ریپورتاژ خبریعلم و فناوری

مدیریت محتوا ؛ بهترین CSM تولید محتوا

معرفی بهتریم cms تولید محتوا

Print Friendly, PDF & Email
مدیریت محتوا ؛ بهترین CSM تولید محتوا
به این نوشته رای دهید

حتما شما هم با مصیبت ها و مشکلاتی که یک بازاریاب محتوا با سیستم مدیر محتوا در سایت ها پیدا می کند، دسته و پنجه نرم کرده اید.

اشتباهات یکی از واقعیت های حاکم بر حیات وبسایت ها هستند و اگر شما هم مانند من یک بازاریاب محتوی هستید، انگار تمام دنیا منتظرند تا خطایی از شما سر بزند.

خطاهای دسته بندی، کپی‌های نامطلوب، دوره های اجرایی که با ایجاد ترافیک مناسب همراه نشده و … همگی نیازمند تغییر هستند.

و علاوه بر اینها در صورتی که سیستم مدیریت محتوا (CMS) قدیمی باشد به شدت شما را گرفتار کرده و چنین تغییری به این زودی‌ها اتفاق نخواهد افتاد.

من به عنوان یک بازاریاب محتوا با مهم‌ترین پلتفرم‌های CMS چه از نوع اختصاصی و چه از نوع شرکت‌های متوسط کار کرده‌ام.

روایت‌هایی از جابه جایی‌ های دردناک و فریز شدن‌های وبسایت. شخصی سازی یک بخش از پلتفرم در اکثر مواقع به خرابی سایر بخش‌ها منجر می‌شود.

جابه جایی (مهاجرت) محتوا که کپی پیست اجباری را در پی داشته به حدی شدید بوده که خواب دستورات CTRL+C,V را می‌دیدم.

تحول با سایت contentful

من به این دلیل جذب سایت contentful شدم، چرا که یکی از مشکلات واقعی و روزمره‌ی من را درباره ی سیستم مدیریت محتوا حل کرد. و این حل مشکل چیزی نیست جز مدیریت محتوی روی تجهیزات دیجیتال مختلف.

اما کمی نیز نسبت به این قضیه دلهره داشتم. عبارت زیر ساخت اطلاعاتی برای من جدید و ناشناخته بود و اگر چیزی از کار با توسعه دهندگان وبسایت ها و اپلیکیشن ها یاد گرفته باشم این است که هیچ تغییری آسان نیست.

در حقیقت ترس از اعمال تغییرات اضافی نسبت به کپی مطالب، به دلیل شرایط بغرنج ناشی از پیاده سازی روش‌های کپی بوسیله برنامه نویسان، نوعی فلج شدن در زمینه‌ی کپی برداری را بدنبال داشت.

بی شک یک وبسایت شی ای زنده و دینامیک تلقی می‌شود. سریع‌ترین روش تخریب آن، تکمیل و تمام شده خطاب کردن پروژه‌ی آن می‌باشد.

اما از آنجایی که من نسبت به برنامه نویسان در برابر هرگونه تغییرات که چیزی فرای ارسال یک مطلب وبلاگی بوده مسئول هستم، چنین وضعیتی همانند بازگشت به عصر تاریک بروشورهای چاپی قلمداد می‌شود. در آن شرایط هرگونه خطا یا انحراف کوچک نیز دردسرهای مضاعفی را در چاپخانه بدنبال می‌داشت.

سیستم مدیریت محتوا در گذشته

در حال حاضر دسترسی به تمامی کپی‌ها و کنترل بر تمامی اجرای آن‌ها شامل تصاویر و محتوی رسانه‌ای یک انقلاب تلقی می‌شود. اجازه دهید با مثالی شرایط کنونی را توضیح دهم.

در گذشته، در شرکت‌ های قبلی که مسئولیت مدیریت و تولید محتوا وبسایت آن‌ها را بر عهده داشتم، تعویض ساده‌ی یک عکس در یک صفحه‌ی غیر وبلاگی هم به شدت دشوار بود.

فرآیندی که باید آن را طی می‌ کردم این طور بود :

 • ابتدا تصویر را اصلاح می‌کردم (توسعه دهندگان به موضوع رسیدگی نمی‌کردند، مگر این که محتوای جدیدی داشته باشم)
 • یک تیکت برای توسعه دهندگان به همراه تصویر جدید ثبت می‌کردم.
 • منتظر تیم توسعه دهندگان شده تا تیکت من را اولویت بندی کنند. این مشکل در یک صفحه‌ی اصلی نیست و چندان حاد نیز نمی‌باشد، بنابراین بررسی آن چیزی بین ۴ الی ۶ هفته طول می کشد.
 • دیدگاه‌های برنامه نویسان راجع به رفع مشکل در مرحله‌ی بهره برداری را مورد توجه قرار می‌دادم.
 • بررسی کرده که آیا تصویر بدرستی در بالای صفحه قرار گرفته باشد … اما تصویر در پایین بخوبی اصلاح نشده است (تصویر مجدداً در آن ناحیه ایجاد می‌شود). تیکت را مجدداً فعال می‌کنم.
 • اندکی منتظر می‌مانم.
 • توسعه دهنده گزارش داده که اکنون تصویر در هر دو مکان قرار گرفته، وی خواهان تأیید برای نمایش می‌شود.
 • تأیید را اعلام می‌کنم، به مرحله‌ی ارزیابی کیفیت می‌رود.
 • بیشتر منتظر می‌مانم.
 • در برخی مواقع به صورت قطعی در دست انتشار قرار می‌گیرد (معمولاً توسعه دهندگان به شکل چرخه‌ای به من هشدار نمی‌دهند)
 • رئیس بررسی کرده که آیا موضوع یقیناً به اتمام رسیده یا خیر و مجدداً به صورت دستی شرایط را بررسی می‌کنم…

تغییر سیستم مدیریت محتوا امروزه

بجای این فرایند وقت گیر در سیستم مدیریت محتوا از وبسایت contentful استفاده کرده و از قدرت اعمال تغییرات مدنظر خود با بیشترین سرعت برخوردار می‌شوم.

از طراح برندمان می خواهم تا تصویر جدیدی را تهیه کند. سپس در مدل محتوی و چندرسانه‌ای برای نمونه‌هایی از تصویر جستجو انجام می‌دهم.

سپس تصویر جدیدی را آپلود کرده و روی دکمه انتشار کلید می‌کنم.

تغییرات طی چند دقیقه به صورت زنده اعمال می‌شوند. در این وضعیت قادر هستم نتیجه‌ی کار( رفع مشکل ) را به تیم اجرایی گزارش کنم و کلیه‌ی این اقدامات طی یک روز کاری انجام می‌شوند.

این شرایط به منزله‌ی یک راهکار ساده تلقی شده و قطعاً نیز این چنین است. اما همین مسائل پیش و پا افتاده و مواردی همچون رفع مشکل ظاهری یا نمای ریز یک دکمه چند هفته به تعویق افتاده تا تأیید توسعه دهنده نسبت به آن‌ها حاصل شود.

در حقیقت هرچند cms به بازاریاب این امکان را می‌دهد تا مدیریت محتوا را در دست بگیرد، اما واقعیت امر این است که کلیه‌ی مسائل به کمک CMS قابل حل و فصل نمی‌باشند.

بنابراین برخی پروسه‌های وبسایت اصولاً از نوع کاغذی بوده و از طریق بازاریاب متخصص قابل رفع و رجوع نمی‌باشند.

با یکی از همکاران سابق خود که حالا به عنوان تولید کننده‌ی محتوای دیجیتال در یکی از برندهای پوشاک ورزشی مشغول به فعالیت است صحبت کردم و او به این نکته اشاره کرد که “راه حل‌های فوری” اجرا شده توسط تیم اجرایی او، در صورت مداخله‌ی برنامه نویسان بین ۶ الی ۸ هفته طول می‌کشد.

بنا بر تجربه‌ی من، اگر یک مساله باشد که بازاریابان علناً در رابطه با وبسایت ها بر آن تاکید داشته اند، آن چیزی نیست جز قدرت ایجاد تغییرات.

قدرت ایجاد تغییر در وبسایت در هنگام غیر فعال بودن آن، نیاز به پروسه‌ی آزمون و تکرار دارد. از سوی دیگر تکامل یافتن در شرایطی که هر تغییر کوچک بوسیله ی خط قرمز برنامه نویسان محدود شده دشوار خواهد بود.

توانایی بروزرسانی محتوی با یک ویرایش جهانی… لزومی ندارد که در مواقعی که تنها نیازمند تغییر یک واژه هستم، به انبوهی از ابزارهای برنامه نویسی دسترسی داشته باشم تا تمامی ابزارهای دیجیتال و اپلیکیشن ها را دستخوش تغییر کند.

همچنین به قدرت حفظ یکپارچگی برند، از طریق یکپارچه سازی فرآیندهای طراحی، محتوا و کار با چندرسانه‌ای ها نیاز داشته تا استمرار عملکرد تضمین شود، برای این امر می‌توانید از یک شرکت تولید محتوا کمک بگیرید که بسیار تاثیر گذار در سیستم و پیاده سازی تولید محتوا سایت شما است.

همواره تصور می کردم که این قدرت به بهای بالایی حاصل می‌شود. نیازی به طی هفته‌ها برای فراگیری یک سیستم جدید، پیچیده، بازنگری در مجموعه مهارت‌های HTML قدیمی خود یا یادگیری مطالب جدید برای کدنویسی دارم.

با این وجود واسط وب برای افراد غیرمتخصص در زمینه‌ی فناوری بشدت ساده سازی شده. به محض عضو شدن در سایت CONTENTFUL، وارد شدن به سیستم، کلیک کردن روی چند زبانه به کمک یکی از همکاران به انتشار نخستین پُست وبلاگی خود با کمترین آموزش بپردازید.

استفاده از کادر جستجو برای یافتن محتوای چندرسانه‌ای و صفحات مربوطه، کلیک روی دکمه‌ی وارد کردن فایل چندرسانه‌ای و استفاده از واسط کشیدن و رها کردن برای جایگزینی متن هایلایت شده‌ی ارجاع دهنده به تصویر آسان بوده. در حقیقت به هیچ کدی نیاز نخواهم داشت.

قدرت تغییر بر شجاعت من به عنوان یک بازاریاب اضافه می کند و علاقه‌ی من به آزمایش را ارتقا می‌دهد. دیگر نیازی ندارد راجع به بی نقص بودن از هر جنبه نگرانی داشته باشم و قبل از ایجاد تغییرات هم زمان در وبسایت همه چیز را از نو یاد بگیرم.

قطعاً اشتباهاتی نیز وجود خواهند داشت، اما بهتر شدن ما صرفاً از این طریق میسر خواهد شد. در ادامه باید گفت شما برای امور محتوایی سایت خود می‌توانید از خدمات تولید محتوا استفاده کنید که سایت های زیادی این خدمات را دارند اما الو محتوا یکی از اصلی ترین آژانس های تولید محتوا است که سایت این مجموعه https://alomohtava.com است که شما می‌توانید به صفحه اصلی این سایت وارد شده و محتوای خود را تهیه کنید.

 

نمایش بیشتر

مهدی مرادی

مهندس مهدی مرادی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن