کسب و کار

مدل های کسب و کار اینترنتی

انواع مدل های راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مدل های کسب و کار اینترنتیReviewed by مهدی مرادی on May 12Rating:
Print Friendly, PDF & Email
مدل های کسب و کار اینترنتی
به این نوشته رای دهید

در این پست از وب سایت سلسله قصد داریم به انواع مدل ها و روش های کسب و کار اینترنتی بپردازیم.

با توجه به رشد چشم گیر کسب و کار های اینترنتی و محبوبیت بالای این نوع کسب و کار ها (قالبا به دلیل درآمد بالا و پایداری در آن)، در این نوشته قصد داریم که به معرفی انواع مدل های کسب درآمد از اینترنت را خدمت شما عرض کنیم.

پیشنهاد میکنیم مطلب : راه های واقعی کسب درآمد از اینترنت را مطالعه کنید.

 

بیشتر افراد معمولا وقتی کلمه “کسب و کار اینترنتی” را می شنوند در مرحله اول به فروش کالا فکر می کنند اما امروزه انواع مختلف روش ها و مدل ها در اینترنت با درآمد های بالا برای کسب درآمد وجود دارند که ما قصد داریم به معتبر ترین و پایدارترین و ومفق ترین مدل ها بپردازیم.

انواع مدل های کسب و کار اینترنتی
انواع مدل های کسب و کار اینترنتی
در اولین و بزرگترین این دسته به مدل فروش کالا به روش مستقیم می پردازیم.

۱ – فروش کالا

انواع روش های کسب و کار و اینترنتی - فروش کالا
انواع مدل های کسب و کار اینترنتی

اولین روشی که برای اکثر ماها در برخورد با کسب و کار اینترنتی به ذهنمان خطور می کند، روش فروش کالا به صورت مستقیم و ارسال کالا و یا خدمات رسانی در این زمینه است.در این روش شما توسط وب سایت فروشگاهی یا اپلیکیشن خود اقدام به فروش مستقیم کالای فیزیکی و ارسال آن می کنید. امروزه این مدل از کسب و کار معتبرترین و پایدارترین روش در دنیای کسب و کار اینترنتی است.

در ادامه به صورت اجمالی به معایب و مزایای هر مدل خواهیم پرداخت…

مزایای مدل فروش کالا به صورت مستقیم :

یکی از بارزترین ویژگی های فروش محصول در دنیای اینترنت و یا همان مدل فروش محصول در کسب و کار اینترنتی این است که شما می توانید قدرت انتخاب خیلی بالایی به مشتریان خود در مقایسه با مدل سنتی خرید و فروش محصول بدهید.
همچنین مشتریان می توانند نظرات خود در مورد محصولات را با یکدیگر برای انتخاب خوب به اشتراک بگذارند، و نیز همچنین شما می توانید هر آنچه را که باید در مورد محصول خود یک بار و به صورت جامع در اختیار خریداران خود قرار دهید.

معایب مدل فروش کالا :

یکی از اصلی ترین مشکلات در مقایسه با دیگر مدل ها(نه روش سنتی فروش محصول) بحث انبار داری و تولید و گاها واسطه گری آن است.

 

 

۲ – فروش خدمات

انواع مدل های کسب و کار اینترنتی - فروش خدمات
انواع مدل های کسب و کار اینترنتی

این روش به مانند مدل قبلی بر پایه فروش استوار است،اما با این تفاوت که شاید معایب مدل قبلی مثل تولید و انبار داری و بسته بندی محصول و … وجود نداشته باشد.در این مدل اساس بر فروش محصولات خدماتی است. از این قبیل خدمات می توان به فروش هاستینگ اشاره کرد.
البته نوع دیگری از این مدل کسب و کار وجود دارد که به نام فروش خدمات به صورت واسطه ای معروف است، در این نوع کسب و کار ها معاملات به صورت واسطه از صاحبان کسب و کار و صاحبان خدمات انجام می شود. برای مثال می توان به سایت هایی مانند زود فود و ریحون و…

از مزایای این مدل میتوان به کم هزینه بودن تبلیغات برای معرفی کسب و کار به مشتریان خود و همچنین بازار یابی و فروش از راه دور بدون حضور مشتری اشاره کرد، که اصول اصلی همه این تبلیغات و رقابت ها تولید محتوا است.

این مدل معایبی هم دارد که از جمله می توان به سخت بودن رقابت در این حوزه اشاره کرد.

 

۳ – فروش اطلاعات یا همان تولید محتوا

انواع روش های کسب و کار اینترنتی - فروش متحوا

کسب و کار های بزرگی در فضای اینترنت وجود دارند که پایه و اساس آنها کسب درآمد از تولید محتوا است.این مدل خود به دو زیر شاخه اصلی:مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود.
منظور از کسب درآمد از تولید محتوا به صورت مستقیم می تواند از فروش اکانت برای دسترسی به محتوا تا تولید محتوا در یک راستای خاص باشد.و در روش غیر مستقیم این مدل، معمولا صاحبان کسب و کار ب تولید محتوای مفید و جذب مخاطب می توانند در زمینه ایی مثل تبلیغات و… فعالیت کنند.
سایت هایی که در زمینه تولید فیلم های آموزشی فعالیت می کنند از این قبیل مدل ها پیروی می کنند.

مزایا و معایب مدل فروش اطلاعات در کسب و کار های اینترنتی

یکی از اصلی ترین شاخصه های این مدل هزینه پایین نگهداری اطلاعات و همچنین هزینه پایین خدمات است.
از مشکلات رایج در این  مدل می توان به اطلاعات رایگان در دنیای اینترنت اشاره کرد.

 

۴  – مدل های خاص

مدل های کسب و کار اینترنتی

با آمدن شبکه های اجتماعی مدل های تازه ای از کسب و کار های اینترنتی در این بستر ها و بستر های مشابهی که خدمات و بستر های خاصی را برای مخاطبات خود قرار می دهند، کسب درآمد می کنند.سایت هایی مثل سایت های اشراک ویدیو، سایت های بحث و گفت و گو یا همان فروم ها و شبکه های اجتماعی مثل تلگرام از این قبیل هستند.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید : ۱۱ قدم برای شروع یک کسب و کار موفق در جوانی

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی مرادی

مهندس مهدی مرادی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن