آشپزی و غذاسبک زندگی

خوراکی هایی که حتی فکرش را نمی کنید برای سلامتی شما مفید باشد

معرفی 10 تغذیه سالم

Print Friendly, PDF & Email
خوراکی هایی که حتی فکرش را نمی کنید برای سلامتی شما مفید باشد
5 از 1 رای

خوراکی هایی که حتی فکرش را نمی کنید برای سلامتی شما مفید باشد – تغذیه سالم

 

بسیاری از سایت ها و شبکه های اجتماعی ، مطالبی منتشر می کنند که قصد آنها از انتشار این مطالب این است که به شما بگویند؛ تمام خوراکی هایی که از آن لذت می برید به طوری نا مشهودی برای سلامتی شما مضر هستند و شما باید از خوردن آنها دست بکشید. آنها با شاخ و برگ دادن به موضوعاتی مانند چربی های مخفی در خوراکی ها ، اشکالات و سایر تمهیدات وحشتناک، به هر دری می زنند که شما دیگر از آن خوراکی ها نخورید. اما این مطلب یکی از آن مطلب ها نیست.در عوض ، ما اینجاییم، برعکس خوشحالتان کنیم با گفتن این مطلب که چگونه خوراکی هایی که حتی به مغزتان خطور نمیکرد کاملا سالم و مفید باشند. یا صحبت راجع به خوراکی هایی که فکر می کردید برای شما مضر هستند، بسیار بیشتر از آنچه تصور کنید برای شما مفید اند. در تاپ ۱۰ این هفته، ما راجع به ۱۰ خوراکی ای که نمی دانید برای شما مفید است، بحث می کنیم.

۱۰- تخم مرغ، آنطور که همه فکر می کنند برای کلسترول خون مضر است ، نیست

egss

تخم مرغ، مواد غذایی بحث برانگیزی در حوضه سلامت است. زمانی، چون مردم می پنداشتند که تخم مرغ برای سلامتی مفید است ، بیشتر آن را در زنجیره غذایی خود قرار دادند، اما بعد که نگران بالا رفتن کلسترول خون خود شدند، خوردن تخم مرغ را به کلی متوقف کردند، آنقدر که فقط از سفیده آن استفاده می کردند. اما اخیرا، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که چربی های اشباع شده عامل اصلی بیماری های قلبی است و اینکه تخم مرغ، آن طور که ما در ابتدا می پنداشتیم، مضر نیست. به این دلیل آنها در ابتدا معتقد بودند که مصرف بیش از حد مواد غذایی که کلسترول بالایی دارد عامل اصلی بروز بیماری های قلبی است، اما کاشف به عمل آمد که مصرف غذا هایی که چربی های اشباع شده آن بالا بوده عاملی است که بیشترین تاثیر را در افزایش میزان کلسترول خون دارد.

 

بیشتر بخوانید : ۱۰ وسیله مهم آشپزخانه

 

۹- شکلات آنقدرها هم برای دندان هایتان مضر نیست( حداقل در مقایسه با شیرینی های میوه ای و اسیدی)

Bar of plain chocolate

بیشتر اوقات دندان پزشک ها به نفرت داشتن از جشن هالووین و تمام شیرینی هایی که شامل آن جشن می شود معروف هستند اما اگر از دندان پزشک خود بپرسید، اجازه خوردن چه شیرینی هایی را دارید، جواب این سوال ممکن است شگفت زده تان کند. بیشتر مردم تصور میکنند که جواب هیچ است، اما بسیاری از دندان پزشکان بر این یاور اند که شکلات، مخصوصا از نوع تلخ آن، نتنها برای دندان هایتان مضر نیست، بلکه می تواند تاثیرات خوشایندی برای دندان هایتان به ارمغان بیاورد. عموما، مصرف شکلات نسبت به شیرینی های سفت تر و چسبنده تر، برای مینای دندان کمتر مخرب بوده و جدا شدن و پاک کردن آن از دندان هایتان بسیار آسان تر است.

۸- شاید تن ماهی خطرناک باشد، اما “قزل آلا” کنسرو شده برای شما مفید است

Canned Salmon

مردم تن ماهی را یک خرید ارزان قیمت می دانستند؛ غذای سالمی که میتوان هر زمان که عجله دارید از آن استفاده کنید و پروتئین و سایر مواد مغذی به همراه اسیدهای چرب امگا ۳ را به یکباره، دریافت کنید. متاسفانه، حال مردم نگران میزان جیوه در تن ماهی هستند، و بیشتر آنها ریسک مصرف آن، جز در موارد نادر را نمی پذیرند. با این حال، اگر قصد دارید از فواید ماهی تن، بدون خطر جیوه با قیمت منصفانه بهره ببرید، ” قزل آلا” کنسرو شده در واقع بهترین گزینه برای انتخاب است. و حتی، اگر بتوانید از پس هزینه خرید بر بیایید، خرید ماهی تازه و زنده هم ممکن است لزوما بهترین کار نباشد. ماهی های بزرگ تر، ممکن است جیوه بیشتری داشته باشند، و صید بزرگ تر و تازه تر می تواند میزان بیشتری جیوه در خود داشته باشد. “قزل آلا کنسرو” شده معمولا در شرایطی پرورش داده می شود که اصلا نباید نگران میزان جیوه باشید.

 

۷- سبزیجات منجمد اغلب بهتر و امن تر از محصولات تازه هستند

Frozen Vegetables

اغلب مردم می پندارند، مصرف غذاهای تازه بهترین اقدام است، و به نحوی با مصرف غذاهای تازه، زندگی سالم تری خواهند داشت. اگر می توانستید به طور منظم به بازار کشاورزان بروید و فقط مواد غذایی تازه در فصل میوه و سبزیجات بخرید، با این اوصاف وضعیت مطلوبی بود. اگرچه، برای اغلب افراد، این امکان فراهم نیست زیرا اکثریت غریب به اتفاق مردم بیشتر از فروشگاه های زنجیره ای خرید می کنند. زمانی که از فروشگاه زنجیره ای خرید می کنید، استفاده از مواد غذایی تازه ممکن است به آن اندازه که فکر می کنید، سالم و مغذی نباشد. زمانی که محصولات تازه می خرید، این محصولات هم، حتی بدون اینکه فرایند حفظ انجماد را پشت سر بگذارد، باید در سراسر کشور حمل شوند. این امر باعث می شود که این محصولات، تازگی و مواد مغذی خود را از دست بدهند. همچنین دست های زیادی که قبل از شما آنها را لمس میکنند، احتمال انتشار بیماری هایی مانند E. coli را به دلیل تولیدات ضعیف افزایش می دهند.

 

همچنین بخوانید : ۱۰ روش عالی پخت و پز غذا

 

۶ – کپسایسین، معمولا در فلفل یافت می شود، برای کاهش التهابات به صورت طبیعی مفید است

 chili peppers
زمانی که اکثر مردم، به فلفل های تند و آتشین فکر می کنند، به یاد دیوانه هایی در YouTube می افتند که با جرات تمام، تند ترین غذا های ممکن را خورده و سپس با جسورانه ترین قیافه همزمان سعی می کنند با کاری که چند لحظه قبل انجام داده اند، کنار بیایند. بسیاری از افراد، فقط برای عطر و طعم به غذاهای بسیار تند تمایل دارند، یا اینکه سعی دارند به همه نشان دهند که چقدر آدم سرسختی هستند. با این حال، خوردن فلفل قرمز بسیار برای شما مفید بوده و در پزشکی کاربرد های بسیاری دارد. اصل موضوع وجود ترکیب فعالی در فلفل قرمز بوده که به کپسایسین معروف است. این ترکیب، انتقال اندورفین را هدف قرار داده که باعث می شود مغز گیرنده های درد را مسدود کند.

 

۵- سیر و پیاز برای سلامتی شما مفید است، اما هرچه بیشتر آنها را بپزید خواص خود را از دست می دهند

Garlic And Onions
سیر و پیاز موارد جالبی در این فهرست هستند، زیرا کمتر کسی از شما، از قبل احتمالا آنها را برای خود مفید در نظر گرفته است. اگرچه، بسیاری از شما ممکن است، به صورت تصادفی تمام فواید این مواد غذایی را، قبل از اینکه حتی آن را میل کنید، از بین ببرید. هردو این مواد غذایی بسیار شبیه به یکدیگر بوده و هر دو آنها از جنس آلومینیوم می باشند، که شامل دیگر سبزیجات پیازی شکل مانند شلغم می شوند. هر دو این مواد غذایی، سال هاست در طب سنتی هم به عنوان پیشگیری هم درمان سر و صدایی زیادی به پا کرده است، و اخیرا دانش نوین روش هایی را تصدیق کرده است که برای شما مفید هستند. ترکیبات ارگان سولفور، به ویژه آنهایی که در سیر یافت می شوند، برای جلوگیری از بیماری های قلبی و پیشگیری از سرطان مناسب هستند. مردم معمولا زمانی که با سرماخوردگی دست و پنجه نرم می کنند به سراغ پیاز می روند. پیاز می تواند قند خون را در افراد مبتلا به دیابت به تعادل برساند. البته پیاز، برای کسانی که از انسولین استفاده می کنند، جایگزین مناسبی نیست.

 

۴ – شراب قرمز برای شما مفید است، اما فقط در مدیترانه و باید با سنگین ترین وعده غذایی خود بنوشید

Red Wine

شاید قبلا، به گوش بعضی ها خورده باشد که شراب قرمز برای سلامتی مفید است و از این حرف خجالت کشیده باشند، اما این گفته تقریبا درست است. به این دلیل می گوییم تقریبا، چون این گفته بدین معنا نیست که سرخود بروید و شبی یک بطری شراب قرمز را سر بکشید. با این حال، در مدیترانه، شراب قرمز می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم، حتی با فواید مثبت همراه باشد. تحقیقی در دانشگاه Ben-Gurion درNegev واقع در اسرائیل، بیش از ۲۰۰ شرکت کننده را طی ۲ سال، با سه گروه کنترل شده جداگانه، به منظور کشف فواید شراب قرمز دنبال کرد. تمام شرکت کنندگان در تحقیق، به طور منظم آزمایش خون دادند و در نظرسنجی به سوالاتی که لازم بود پاسخ داند.
تمام گروه ها، بدون محدودیت کالری، در رژیم مدیترانه ای بودند. به گروهی دستور داده شد هر شب با وعده غذایی خود یک لیوان آب، گروهی یک لیوان شراب سفید و گروه دیگر یک لیوان شراب قرمز بنوشند. تنها تفاوت گروه ها نوشیدنی متفاوتی بود که آنها مصرف کرده بودند ، و گروهی که از شراب قرمز استفاده کرده بود، بعد از ۲ سال تحقیق، کلسترول خوب بالاتری داشتند. نکته قابل توجه این است که هردو گروهی که شراب نوشیده بودند، خواب بهتری را گزارش دادند، درحالی که این موضوع برای گروهی که آب نوشیده بودند صدق نمی کرد. با این حال، هیچکدام از گروه ها اثر نامطلوبی بر سلامتشان را گزارش نکردند. با همه این اوصاف، باید دوباره تاکید کنیم که همچنان نوشیدن مقادیر زیاد شراب، برای سلامت شما مفید نیست. هیچکدام از این شرکت کنندگان در تحقیق، بیش از یک لیوان کوچک، شراب مصرف نکرده و آن را آرام، همراه با وعده غذایی سنگین خود نوشیدند.

۳ – پیتزا، واقعا برای شما بسیار مفید است، تنها مشکل اینجاست که توسط کارخانه ها و از راه ناسالم تهیه و تولید می شود

Pizza

پیتزا، یکی از آن غذاهایی است که ما هرگز به عنوان یک غذای سالم آن را درنظر نمیگیریم. در آمریکا اغلب مردم پیتزا را به عنوان یک غذای کم ارزش می دانند، و به میزان باورنکردنی ای از آن استفاده می کنند. این روز ها پیتزای کم ارزش، به دلیل سهولت در تهیه، ارزان بودن و لذت آنی، در انگلیس بسیار رایج و محبوب شده است. با این حال ، حتی همین پیتزای کم ارزش نیز فواید بسیاری دارد، فقط آنطور که باید، تولید نشده است. گوجه فرنگی سرشار از لیکوپین بوده که آنتی اکسیدان فوق العاده ای است و ضمنا، به طور کلی بسیاری از مواد مغذی مختلفی را که به آن نیاز دارید به همراه دارد. با این حال، اکثر پیتزا های رایج با آرد تصفیه شده و نه با غلات کامل درست می شوند ، که بسیار چرب بوده و آنقدر که خیلی اوقات از آن استفاده کنید، مفید نیست.

 

مطالب مرتبط : بهترین غذاهای ایتالیایی

 

۲ – نوشیدنی های ورزشی به صورت موقت به منظور جلوگیری از کم شدن آب بدن و مسمومیت آب، از آب بهتر است

Sports Drinks

مسمومیت آب ، چیزی است که بسیاری از شما احتمالا از راجع به آن شنیده اید. اگر ورزشکار هستید، هوای متبوع نداشته باشید، یا در گرمای تابستان به هر دلیلی مشغول انجام کاری در خارج از منزل باشید، می توانید در معرض خطر کم شدن اب بدن قرار بگیرید . اکثر مردم با نوشیدن آب زیاد با این موضوع مقابله می کنند، که همین امر باعث می شود در معرض خطر مسمومیت آب قرار بگیرند. این شرایط زمانی به وجود می آید که به محض اینکه عرق میکنید بسیار سریع و به مقدار زیاد آب می نوشید که همین امر باعث می شود سطح سدیم به طرز خطرناکی در خون افت کند. اگر به موقع متوجه آن نشوید و اقدامی برای آن نکنید، این امر می تواند منجر به تشنج و حتی مرگ شود. نوشیدنی های ورزشی شاید ناسالم به نظر برسند، اما به شیوه ای طراحی شده اند که بنظر می رسد دلیلی پشت آنها نهفته است. نوشیدنی های ورزشی باید نمک داشته باشند تا سدیمی که از طرق عرق کردن از دست داده اید را جبران کنند، و شکر مزه آن را قابل تحمل تر می کند زیرا این نوشیدنی ها اساسا آب نمک است.

 

۱- گلوتن( ماده چسبنده گندم) نتها برای شما مفید است بلکه بخش مهمی از رژیم غذایی شماست، مگر اینکه به بیماری سلیاک مبتلا باشید

Gluten

بدون گلوتن به آخرین گرایش در ایالات متحده تبدیل شده است. درحالی که این روند تنها برای تعداد کمی از افراد که به بیماری سلیاک مبتلا هستند خوشایند می باشد.امروزه، بدلیل سهولت دسترسی به محصولات، این امر شاید برای دیگر افرادی که سبک زندگی بدون گلوتن را در پیش گرفته اند، خوشایند نباشد. حال، می خواهیم به صراحت به شما بگوییم که می توانید محصولات بدون گلوتن را استفاده کرده و در سلامت کامل به سر ببرید. همچنین، بیشتر افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند به طور منظم از آن استفاده می کنند. اگرچه، نخوردن گلوتن به معنای از دست دادن بسیاری از منابع غنی از فیبر رژیمی است که اکثر آمریکایی ها به اندازه کافی از آن استفاده نمی کنند. شما وقتی سبک زندگی بدون گلوتن را پیش می گیرید، مقادیر بسیاری ویتامین های غنی شده را نیز از دست می دهید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن