کسب و کار

۱۰ رشته تحصیلی دانشگاهی پر درآمد ایران

معرفی 10 تا از رشته های دانشگاهی پر درآمد در کشور ایران

۱۰ رشته تحصیلی دانشگاهی پر درآمد ایرانReviewed by مهدی ذولفقاری on Jul 19Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰ رشته تحصیلی دانشگاهی پر درآمد ایران
4 از 2 رای

معرفی ۱۰ تا از رشته های تحصیلی دانشگاهی پر درآمد در کشور ایران

احتمالا تصور میکنید هنوز هم پردرآمدترین رشته های دانشگاهی مهندسی ها و وکالت و پزشکی هستند ؟
اگر اینطور تصور میکنید باید بدانید که اینطور نیست .
رشته های جدیدی همچون مدیریت و علوم آزمایشگاهی امروزه بسیار برتر از مهندسی ها هستند .

۱۰ رشته دانشگاهی پر درآمد ایران

امروزه مهم ترین نکته و اصلی ترین فیلتر هر کس برای انتخاب رشته تحصیلی در دانشگاه ، درآمد و آینده شغلی و پولی اش است . دانش آموزی که پس از ۴ سال تحصیل در دبیرستان قصد دارد تا وارد دنیایی جدید شود تا بذری را بکارد که درخت زندگی اش خواهد شد مهم ترین دغدغه و اصلی ترین فکر و خواسته اش درآمدی میشود که در آینده از رشته تحصیلی اش خواهد داشت . در این میان وضعیت اقتصادی کشور و سیاست های اقتصادی هستند که تایین میکنند در آینده چه تخصصی مورد نیاز خواهد بود .

سوالهایی که برای ما پیش میآیند اینها خواهند بود :
هم اکنون در کشور با وضعیت اقتصادی و سیاسی حاضر چه رشته ای بازار کار دارد ؟
آیا در آینده نیز این رشته به کار خواهد آمد یا اشباع شده و بازار کارش را از دست خواهد داد ؟
کدام رشته در بین بقیه ، درآمد بالاتری خواهد داشت ؟
سلسله در این مقاله ۱۰ تا از پردرآمدترین رشته های دانشگاهی ایران را معرفی خواهد کرد .

۱ – رشته مدیریت

رشته های تحصیلی پر درآمد - مدیریت
رشته مدیریت

رشته مدیریت یکی از رشته های تازه و نو در ایران است .
این رشته حدودا ده سالی میشود که در تعدادی از دانشگاه های کشور تدریس می شود .
رشته مدیریت از پرطرفدارترین و البته پر سودترین و پر درآمدترین رشته های دانشگاهی می باشد .
دانشجویی که رشته مدیریت را انتخاب میکند باید قدرت رهبری و اعتماد به نفس بالایی داشته باشد .
همچنین باید از ذهن ریاضی قوی برای درس های ریاضیات و آمار برخوردار باشد .
حقوق تجاری و مدنی ، حسابرسی و حسابداری ، اصول بیمه و روانشناسی عمومی از دروس تخصصی خاص این رشته هستند.

حتما بخوانید :‌

پردرآمد ترین شغل های ایران 

میتوان گفت دوره کارشناسی ارشد در این رشته سومین مدرک در مدیریت کسب و کار شناخته میشود که به صورت کلی برای کسب مهارت در مدیریت در رشته های دیگر بکار میرود . همچنین این رشته در اوضاع اقتصادی و سیاسی حال حاضر کشور دارای بازار کار بسیار خوبی است و در تمامی سازمان های دولتی و غیر دولتی و همچنین شرکت های خصوصی نیاز به یک متخصص در امر مدیریت در هر زمینه احساس میشود . فارغ التحصیلان رشته مدیریت با اطلاعات وسیع خود در زمینه مدیریت می توانند به عنوان مدیران اجرایی در شرکت های بیمه شروع به کار کنند .
همچنین میتوانند به عنوان مشاور بیمه با موسسات بیمه همکاری کنند .

۲ – علوم آزمایشگاهی

رشته های تحصیلی پر درآمد - علوم آزمایشگاهی
علوم آزمایشگاهی

وظیفه اصلی دانشجویان این رشته شناخت علل بیماری های مختلف و شناخت ویروس ها و میکروب ها و روش های مقابله با آنهاست . این رشته در تمامی دانشگاه های جهان با نام مدیکال تکنولوژی آموزش داده میشد تا این که در سال ۱۹۷۶ نام آن را به Medical Laboratory Sciences  و یا به اختصار ( MLS ) تغییر داد.
این رشته از در زمینه بازار کار یکی از رشته های پر کاربرد و پردرآمد به حساب میاید .
فارغ التحصیلان این رشته به راحتی میتوانند در کار های آزمایشگاهی و تحقیقاتی وارد شوند .
همچنین میتوانند با مدرک خود نسبت به احداث آزمایشگاه که جزو مشاغل بسار پر درآمد است اقدام کنند .

این رشته برای اولین بار در ایران در دوره کارشناسی پیوسته در سال ۱۳۴۷ در دانشگاه های تهران و شیراز و اصفهان و تبریز و اهواز و تعدادی دیگر از دانشگاه ها وارد شد و به دانشجویان آموزش داده شد و سرانجام بعد از انقلاب فرهنگی به صورت کاردانی و کارشناسی ناپیوسته نیز در آمد . متوسط زمانی که طول میکشد تا دوره کارشناسی پیوسته این رشته یعنی علوم آزمایشگاهی تمام شود ۴ سال است .
تعداد واحد هایی که باید در این رشته بگذرانید تعداد ۱۳۰ واحد خواهد بود .

رشته رادیولوژی و همچنین رشته‌های توان‌ بخشی از جمله گرایش‌های علوم آزمایشگاهی به حساب میایند .

۳ – مهندسی نفت

رشته های تحصیلی پر درآمد - مهندسی نفت
مهندسی نفت

این رشته در سال ۱۳۷۸ در دانشگاه صنعت نفت دایر شد .
مهندسی نفت قطعا یکی از رشته های تاپ کشور است و قطعا درآمد بسیار بالایی را برای فردی که مهندسی نفت خوانده دارد ولی باید بدانیم که این کالای با ارزش و طلای سیاه نیز کم کم از دور خارج شده و جایش را به دیگر انرژی ها خواهد داد پس حدودا میتوان گفت این رشته تا چندین سال دیگر البته نه به زودی جزو یکی از رشته های بی رونق میشود . طبیعی است در ایران به خاطر وجود منابع نفت بسیار زیاد و همچنین شیوه اقتصاد و سیاست های اقتصادی امروز کشور دانشجویان فارغ التحصیل این رشته دارای بازار کار و درآمدی بسیار بالا خواهند بود .

حتما بخوانید :‌

ده شغلی که هر کس رویای داشتنش را دارد 

دانشجوی رشته مهندسی نفت باید از توانایی های لازم برای تحصیل در این رشته برخوردار باشد که توانایی در درس‌ ریاضی‌ و فیزیک‌ که‌ دو درس‌ پایه‌ در تمامی‌ رشته‌های‌ مهندسی‌ هستند جزو اساس و پایه این توانایی ها است . همچنین این رشته برای پسر ها و مرد ها مناسب تر است ( به خاطر نوع کار و محل و محیط کاری آن ). همچنین برای کسانی که آینده کاری برایشان سوال است باید بگوییم آینده کاری آنها در وزارت نفت خواهد بود و بهتر است بدانید در حال‌ حاضر بیش‌تر از ۷۰ درصد از فارغ التحصیلان این رشته جذب‌ وزارت‌ نفت‌ خواهند شد و بقیه آنها در صنایع‌ شیمایی‌ خصوصی‌ مشغول به کار خواهند شد می‌شوند .

گرایش های کارشناسی نفت عبارت اند از :

– اکتشاف نفت
– استخراج نفت
– بهره برداری فراورده های نفت
– مخازن نفت برای ذخیره سازی

همچنین این رشته امروزه در دانشگاه های زیر تدریس میشود :
دانشگاه تهران   ۲۰ نفر
دانشگاه حکیم سبزواری –––––––––––––––––––––– ۲۵ نفر
دانشگاه شیراز ––––––––––––––––––––––––––––– ۲۵ نفر
دانشگاه امیر کبیر–––––––––––––––––––––––––––- ۳۰ نفر
دانشگاه شریف  –––––––––––––––––––––––––––– ۲۵ نفر
دانشگاه فنی گرمسار –––––––––––––––––––––––– ۳۵ نفر
مرکز آموزش عالی لامرد  –––––––––––––––––––––– ۲۰ نفر

همچنین دانشگاه صنعت نفت تعداد ۱۵۷ دانشجو در ۴ گرایش میپذیرد .

۴ – مهندسی مخابرات

رشته های تحصیلی پر درآمد - مهندسی مخابرات
مهندسی مخابرات

در ابتدا تولد مخابرات را میتوان با اختراع تلگراف دانست .
در سال ۱۸۷۵ با اختراع تلفن و ۱۸۹۶ با اختراع تلفن بی سیم انقلابی در این عرصه اتفاق افتاد .
میتوان اینگونه گفت که دنیای آینده مربوط به مهندسان مخابرات است .

امروزه با توجه به گسترش ارتباطات و اینترنت در همه گیر شدن آن در تمام دنیا نیاز به متخصصانی در این زمینه بیشتر از پیش احساس میشود و حتی در کشور های توسعه یافته همچون آمریکا متخصصان این رشته از شغل ها بسیار مناسب با درآمد بسیار بالا برخوردارند . در کشور ایران بازار کار رشته مخابرات در بخش های دولتی و استخدام در کار های تحقیقاتی نظامی ( ارتش و سپاه ) ، استخدام در صدا و سیما ، استخدام در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و همچنین استخدام در مراکز تحثیثاتی یا پروز] ای هوا و فضا میتوان اشاره کرد . همچنین شرکت های خصوصی تازه بنیان و همینطور شرکت های دانش بنیان نیز میتوانند مقصد بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان این رشته باشند .

حتما بخوانید :‌

شغل هایی که هوش مصنوعی نمیتواند از ما بگیرد 

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد به دو گرایش شبکه و میدان و موج تقسیم میشود .
رشته مخابرات جزو یکی ازرشته های بسیار پر درآمد در ایران و سایر کشور ها میباشد .
این رشته زیر مجموعه رشته مهندسی برق است و دارای ۱۴۲ واحد درسی است .

۵ – مهندسی کامپیوتر

رشته های تحصیلی پر درآمد - مهندسی کامپیوتر
مهندسی کامپیوتر

” انسان باید بیندیشد ، ماشین باید کار کند ”
این شعار معروف مهندسین کامپیوتر است.
مهندسی کامپیوتر امروزه محبوب ترین و یکی از پر درآمد ترین رشته های دنیا است که در آمریکا حرف اول را میزند . همینطور در ایران نیز مهندسی کامپیوتر دارای بازار شغلی بسیار پر رونق است . جالب است بدانید اولین کامپیوتر در سال ۱۳۴۱ وارد ایران شد و برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ در ایران با پذیرش ۵۰ دانشجو شروع به آموزش و تدریس شد .
این رشته دارای ۱۴۰ واحد در کل است .

دلیل بیکاری بسیاری از فارغ التحصیلان

رشته مهندسی کامپیوتر را میتوان آینده دار ترین و مهم ترین رشته در این روز ها دانست که درآمد بسیار زیادی دارد و همچنین بازار کار برای آن بسیار زیاد است ولی ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه است که تعداد بیکاران در این رشته بسیار زیاد است ؟ به صورت کلی میتوان اینگونه بیان کرد که تحصیل در رشته کامپیوتر و سایر رشته ها فقط گذراندن واحد ها نیست و لازم است شخص در کنار خواندن درس و گذراندن واحد های درسی اش خود را با محیط کار نیز آشنا کند و سعی به آموختن روش های کار کردن در جامعه کند . در اوایل سال ۱۳۸۰ خانواده ها فرزندان خود را تشویق به ادامه تحصیل در این رشته کردند و پس از اشباع شدن جامعه از فارغ التحصیلان مهندسی کامپیوتر ما با بیکاری خیل عظیمی از دانشجویان این رشته روبرو شدیم .

در هر صورت دنیا در حال توسعه و پیشرفت است و ما شاهد این قضیه هستیم که امروزه کامپیوتر ها بیشتر کار ها را انجام میدهند و همینطور در زمینه هوش مصنوعی شاهد رشد و توسعه این فناوری هستیم . مهندسین کامپیوتر در کارهای دولتی و پروژه های نظامی و تحقیقاتی و همینطور در شرکت های دانش بنیان همینطور در شرکت ها و کارخانه های خصوصی زیادی میتوانند مشغول به کار شوند و درآمد های بسیار بالایی که البته بستگی مستقیم با نبوغ و ایده پردازی آنها دارد برسند .

۶ – پیرا پزشکی

رشته های تحصیلی پر درآمد - پیرا پزشکی
پیراپزشکی

یکی از رشته های جدیدی که امروزه با آن روبرو هستیم و میتواند در آینده رشدی ۱۸ درصدی داشته باشد پیرا پزشکی است . تفاوت این رشته با پزشکی چیست؟ پزشکی یعنی دکتر با مدرک پزشکی حال آنکه پیراپزشکی به رشته های پیرامون پزشکی گفته میشود نظیر پرستاری ، فیزیوتراپی ، آزمایشگاه یا به بیانی دیگر رشته های وابسته به رشته پزشکی. پیراپزشک به کسانی گفته میشود که به حفظ یا بازگرداندن سلامتی افرادی که دچار مشکل شده اند کمک می کنند و کار درمانی را تکمیل می کنند .
گفتار درمانی نیز یکی از مثالهای پیرا پزشکی میباشد .

توانایی‌های‌ لازم برای فردی که قصد تحصیل در این رشته را دارد :
دانشجوی‌ی که قصد تحصیل و کار در این رشته را دارد باید در درس آمار و ریاضی و زبان انگلیسی مهارت داشته باشد . چون آمار حیاتی‌ در رشته‌ پیراپزشکی‌ از اهمیت‌ بسیاری‌ برخوردار است‌ . همچنین دانشجو باید علاقه مند به زیست‌شناسی‌ باشد و همچنین در تجزیه و تحلیل نوع بیماری و نحوه درمان مهارت داشته باشد.

دانشجوی فارغ التحصیل در این رشته میتواند در هر بیمارستان‌ یا مرکز خدماتی‌ درمانی یا بیمارستان های دولتی ، خصوصی و یا کلینیک ها فعالیت کند . همچنین در زمینه های تکنیسین آزمایشگاه ، تکنیسین رادیوگرافی ، رادیولوژیست ، فیزیوتراپیست ، صحبت تراپیست ، دیالیز تراپیست ، تکنیسن اورژانس و تکنسین اتاق های عمل و … فعالیت کنند .

۷ – مهندسی برق

رشته های تحصیلی پر درآمد - مهندسی برق
مهندسی برق

مهندسی برق یکی از سخت ترین رشته های دانشگاهی و همچنین یکس از پر درآمد ترین رشته ها در سراسر دنیا و در ایران است . ” اگر برق نبود ، تمامی آنچه هست هم نبود ” این یک واقعیت است که ما تا زمانی که از نعمت برق برخوردادیم توجهی به آن نداریم . متخصصان و مهندسان رشته برق در چهار گرایش مخابرات که بالاتر توضیح داده شد و برق قدرت و برق کنترل و برق الکترونیک تقسیم میشوند .

تمامی فعالیت ها در زمینه برق به ۳ دسته تقسیم میشوند : تولید انتقال توزیع

مهندسی برق ، یکی از خطرناک ترین ها نیز به شمار میرود که در بین گرایش های آن گرایش قدرت رشته ای است که آینده شغلی اش یکی از خطر ناک ترین شغل ها به حساب می آید .  امروزه دانشکده های برق کشور از  لحاظ کادر علمی و امکاناتو همچنین سطع علمی ، در حدی قابل مقایسه با دانشگاه های معتبر دنیا هستند .

کامپیوتر ها به عنوان یک وسیله برقی از وابستگان به رشته برق هستند .
به همین خاطر در گذشته مسایل مربوط به کامپیوتر در رشته برق مطرح می گردید .
اما امروزه با رشد علم و گسترش رشته های مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر این دو رشته از همدیگر جدا شده و هر یک به عنوان یک رشته مستقل مطرح میشوند با این حال در بیشتر دانشگاه ها هنوز هم این دو رشته را یکی حساب میکنند و یک دانشکده به هر دوی آنها اختصاص میدهند .
رشته برق دارای ۱۴۲ واحد درسی در طول ۴ سال است .

فارغ التحصیلان این رشته دانشگاهی بسیار مشکل در کار های دولتی و غیر دولتی و همچنین آزاد و شرکت های دانش بنیان و شرکت های طراحی و مهندسی میتوانند مشغول به کار شوند . همچنان این رشته یکی از پر درامد ترین رشته های ایران است و با توجه به پتانسیل کشور در این زمینه تا سالهای سال این رشته جزو رشته های تاپ با بازار کار عالی خواهد ماند . لازم به ذکر است افرادی که قصد تحصیل در این رشته را دارند باید از ذهن ریاضی خوبی برخوردار باشند و همچنین دارای مهارت بالایی در ریاضیات و فیزیک باشند و در صورتی که بخواهند در شغلی با درامد بسیار بالا مشغول به کار شوند باید در استفاده از نرم افزار های تخصصی این رشته دارای مهارت بالایی باشند .

۸ – دارو سازی

رشته های تحصیلی پر درآمد - داروسازی
دارو سازی

در این رشته حسابی باید درس بخونید چون بیشتر درسها حفظی هستند .
دوره تحصیل این رشته ۶ سال است که پس از این شش سال اطلاعاتی در مورد تمام علوم از جمله شیمی و فیزیک و پزشکی و داروشناسی و گیاه شناسی  کسب خواهید کرد .

۸۰ درصد از فارغ التحصیلان داروسازی جذب داردخانه ها خواهند شد و عده دیگری نیز در شرکت های دارو سازی مشغول به کار میشوند . دانشگاه های پذیرنده دانشجو در این رشته نیز دانشگاه‎های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان ، اهواز ، تبریز ، تهران ، شهید بهشتی ، شیراز ، کرمان ، کرمانشاه ، مازندران و دانشگاه مشهد میباشند . فارغ التحصیلان در این رشته میتوانند در نقش های خدماتی و مدیریتی و مشاوره ای و آموزشی و همچنین پژوهشی ظاهر شوند .

۹ – مهندسی کشاورزی

رشته های تحصیلی پر درآمد - مهندسی کشاورزی
مهندسی کشاورزی

کشاورزی امروزه با شیوه های سنتی و قدیمی خود بسیار متفاوت شده است و نیاز به غذا در دنیا باعث شده است تا این رشته به صورت آکادمیک علاقه مندان بسیاری داشته باشد . همچنین آینده کاری و بازار کار فوق العاده آن در کشور با توجه به منابع موجود و همچنین درآمد بسیار بالایی که میتوان از این رشته داشت باعث شده است که تعداد کسانی که این رشته را برای آینده و زندگی خود انتخاب میکنند بسیار بیشتر از قبل شود .

کشور ایران با در اختیار داشتن ۳۷ میلیون هکتار زمین که قابلیت کشاورزی دارند و همچنین ، ۱۸ تا ۱۰۰ میلیارد متر مکعب منابع آبی و دارا بودن از وضعیت آب و هوا و تنوع آب و هوایی پتانسیل بسیار خوبی در بخش کشاورزی و صنعتی کردن آن دارد . رشته مهندسی کشاورزی امروزه در سه گرایش آب ، اقتصاد کشاورزی و ماشین‌ آلات کشاورزی اقدام به پذیرفتن دانشجو میکند .

علاقه در این رشته حرف اول را میزند .
دانشجویی که به کشاورزی علاقه نداشته باشد نمیتواند در آن دوام بیاورد و پس از مدتی خسته خواهد شد .
بازاریابی‌ محصولات‌ کشاورزی‌ ، اقتصاد خرد و کلان‌ ، مدیریت‌ مزرعه‌ ،
اقتصاد منابع‌ طبیعی‌ و حسابداری‌ جزو دروس اصلی و تخصصی این رشته هستند .

۱۰ – مهندسی عمران

رشته های تحصیلی پر درآمد - مهندسی عمران
مهندسی عمران

مهندسی عمران از قدیمی ترین و باستانی ترین رشته های موجود در دنیا است .
امروزه نیز یکی از پر درامد ترین رشته های دنیا ، رشته مهندسی عمران است .
رشته مهندسی عمران یکی از رشته های پر اهمیت و پر طرفدار و جذاب در بین تمامی رشته هایی است که داوطلبان در گروز آزمایشی علوم ریاضی و فنی آن را انتخاب میکنند . هدف از آموزش دادن و تربیت نیرو های متخصص در این رشته این است که بتوانند در پروژه های مختلف در زمینه ساختمانی ، راه سازی ، پل سازی ، سد سازی و طراحی و محاسبه و اجرا و نظارت بر اجرا این پروژه ها را بر عهده گیرند.

آینده شغلی یک مهندس عمران :

وزارت مسکن همچنین وزارت راه و شهر سازی و جهاد سازندگی

اداره ها و سازمانها و مراکز دولتی و خصوصی نظیر :
وزارت خانه های آموزش وپرورش ، وزارت کشاورزی به صورت غیر مستقیم برای پروژه های عمرانی خود به استخدام نیروهای متخصص در زمینه عمران دارند . همچنین سپاه در طرح ها و پروژه های عظیم خود در ساخت و بهره برداری سد ها تعداد زیادی از فارغ التحصیلان عمران را استخدام می کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن