موسیقی

معرفی سخت ترین ساز های دنیا

معرفی و لیست 10 ساز سخت دنیا از آسان به سخت

معرفی سخت ترین ساز های دنیاReviewed by مهدی مرادی on Sep 29Rating:
Print Friendly, PDF & Email
معرفی سخت ترین ساز های دنیا
4.3 از 10 رای

معرفی ۱۰ ساز از آسان به سخت:

ممکن است تا بحال برای شما این سوال پیش آمده باشد که برای یادگیری سازها بهتر است که از چه سازی شروع کنیم و یا به اصطلاح یادگیری کدام سازها آسان و یادگیری کدام سازها سخت است و مدت زمان بیشتری برای یادگیری لازم دارد؟

در همین ابتدا باید بگوییم که یادگرفتن هر سازی مشکلات و سختی های خود را به همراه دارد ولیکن این سختی ها و مشکلات برحسب توانایی های اشخاص مختلف متفاوت است و این که بگوییم یادگیری کدام ساز از دیگری آسانتر است درست نیست چونن هیچ شاخصی برای اندازه گیری در این حوزه وجود ندارد ولیکن بصورت کلی و عام میتوان نتیجه ای بدست آورد که کدام سازها از سازهای دیگر آسانتر هستند. در زیر ۱۰ نمونه از سازها را بترتیب از آسان به سخت معرفی میکنیم.

 

بیشتر بخوانید : معرفی بهترین های موسیقی کلاسیک دنیا

سازهایی که یادگیری آنها آسان است عبارتند از:

 

۱-تنبک:

معرفی سخت ترین ساز های دنیا - تنبک
معرفی سخت ترین ساز های دنیا – تنبک

تنبک که در اصطلاح به آن دمبک هم گفته میشود یکی از سازهای کوبه ای ایرانی است که از نظرسازشناسی جز یکی از سازهای جام شکل به حساب می آید و بسبب پوستی که روی آن کشیده شده که عموما به آن ضربه وارد شده و صدا تولید میشود به آن ساز پوستی نیز میگویند. پوست تنبک معمولا از پوست حیواناتی چون شتر و بز و … است ولیکن باید به این نکته توجه داشت که پوست تنبک بستگی به صدایی دارد که تولید میکند. عموما برای تولید صداهای تیز از پوست شتر استفاده میشود و برای تولید صداهای با حجم زیاد مانند تنبک های زورخانه ای از پوست گوساله استفاده میشود.

 

 

۲- دف:

معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت - دف
معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت – دف

دف یکی از سازهای کوبه ای در موسیقی سنتی و اصیل ایرانی است که قدمت آن به دوره پیش از اسلام در ایران برمی گردد تا جااییکه ردپای آن را در آهنگ های کردی و لری به راحتی میتوان مشاهده کرد . این ساز دایره ای شکل است و معمولا صدای بمی تولید میکند و اگشت به آن ضربه میزنند. در گذشته برای اینکه آهنگی که از دف تولید می شود دلنشین باشد از پوست آهو استفاده میکردند.این ساز در بین بانوان ایرانی از محبوبیت بسیاری برخوردار است زیرا بنسبت سازهای دیگر سبک تر است و براحتی در دست جای میگرد. در هنگام اجرا شصت خود را در درون آن قرار می دهند و با بقیه انگشتان بر آن ضربه وارد میکنند و بسبب تکان هایی که میخورد حلقه های آویزان آن نیز بصدا در می آیند. هیچ یک از صداهای تولید شده در این ساز ارتفاع معینی ندارند و به همین سبب از نظر تکنیک یادگیری آسانتر از سازهای دیگر است. یادگیری دف با توجه به سهولت آن برای تمام سنین به عنوان یک ساز آسان پیشنهاد میشود ولی بیشتر بهتر است که برای آموزش به کودکان در نظر  گرفته شود.

۳- سه تار

معرفی و لیست 10 ساز سخت دنیا از آسان به سخت - سه تار
معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت – سه تار

سه تار یک ساز زهی و مضرابی است. صدای تولید شده از آن نازک و غمگین است که با ناخن انگشت اشاره دست راست نواخته میشود. این ساز به سبب صمیمیتی و لطافت صوت یکی از سازهای خاص و شاخص ایرانی است که در گذشته دارای ۳ سیم(تار)بوده ولیکن اکنون دارای ۴ سیم از جنس فولاد و برنز می باشد و جزئی از خانواده تارها در نظر گرفته میشود.بسبب صدایی که دارد این ساز را هم بصورت تک نوازی و هم بصورت گروهی میتوان نواخت که همانطور که از تاریخ موسیقی مشخص است نوازندگی آن در بین مردمان آسیای مرکزی و خاورمیانه بیشتر رواج داشته است و همچنین بدلیل صدای نازک و غمناکی که از آن تولید میشود به آن ساز تنهایی نیز گفته میشود.

 

۴- گیتار:

معرفی و لیست 10 ساز سخت دنیا از آسان به سخت - گیتار
معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت – گیتار

گیتار نوعی ساز زهی است که این ساز که نتیجه تحول عود یا لوت است بیشتر در بین مردمان اروپایی و غربی رواج داشته و با توجه به قدمت تاریخی که داشته تا بحال توانسته است پیشرفت چشمگیری داشته باشد و هم اکنون جایگاه بسیار خوبی در موسیقی جهانی دارد.نوازندگان گیتار با انگشت به سیم های آن ضربه وارد میکنند که معمولا صدای بم و بلندی را تولید میکند. گیتارها در دسته ها و انواع مختلفی دسته بندی میشوند که عبارتند از:

 • گیتار آکوستیک
 • گیتار کلاسیک
 • گیتار الکترو اکوستیک

 

مطالب پیشنهادی : بهترین آلبوم های موسیقی سال ۲۰۱۷

 

۵-پیانو

معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت - پیانو
معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت – پیانو

پیانو یک ساز ایتالیایی است که دارای یک صفحه کلید است و از جمله آلات موسیقی است که به نسبت سازهایی که در بالا ذکر صدای متفاوتی دارد زیرا صدای پیانو در اثر برخورد چکش آهنی به سیم های فلزی تولید میشود . این سیم ها متصل به یک صفحه صدا متصل شده است که نقش تقویت کننده صدا را نیز دارد که همه آنها در یک جعبه چوبی قرار میگیرد.آلات موسیقی دیگری نیز وجود دارند که دارای صفحه کلید هستند (مانند ارگ) ولیکن پیانو قدمت بیشتری نسبت به بقیه آنها دارد. پیانو دارای ۷ اکتاو است که بالاترین حد اکتاو در نظر گرفته میشود یعنی قادر به تولید بالاترین فرکانس های صدا است و امروزه موردتوجه بیشتری قرار گرفته است و به همین دلیل به آن مادر تمام سازها یا سلطان ساز میگویند. امروزه صفحه کلید پیانو از پلاستیک های سفید ساخته می شود ولیکن بهتر است بدانید که در گذشته برای ساخت کلیدهای آن از عاج فیل استفاده میشده و به همین دلیل رنگ آن نیز سفید بوده است. امروزه بیشتر افراد این ساز را یک ساز شیک و لوکس میدانند در صورتیکه با مطالعه بیشتری در این زمینه به حقایق جالب تری در مورد آن دست می یابند.

 

و البته سازهایی که یادگیری آنها به نسبت سخت تر است و زمان بیشتری برای یادگیری لازم دارد عبارت است از:

 

۶-ویالن بزرگ(Viola)

معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت - Viola
معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت – Viola

ویولا در واقع همان ویالن است و از خانواده سازهای زهی بحساب می آید ولیکن از نظر اندازه از ویالن بزرگتر است و تعداد سیم های آن از ویالن کمتر و ضخامت آن بیشتر است به همین دلیل صدایی که از آن تولید میشود به نسبت ویالن بم تر است و پرده پایینن تری دارد. این ساز معمولا بصورت تکنوازی نواخته نمیشود ولیکن در همنوازی بصورت همنوازی بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار میگیرد در یک ارکستر نوازندگان ویولا معمولا جلوی رهبر ارکستر قرار میگیرند و تن آن را می توان از ویالن تشخیص داد چون اغلب ملایم تر هستند و به همین علت به آن سیندرلا خانواده ارکستر معرفی میکرده اند. به دلیل ضخیم بودن سیم های آن نسبت به ویالن باید از سر و بخشی از قسمت های انگشتان استفاده کرد.

 

۷- گیتار الکترونیکی (Electrical guitar):

معرفی و لیست 10 ساز سخت دنیا از آسان به سخت - گیتار الکترونیک
معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت – گیتار الکترونیک

گیتار الکتریکی یکی از انواع گیتار است و یادگیری آن به نسبت یادگیری آگوستیک دشوارتر است. یکی از دلایل پیدایش گیتار الکتریکی این بود که صدای گیتار آگوستیک در اجراها به نسبت صدای سازهای دیگر کمتر بود و شنیده نمیشد به همین دلیل برای تقویت صدای گیتار از علم الکتریک استفاده کرده اند و ضرباتی که به سیم ها وارد میشود به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شوند با ورود پیتارهای الکتریکی بدلیل تقویت صدای آنها انقلابی در عرصه موسیقی پدید آمد و بسرعت جای خود را در موسیقی باز کرد. سبک هایی که با استفاده از این گیتارها به وجود آمده اند عبارتند از: راک،متال، بلوز، پاپ، جاز و هیپ هاپ. ولیکن معمولا در موسیقی راک استفاده میشوند.

 

 

 

۸- درام(Drums):

معرفی و لیست 10 ساز سخت دنیا از آسان به سخت - درام
معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت – درام

درام یکی از سازهای کوبه ای است که در واقع مجموعه ای طبل ها و سنج هایی است که کنار هم قرار گرفته و روی یک پایه نصب شده اند. این نوع ساز معمولا در کنار گیتار الکترونیکی در موسیقی هایی با سبک های جاز و بلوز و پاپ استفاده می شوند که با استفاده از بکارگیری عضلات دست و پا نواخته میشود و به نوازنده آن یک درامر میگویند. بهتر است که اجزای تشکیل دهنده درام را معرفی کنیم. به تصویر زیر دقت کنید:

 1. طبل بزرگ(Bass drum)
 2. طبل فلور (Floor tom)
 3. طبل کوچک(Snare drum)
 4. تام-تام (Tom-tom drum)
 5. جفت سنج (Hi-hat)
 6. سنج کراش (Crash cymbal)
 7. سنج راید (Ride cymbal)
 8. سنج اسپلش (Splash cymbal)
 9. سنج چینی (China cymbal)

قدمت سازهای درام تقریبا به قدمت نسل بشر است زیرا که بنظر می رسد در گذشته نیز تنه درختان را خالی میکرده اند و روی آن را با پوست حیواناتی چون ماهی و آهو می پوشانده اند و از آن برای تولید صدا استفاده میکردند که این روش بیشتر در میان سرخ پوستان رواج داشته است پی در نتیجه این ساز یکی از قدیمی ترین آلات موسیقی بشمار می رود که شکل امروزی آن را درام و یا جاز میگویند.

 

۹- فلوت(Flout):

معرفی و لیست 10 ساز سخت دنیا از آسان به سخت - فلوت
معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت – فلوت

فلوت یکی از قدیمی ترین سازهای بادی است که به عقیده برخی از باستان شناسان قدمتی ۵۰۰۰۰ ساله دارد و در گذشته از چوب ساخته میشده و در بین مردمان شرق آسیا نیز نی بعنوان فلوت در نظر گرفته میشده. در نتیجه فلوت و نی با هم در یک خانواده قرار میگیرند ولیکن فلوت شکل اروپایی داشته است. امروزه فلوت ها را معمولا از جنس طلا می سازند. صدای فلوت با دمیدن هوا در آن تولید میشود به این صورت که نفس نوازنده از طریق سوراخ های تعبیه شده وارد لوله میشود و سپس سوراخ های آن را بصورت متوالی و با انگشتان دست باز و بسته میکنند تا صدای مد نظر را تولید کنند . صدای تولید شده توسط آن بسیار زیبا و دلنشین و ملایم است.

 

۱۰-ویالن(Vialon)

معرفی و لیست 10 ساز سخت دنیا از آسان به سخت - ویالون
معرفی و لیست ۱۰ ساز سخت دنیا از آسان به سخت – ویالون

ویالن یک ساز زهی و آرشه ای است که بنظر میرسد اصالت ایتالیایی داشته باشدزیرا اولین سازنده ویالن گاسپارو برتولتی است که اهل ایتالیا است . برای نواختن ان ساز معمولا خود ویالن را روی شانه چپ قرار میدهند و با آرشه که در دست راست قرار میگیرد آنرا می نوازند. بنظر میرسد که این ساز تکمیل شده ساز رباب باشد. نوازندگی ویالن معمولا با همه فرهنگ ها سازگار است. این ساز را می توان هم بصورت تکنوازی اجرا کرد و هم بصورت همنوازی در کنسرت های بزرگ و بعدها از این ساز برای همراهی با سازهای دیگر در کنسرت ها استفاده میکردند زیرا که موسیقی دان ها بسرعت متوجه شدند که سازهای بادی صدای کمرنگ و ضعیفی دارند و به همین علت به دنبال سازهایی با صدای جدیدتر و پررنگ تر بودند.

همانطور که در بالا توضیح داده شد این ساز و همچنین ویولا در یک خانواده قرار میگیرند و از نظر ظاهری نیز بسیار شبیه به یکدیگرند و تفاوت آنها تنها در اندازه آن و صدایی که تولید میکنند است و همچنین صداهایی که در ویالن تولید میشود ظریف تر و اندازه آن کوچکتر از ویولا است.

سوالی که ممکن است ذهن خوانندگان این مقاله را درگیر کند این است که چرا یادگیری ویالن به نسبت سازهای دیگر سخت تر است؟ باید گفت که یکی از اصلیترین دلایل آن این است که نوازنگی ویالن به دلیل نداشتنFeret Board      و نداشتن محلی دقیق برای قراردادن انگشتان که در اصطلاح به آن پرده گذاری میگویند سخت است.

 

بیشتر بخوانید : معرفی ۱۰ ساز اصیل ایران

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی مرادی

مهندس مهدی مرادی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن