تاریخسبک زندگیشبکه های اجتماعیعلم و فناوری

معتبرترین منابع خبری دنیا

معرفی معتبرترین منابع خبری جهان

معتبرترین منابع خبری دنیاReviewed by غزل امیری on Oct 13Rating:
Print Friendly, PDF & Email
معتبرترین منابع خبری دنیا
به این نوشته رای دهید
وقتی درباره این موضوع مینویسیم، متوجه میشویم که ممکن است برخی افراد بر اساس دیدگاهشان با بخشی از این لیست مخالف باشند. با این حال، با وجود بسیاری از سایت های خبری جعلی و تبلیغات زیاد، مرور کردن منابع خبری که به حفظ استانداردهای خود برای رسیدن به چیزی نزدیک به واقعیت و روزنامه نگاری واقع گرا شناخته شده است میتواند مفید باشد.
یک جمله معروف هست که میگه : یک روزنامه نگار واقعی نمیخواهد ذهن شما را عوض کند بلکه میخواهد بگوید چه اتفاقی درحال رخ دادن است.

 

  قبل از پرداختن به مقاله کامل، لازم به اشاره است که ما نباید اخبار را کورکورانه و بدون تفکر فقط به دلیل این که برخی منابع خبری قابل اعتمادتر از دیگر منابع هستند بپذیریم. تمام داستان های خبری باید از طریق فرآیند تفکر انتقادی، بر مبنای تجزیه تحلیل و به دور از هرگونه تعصب احتمالی، چه عمدی و چه غیر عمدی به اجرا درآید.

 

 

۱۰- مجله “وال استریت”

معتبرترین منبابع خبری - wall street
معتبرترین منابع خبری – wall street

مجله وال استریت یک نام شناخته شده و یکی از معتبرترین منایع خبری دنیا است که اغلب میتواند بسیار بحث برانگیز باشد. وال استریت نیز مانند بسیاری از سازمان ها، اغلب متهم به تعصب هستند. اما باید بگوییم که گاها این اتهامات رنگ و بوی واقعیت دارند. بسیاری میگوند که صفحات سرمقاله مجله وال استریت به دلیل دقیق بودن به اندازه روزنامه ها شناخته شده است، و یکی از منابع خبری معتبر در کشور آمریکا شناخته می شود. بعضی از مردم که چپ گرا هستند اندکی به این مجله بی اعتماد هستند، اما به طور کلی این نشریه نسبتا مورد اعتماد هر دو طرف ایدئولوژیک است.

مجله وال استریت خود را به عنوان یک منبع خبری که بیشتر مردم به آن اعتماد دارند ثابت کرده است. در روز انتخابات، بسیاری از سایت ها حقوق خود را کاهش دادند. با این حال، مجله وال استریت تصمیم جالبی گرفت تا تعهد خود را حفظ کند و ببیند آیا میتواند دستمزدهایشان را افزایش دهند یا خیر. نقشه آن ها جواب داد و در واقع آن ها در روز های بعد شاهد افزایش مقدار اشتراک بودند. مانند دیگر اسم ها در این لیست، باید مراقب خواندن گزارش های سیاسی در قسمت های عقیدتی باشید، اما وقتی به خود خبرهای های پایه ای میرسیم منبع قابل اعتمادی است.

 

مطالب پیشنهادی : بهترین روش های درست کردن قهوه

 

۹- “نیویورک تایمز”

معتبرترین منبابع خبری - New York Times
معتبرترین منابع خبری – New York Times

نیویورک تایمز شاید احتیاج آنچنانی به مرفی نداشته باشد و شاید معروف ترین روزنامه و همچنین یکی از معتبرترین منابع خبری در سراسر جهان باشد، به عنوان منبع یکپارچگی روزنامه نگاری و استاندارد برای مدتی طولانی تر از آن چه بیشتر مردم میتوانند به یاد داشته باشند شناخته شده است.هنگامی که بسیاری از مردم نمونه هایی از یک منبع قابل اعتماد را ارائه میدهند نیویورک تایمز اغلب جزو اولین نمونه آن هاست.با این حال، نیویورک تایمز میتواند بر این اعتقاد باشد که بهترین خود را برای بررسی حقیقت و گفتن واقعیت ارائه دهد، اما اگر شما به طور خاص در مورد سیاست ها مطالعه میکنید، غیرقابل انکار است که آن ها کمی نسبت به چپ متمایل هستند.اکثر مردم هنوز به قابل اعتماد بودن آن ها معتقدند و این تعصب بسیار کوچک است و به احتمال زیاد از تجربه زندگی حاصل شده اما تمامی داستان های سیاسی از هر روزنامه باید با دقت در درک هرگونه تعصب احتمالی در راستای بهتر خواندن مطالعه شود.گفته میشود زمانی که رئیس جمهور منتخب ایالت متحده – رئیس جمهوردرحال حاضر-

نیویورک تایمز را برای پوشش این انتخابات مورد انتقاد قرار داد و آن ها را متهم به تبعیض کرد، مردم با رای دادن با کیف پول خود، مخالفت خود را با رئیس جمهور ترامپ نشان دادند. مدت کوتاهی پس از انتخابات، نیویورک تایمز موجب افزایش بی سابقه مشترکین خود به تعداد بیش از۴۰هزارنفر شد. این نشان میدهد زمانی که مردم از شنیدن اخبار جعلی خسته شده اند برای دسترسی به اطلاعات به یکی از معتبرترین منابع آمریکا روی می آوردند.

 

۸- “بی بی سی”

معتبرترین منبابع خبری - bbc
معتبرترین منابع خبری – bbc

هنگامی که اکثر مردم از شما درباره قابل اطمینان ترین و راستگوترین منبع خبری میپرسند، بی بی سی یکی از اولین مواردی است که درباره آن میشنوید. بی بی سی (متاسفانه) در سراسر جهان به عنوان خبرگذاری دقیق و قابل اعتماد شناخته شده است. آن ها حتی در کشور خود یعنی انگلیس هم هم به خوبی مورد قضاوت قرار گرفتند، جایی که مردم تمایل بیشتری به اطمینان و صحت اخبار دارند. ۶۲ درصد از کسانی که در انگلیس رای داده بودند اعتقاد داشتند که بی بی سی به عنوان یک سایت خبری منبعی دقیق و قابل اطمینان است و تقریبا نیمی از کسانی که رای دادند بر این باور بودند که بی طرفانه عمل میکنند. برای یک سازمان خبری که اغلب در مورد سیاست صحبت میکند، در واقع این درصد درصد قابل قبولی است. این مسئله به طور کلی به سیاست مربوط میشود و حقیقت این است که جدا از خدماتی که همه آن ها انجام میدهند گزارش دادن چیزهایی که سیاست مداران به معنای واقعی میگوند است و لاغیر-چیزی که اساسا در حال حاضر در هیچ شبکه خبری نیست این است که همیشه در هنگام صحبت کردن در مورد سیاست میزانی تعصب وجود دارد.

این بدان معناست که با وجود بسیاری از منابع خبری اخبار گزارش شده خود ممکن است قابل اعتماد باشد، اما این بدان معنا نیست که شما نباید هیچ تفسیری از آن داشته باشید یا به طور انتقادی درباره نحوه ارائه داستان فکر کنید.به یادداشته باشید که هنگام تماشای اخبار از خواندن غافل نشوید.اگر یک داستان سیاسی باشد، شانس خوبی وجود دارد که برخی از تعصبات ذاتی را دربربگیرد.اگر داستان را با در نظر گرفتن تعصب خاصی بخوانید، رسیدن به اصل موضوع ساده تر خواهد شد.

 

۷- “ان پی آر”

معتبرترین منبابع خبری - NPR
معتبرترین منابع خبری – NPR

ان پی آر مخفف واژه رادیو ملی عمومی است و یک سازمان غیرانتفاهی است که برنامه های رادیویی را برای صد ها ایستگاه رادیویی عمومی در سراسر ایالت متحده تهیه میکند. در طول سال ها، مانند همه چیز در رادیو آن ها کاهش عضویت خود را نظاره گر بودند. در بسیاری از موارد، آن ها تلاش کرده اند تا مخاطبان قدیمی خود را حفظ کنند و راهی برای به دست آوردن شنوندگان جدید و جوان نیز پیدا کنند. مردم همیشه رانندگی میکنند، بنابراین همیشه مخاطبانی برای رادیو وجود دارد، بسیاری از برنامه نویسان ان پی آر منسوخ شده محسوب میشوند و اغلب به تبعیض لیبرال متهم هستند.این اتهام تبیعض لیبرال تعجب آور نیست،این شرکت از طرف خدمات دولتی که اغلب توسط افرادی که کمتر سمت و سوی لیبرالی دارند تامین میشود، اما خود ایستگاه هیچگاه به عنوان اغراق یا گمراه کننده مردم به دلیل سیاسی شناخته نشده است.

 

همانند بسیاری از سرویس های خبری، زمانی که آن ها از نظر سیاسی به عقیده ای میرسند تعصب خود را نشان میدهد و در این مورد،  تعصب بیشتر در مسیر لیبرال قرار میگیرد.با این حال، این به این معنا نیست که اخباری که به شما گفته میشود اشتباه است و یا قصد گمراه کردن شما را دارد.چیزی که میتواند کاملا درست باشد و هنوز هم با تعصب ذاتی بیان شود این است که همیشه مهم است که مطلع باشید و در میان آن ها مطالعه کنید.با این حال، ان پی آر در در دفاع خود را برنده جایزه روزنامه نگاران میداند، حتی برخی از آن ها که در راه انجام وظیفه کشته شده اند شجاعانه درباره حقایق مناطق جنگی مانند عراق سخن میگویند و در زمانی که مردم به دنبال دقیق تر شدن هستند، به گزارش کمپانی ارت با کمترین تعصب به عنوان امکان انسانی، ان پی آر یکی از سازمان های خبری بوده است که اخیرا شاهد افزایش آن در رتبه بندی بوده ایم.

 

۶- “اسنوپز”

معتبرترین منبابع خبری - snopes
معتبرترین منابع خبری – snopes

ممکن است دیدن اسم اسنوپز در این لیست برای شما عجیب باشد.چرا که آن ها یک نظارت کننده هستند که در طول سال ها هم به منابع خبری اصلی و هم به منابع خبری جعلی توجه داشته اند و وقت خود را صرف کاوش در کوچکترین موارد و حقیقت پشت افسانه های شهری کردند تا شایعات مختلف را پیدا کنند.کار آن ها خستگی ناپذیر و اغلب ناشناخته است، اما آن ها از روز های اولیه از اینترنت استفاده میکردند.ابتدا کلاهبرداری هایی را که در زنجیره های ایمیل ظاهر میشد رفع کردند و اکنون به مبارزه با کلاه برداری هایی که در رسانه های اجتماعی ظاهر میشود میپردازند.هر زمان که یک داستان خبری جعلی در حال پا گرفتن و مهم شدن است اسنوپز برای از جا کندن آن خبر هر کاری انجام میدهد.آن ها جزئیات کوچکی را پیدا میکنند و حقیقت واقعی را تشخیص میدهند، در صورت امکان هرگز در مورد برنامه های خاصی جز در موارد واقعی نگران نمیشوند.

 

این فداکاری به نظر بی اهمیت نمی آید.مردم فیس بوک را به علت وفور اخبار جعلی که مردم در طی آخرین دوره انتخاباتی شرکت کردند تحت فشار قرار دادند و قدرت هایی که در فیس بوک حضور دارند نهایتا تصمیم گرفتند تا درباره آن کاری کنند.آن ها شروع به چک کردن داستان های مظنون به وسیله گروه های بررسی میشوند و اگر داستان تسلیم نشود از دیده شدن در اشتراک های مردم حذف میشود.اسنوپز، اسوشیتد پرس و تعدادی دیگر از بررسی کننده های مورد اعتماد در حال کار با فیس بوک هستند تا داستان ها را بررسی کنند و اطمینان حاصل کنند که مردم در قسمت “فید” در فیس بوک خود اخبار دروغ نمیخوانند.این ممکن است به نظر یک مسئله احمقانه به نظر برسد اما در میان نسل هزاره،  یک شمار هشدار دهنده ای از مردم بیشترین اطلاعات انتخابی خود را از فیس بوک دریافت میکند.به همین دلیل بسیار مهم است که داستان های جعلی از بین بروند و مانند سرطان حذف شوند.

 

۵- “رویترز”

معتبرترین منبابع خبری - reuters
معتبرترین منابع خبری – reuters

هنگانی که به آگاهی عموم میرسیم متوجه میشویم که رویترز یک خبرگذاری بسیار شناخته شده نیست.در اکثر نظرسنجی هایی که با موضوع منابع قابل اعتماد خبری است حتی ثبت نام هم نمیکنند.با این حال اکثر مردم هنوز هم احتمالا با نام رویترز آشنا هستند و حضور آن ها در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است.بسیاری از مردم حتی ممکن است متوجه شوند که مشابه با اسوشیتد پرس بسیاری از داستان های خبری به رویترز اعتبار میدهند.به دلیل این است که این دو سرویس واقعا شبیه به یک هستند.در حالی که اسوشیتد پرس بیشتر از یک سرمایه گذاری غیر انتفاهی است، هر دو سرویس خبری تلوزیون تلگراف بوده اند.ایده این بود که شبکه بزرگی از مخاطبین میتوانند از سرویس تلگراف برای تسریع خبرگذاری در سراسر جهان استفاده کنند، بنابراین هرکس به یک خبرنگار نیاز دارد تا زمانی که یک یا دو سازمان تلگراف بیشترین ها را تحت پوشش یک یا دو روزنامه نگار داشته باشد.

 

در سال های اخیر، همانند اسوشیتد پرس و سایر سرویس های خبری، رویترز تلاش کرده است تا کسب و کار تجاری خود را در صورت نیاز انجام دهد.به همین دلیل است، به جای این که به سادگی داستان های خود را به آژانس های خبری دیگر بفرستند شروع به پست کردن داستان های بیشتر در وب سایت خود کردند.متاسفانه آن ها در لیست گفته شده در رده بندی بالایی هستند، اما با استفاده از وب سایت خود برای عرضه مستقیم بازار مصرف کننده ها شروع به اجازه رسوخ بیشتر در داستان های خبری داده است.

 

۴- “اقتصاد دان”

معتبرترین منبابع خبری - economist
معتبرترین منابع خبری – economist

مجله اقتصاد دان انتشاراتی است که بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد و علیرغم برخورداری از موضع نسبتا روشن سیاسی در سرمقاله های خود، هنوز هم دارای هویت اعتماد عموم است.مجله اقتصاد دان در موضع کاملا لیبرالی شناخته میشود و خواستار یک اقتصاد جهانی بیشتر است، موضعی که افراد زیادی از مردم به طور خاص در کنار آن نیستند.با این حال، در حالی که سرمقاله های آن دارای یک سند سیاسی واضح هستند، آن ها هنوز هم به واقع گرایی شناخته شده اند و به گزارش نادرست اخبار شناخته نمیشوند.بخشی از این واقعیت که آن ها بسیار قابل اعتمادر در نظر گرفته میشوند به علت این است که آن ها به سختی کار کرده اند تا سبک سرمقاله خود را از روزنامه های دیگر ناشناس تر کنند، بنابراین به نظر میرسد که روزنامه خود، به جای شخصیت های مختلف صحبت میکند.

 

به طرز عجیب و غریبی این تقریبا میتواند قطعات عکاسی را از نظر عکاسی و نظارت بر اخبار اولیه نگه دارد و این چیزی است که به احتمال زیاد باعث شده که وقتی به اعتماد عموم میرسیم در رده بالاتری قرار بگیرد.اگر شما در هر دو طیف ایدئولوژیک به آن نگاه کنید، هنگامی که به اعتماد عمومی میرسیم بر اساس یک مطالعه، از مرکز تحقیقاتی پیو، مجله اقتصاد دان در واقع مورد اعتمادترین منبع در آمریکاست.جالب است که این نظرسنجی دومین منبع خبری مورد اعتماد در آمریکا را بی بی سی و همچنین یک آژانس خبری در بریتانیا معرفی میکند.

 

۳- “پی بی اس”

معتبرترین منبابع خبری - PBS
معتبرترین منابع خبری – PBS

پی بی اس کوتاه شده کلمه خدمات پخش عمومی میباشد و به عنوان قابل اعتماد ترین منبع خبری شناخته شده است.همچنین به ارائه برنامه های عالی که کودکان را سرگرم و به یادگیری آن ها کمک میکند میپردازد، در حالی که برخی ممکن است به دلیل برنامه هایی که به طور محلی در پی بی اس و نه به وسیله خود پی بی اس ساخته میشوند گیج شوند، و سازمان حقیقی شهرت شگفت انگیزی در بی طرف بودن دارد.سالهاست که نظرسنجی مستقل تحقیقاتی انجام داده اند که این امر آن ها را به سطح بالای صداقت و اطمینان از نظر اخبار انتقال داده است.ما باید این امر را به دلیل این که نظرسنجی از جانب پی بی اس انجام میشود با کمی شک و تردید باور کنیم و نباید فقط قول آن ها را قبول کنید.

 

نظرسنجی های دیگر که توسط منابع خارجی انجام شده است به خوبی به قابل اعتماد بودن این سازمان خبری توجه کرده است و پی بی اس با بهترین امتیاز خالص از نظر اعتما، بی اعتمادیرا  کنار میزند.جالب توجه است که بدانید در میان جمهوری خواهان، فاکس نیوز قابل اعتمادترین منبع است اما در میان دموکرات ها این منبع کمترین اعتماد را دارد، شاید جنجال برانگیزترین منبع خبری هم این باشد.در مقابل، پی بی اس از نظر تعداد زیادی از پاسخ دهندگان دو طیف ایدئولوژیک قابل اعتماد است.در پایان، چه کسی به مردمی که آقای راجرز را آورده اعتماد نمیکند؟

 

۲- “سی-اسپن”

معتبرترین منبابع خبری - cspan
معتبرترین منابع خبری – cspan

برای کسانی که آگاه نیستند، سی اسپن یک کانال دسترسی عمومی است که مستقیم از طبقه مجلس و سنای ایالات متحده پخش میشود.سی اسپن مخفف کلمه شبکه کابل ماهواره عمومی است و مدت ها پیش توسط صنعت کابل ساخته شده است.به منظور این که مردم بتوانند در مورد اقدامات دولت خود به یک منبع اصلی نگاه کنند بسیاری از مردم فکر میکنند که دولت فدرال در اجرای سی اسپن شریک است، در حالی که در واقعیت چنین نیست.در شرایط خاص کسانی که مسئول رسیدگی به پروژه هستند میتوانند از دوربین خارج شوند، اما آن ها هیچ گونه کنترل فراتر از آنچه در جریان شبکه و یا آنچه که نشان داده شده است ندارند.در حالی که این دقیقا یک منبع خبری نیست سی اسپن در مورد اخبار سیاسی بی طرفانه بپرسید.اگرآنچه در یک گزارش قیدی خوانده اید متعصب بوده است؛ مستقل، اشتباه یا خارج از محتوا بود شما میتوانید سی اسپن یا کلیپ های آن را مشاهده کنید و برای خود حقیقت را کشف کنید.هیچ راهی بهتر از این نیست که دقیقا بدانید کنگره چه گفته است تا این که آن ها را در تلوزیون تماشا کنید و با چشم و گوش خود دقیقا همان چیزی که انجام دادند و گفته شده را شاهد باشید.

 

۱- “اسوشیتد پرس”

معتبرترین منبابع خبری - AP
معتبرترین منابع خبری – AP

در بسیاری از موارد، اسوشیتد پرس به طور عمده اخبار است.این خبرها بدون تفسیر هستند و در تمام طول این سال ها که مشغول به کار بودند هیچ بخش بی محتوایی پخش نکردند.داشتن خبرنگاری در عراق که اخبار جنگ را پوشش دهد واقعا برای مقاله محل مناسبی نیست، اما آن ها هنوز هم میخواهند بتوانند حقایق را بر روی زمین و برای افرادی که مقاله هایشان را میخوانند گزارش کنند.آن ها نمیتوانند فقط داستان شخص دیگری را کپی کنند و همچنین نمیتوانند کسی را به عراق بفرستند.در عوض آن ها از اسوشیتد پرس داستان میخرند که روزنامه نگارانی در سراسر جهان دارند و اخبار را به حدود ۱۵هزار رسانه خبری در سراسر جهان میفروشد.آن ها برای گزارش های قابل اعتماد و دقیق شناخته شده اند و برای داشتن دستور کار خاص شناخته نمیشوند.آن ها در یک سازمان غیر انتفاهی کار میکنند تا اخبار را به طور تئوری به اشتراک بگذارند و در یک دوره ای که بسیاری از سازمان های خبری به نظر میرسد که آن ها نسبت به چنین چیزی تعهد محکمی دارند و در جهانی که سازمان های خبری به طور فزاینده ای سرگرم کننده هستند، تنها تعهد به هدف باقی مانده است.تقریبا همه سازمان های خبری در سراسر طیف از داستان های اسوشیتد پرس استفاده میکند، چرا که آن ها اخبار واقعی را پیدا و گزارش میکنند.

 

بیشتر بخوانید : ۱۰ واقعیت جالب در مورد پول

 

منبع :toptenz

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن