سبک زندگی

راه های ترک اعتیاد به پورنوگرافی

روش های کاربردی ترک پورنوگرافی

Print Friendly, PDF & Email
راه های ترک اعتیاد به پورنوگرافی
5 از 1 رای

در عصری قرار داریم که دیگر نمی توانیم بدون تاثیر از وسایل ارتباط جمعی مانند تلویزیون و اینترنت زندگی کنیم. همیشه فرهنگ استفاده از هر چیز نسبت به اختراع آن تاخر فرهنگی دارد. زمانی تلفن برای ما وسیله آزار و اذیت دیگران بود. گوشی را بر می داشتیم و در آن فوت می کردیم. اکنون کمتر کسی از ما چنین کاری می کند. یا بدلیل آن است که فرهنگ استفاده آنرا فرا گرفته ایم و یا اینکه دیگر از عواقب و تبعات آن بدلیل صفحات نمایشگر شماره تماس نمی توانیم بگریزیم در این مقاله به اثرات مخرب اعتیاد به پورنوگرافی و دلایل آن خواهیم پرداخت و در سایت دکتر کامیار سنائی مشاوره ترک اعتیاد به پورنوگرافی و ترک خود ارضایی را ارائه خواهیم داد. در ادامه با ما همراه باشید.

ظهور اینترنت نیز از چنین تاخر فرهنگی مستثنی نبوده است. اینترنت همانند تلفن در سالهای پیش این امکان را می دهد که بدون شناخته شدن، امری که در گذشته به سختی ممکن بود، تحریک جنسی دریافت کنند. تحقیقات نشان می‌دهد از هر ۴جستجو در اینترنت ۱ جستجو برای مضامین جنسی است. ۶۳ درصد مردان و ۲۱ درصد زنان بین ۱۸ تا ۳۰ سال می‌گویند حداقل چند بار در هفته پورنوگرافی تماشا می‌کنند. مسلماً افرادی که کمتر از چند بار در هفته پورنوگرافی تماشا می‌کنند را نیز باید به آمار فوق افزود.

فردی که می‌خواهد پورنوگرافی تماشا کند، لزومی ندارد بر احساس شرم و خجالت خود غلبه کند تا بتواند از فروشگاه و یا فردی که فیلم‌های پورنوگرافی می‌فروشد خواستار فیلم پورنوگرافی شود، بلکه می‌تواند در خلوت خود و بدون اطلاع و ارتباط با هیچ شخص واقعی هر فیلمی را که می‌خواهد از اینترنت دریافت کند.

بنا به گفته وندی و لری مالتز در گذشته دسترسی به پورنوگرافی مستلزم صرف وقت، پول و انرژی بود، ولی اکنون دور از دسترس قرار دادن پورنوگرافی مستلزم صرف وقت ، هزینه، تلاش و انرژی بسیار است. شما لزومی ندارد به دنبال پورنوگرافی باشید پورنوگرافی همه جا به‌دنبال شما است. دسترسی آسان، نامحدود، بیست و چهار ساعته، رایگان، خصوصی و همراه با تنوع بسیار فیلم‌های پورنوگرافی باعث می‌شود معمولاً دوپامین برای دوره‌های غیرمعمول و طولانی بالا نگه داشته شود که این امر پورنوگرافی‌‌های اینترنتی را به امری اجباری و بالقوه اعتیادآور تبدیل می‌کند. پورنوگرافی بعلت تنوع و جذابیت‌هایی غیرطبیعی که دارد به‌عنوان یک محرک فرا طبیعی عمل می‌کند و بسرعت فرد را مجبور به استفاده از آن می کند بنوعی که فرد انتخابی بغیر از تماشای دوباره ندارد.

پورنوگرافی اکنون موافقان زیادی دارد که دلایل خود را ذکر می‌کنند. آنها باور دارند که پورنوگرافی از سرکوب امیال انسان جلوگیری می کند و باعث می‌شود افراد بواسطه تخلیه امیال خود دست به تجاوز و خشونت نزنند و بنابراین آمار تجاوز و خشونت جنسی پایین می‌آید، پورنوگرافی باعث می‌شود افراد تمایلات جنسی واقعی خود را کشف کنند، گروهی نیز پورنوگرافی را نوعی آموزش جنسی می‌دانند. گروهی از افراد باور دارند که تنها افراد مذهبی با پورنوگرافی مخالفت می‌کنند و افرادی که باورهای مذهبی ندارند دلیلی برای تماشا نکردن پورنوگرافی ندارند. گروهی دیگر می‌گویند ما که پورنوگرافی کودک نگاه نمی‌کنیم، پس مشکلی وجود ندارد. باور بعضی دیگر از افراد نیز آن است که پورنوگرافی تاثیری بر زندگی من ندارد و یا آنکه اگر زن از لحاظ جنسی جذابیت و زیبایی داشته باشد مرد به‌سمت پورنوگرافی کشیده نمی‌شود. گروهی نیز باور دارند که تا پیش از ازدواج به تماشای آن می‌پردازند و پس از ازدواج به راحتی آن را کنار خواهند گذاشت و دیگر تماشا نخواهند کرد. بعضی نیز معتقد هستند افرادی که به صنعت پورنوگرافی وارد می شوند به تمایل و رضایت خود وارد این حرفه شده‌اند و حتی اگر در این صنعت برده‌داری وجود دارد، من که پولی بابت پورنوگرافی پرداخت نمی‌کنم، پس کمکی به چرخش این صنعت نمی‌کنم. و در نهایت گروهی نیز از پورنوگرافی دفاع می‌کنند، زیرا باور دارند همانگونه که نمی‌توان آزادی بیان را محدود کرد، پورنوگرافی را نیز نمی‌توان محدود کرد. تنها از گذر تحقیقات علمی و آشکار شدن اثرات آن بر روی افراد در طول زمان است که می توان این تغییر را یک تغییر مثبت و یا منفی ارزیابی کرد.

با وجود موافقان و مخالفانی که پورنوگرافی دارد فراگیر بودن پورنوگرافی را تنها در کنار فرهنگ و ارزش‌های غالب جوامع انسانی می توان درک کرد. فرهنگی مبتنی بر لذت‌طلبی و ارضای آنی خواسته‌های خود و خود شیفتگی. فرهنگی که بشدت نسبت به ارضاء خواسته‌های خود وسواس شده است. باور دارد برای رسیدن به خواسته‌ها کمتر تلاش کردن از هر طریقی، بهتر از بیشتر تلاش کردن است. فرهنگی که باور ندارد طی مسیر، خود باعث رشد و کمال فرد می‌شود. فرهنگ کنونی رفع نیازها به هر وسیله‌ای را ارزش می‌داند. حتی انسان‌های دیگر وسیله ارضاء نیازها دیده می‌شوند و نه افرادی که لایق عشق، احترام و محبت هستند. رسیدن به خواسته‌ها هر قدر سریعتر و کوتاه‌تر باشد، ارزشمندتر است. دامنه توجه ذهن انسان‌ها چنان محدود شده است که حتی برای ارضای خواسته‌های جنسی خود نیز صبر و شکیبایی ندارند. انسان‌ها دیگر نمی‌توانند یک رمان بلند عاشقانه را بخوانند و به داستان های کوتاه اکتفا می کنند. انسان کنونی تنها وظیفه خود را رفع نیازهای آنی خود می‌داند و باور دارد غرایز را تا جای ممکن بایستی رها کرد تا به بیماری سرکوب دچار نشد. چنین انسانی نسبت به سرنوشت دیگران بی‌تفاوت شده است. در فرهنگ کنونی خشونت همتراز قدرت دیده می‌شود. در چنین فرهنگی نباید از شایع بودن پورنوگرافی متعجب شویم، زیرا پورنوگرافی با سایر ابعاد و ارزش‌های فرهنگی ما تناسب دارد. در بستر چنین فرهنگی خانواده‌ها از تلویزیون و اینترنت بعنوان ابزار سرگرمی کودکان و نوجوانان استفاده می‌کنند. بارها مشاهده کرده‌ام که والدین، کودک را بدون هرگونه نظارت و یا آموزشی در جلوی تلویزیون و یا لپ تاپ رها کرده و با خیال راحت از اینکه مراقب خوبی برای کودک خود پیدا کرده‌اند به‌دنبال کارهای خود می‌روند. کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۸ سال به‌طور متوسط شش ساعت در روز صرف تلویزیون و اینترنت می‌کنند و سهم والدین تنها دو ساعت در روز، فعالیت‌های فیزیکی  یک ساعت و نیم و تکالیف مدرسه یک ساعت است. و همه این ها در زمانی اتفاق می‌افتد که کودکان و نوجوانان تنها یک کلیک با پورنوگرافی فاصله دارند.

اکنون که با یک پدیده جدید بنام اینترنت و به تبع آن پورنوگرافی مواجه شده ایم آیا نباید این تاخر فرهنگی در نحوه استفاده صحیح از آن را هر چه سریعتر از بین ببریم تا کودکان و نوجوانان ما کمتر آسیب ببینند. ما باید سوالات اساسی زیر را از خود بپرسیم:

چه تعداد از کودکان ما به پورنوگرافی دسترسی دارند؟ آیا باید نگران تماشای پورنوگرافی توسط نوجوانان باشیم؟ آیا پورنوگرافی جنسیت‌زده و نژادپرستانه است؟ آیا تماشای پورنوگرافی منجر به خشونت و آسیب و تجاوز به زنان می شود؟ آیا اعتیاد به پورنوگرافی وجود دارد؟ آیا پورنوگرافی تاثیری بر عدم تعهد به همسر و ارزشهای خانواده دارد؟ آیا پورنوگرافی باعث تغییر نگرش و تمایلات جنسی می‌شود؟۱۰ آیا پورنوگرافی ذایقه جنسی مخاطب را تغییر می‌دهد؟ آیا پورنوگرافی دیدگاه بشر درباره ارزشمندی خود را تغییر می‌دهد؟ پورنوگرافی فرهنگ جوامع را به چه سمت و سویی می‌برد؟ آیا خشونت، بی‌احترامی به انسان، لذت پرستی، و کودک آزاری موجود در فیلم‌های پورنوگرافی را تنها می‌توان نشانه‌ای از فرهنگ موجود جوامع انسانی دانست و یا آنکه می‌توان برای پورنوگرافی نیز در ترویج خشونت و خودپرستی انسان نقشی قائل شد؟

 

دکتر کامیار سنائی

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی مرادی

مهندس مهدی مرادی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن