ قبل از میلاد به یک شهر تمام رومی تبدیل شد. اولین ساکنان صور حدود ۲۷۵۰ سال قبل از میلاد در این شهر سکنی گزیدند .

۱۰- اورشلیم ، فلسطین

معرفی معروف ترین و زیبا ترین شهر های باستانی و تاریخی دنیا - اورشلیم فلسطین
معرفی معروف ترین و زیبا ترین شهر های باستانی و تاریخی دنیا – اورشلیم فلسطین

اورشلیم یا بیت‌المقدس یکی از قدیمی‌ترین شهرهای دنیا است. اورشلیم یکی از چهار شهر مقدس یهودیان شمرده می‌شود که سه شهر دیگر عبارت‌اند از: صفاد، حبرون و طبریه. این شهر سومین شهر مهم جهان اسلام است که در طول تاریخ ۲۳ بار محاصره شده و ۵۲ بار مورد حمله قرار گرفته است. اورشلیم در طی سالیان گذشته ۲ بار تخریب شده است. اولین ساکنان بیت‌المقدس حدود ۲۸۰۰ سال پیش در این شهر سکنی گزیدند.بی بی

 

مطالب پیشنهادی : عجیب ترین و زیبا ترین جزایر دنیا

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی مرادی

مهندس مهدی مرادی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن