فیلم و سریال

حلقه ی گمشده سینمای امروز ایران

حلقه ی گمشده سینمای امروز ایران

حلقه ی گمشده سینمای امروز ایرانReviewed by محمد حاجیلویی on Feb 20Rating:
Print Friendly, PDF & Email
حلقه ی گمشده سینمای امروز ایران
5 از 1 رای

معرفی بهترین اقتباس های ادبی در تاریخ سینمای ایران

هرکسی که با مقوله سینما و فیلم آشنایی دارد به هر عنوانی که می خواهد باشد چه از اهالی سینما باشد و چه از عاشقان فیلم و سینما رو ها باشد  میداند که یکی از ارکان پدیدآیی هر فیلمی فیلمنامه و داستان  است و بی شک برای اینکه فیلمی هرچه دیدنی تر و جذاب تر هم شود به فیلمنامه ای درست با شخصیت پردازی قرص و محکم و پایان بندی منطقی و  احتیاج دارد .
نکاتی که اگر به فیلم نامه فیلم هایی که  این روزها در  سینمای ما تولید و اکران می شوند توجه کنیم به جرات میتوان گفت هیچ کدام دارای این ویژگی ها نیستند به طوری که شخصیت ها باورپذیر نیستند .پایان فیلم ها سرهم بندی شده و هندی وار است و روند داستان فیلم هم دارای روندی منطقی و اصولی نیست به هر جهت در این مجال قصد ما معرفی بهترین اقتباس های ادبی در تاریخ سینمای ایران است اقتباس هایی که در ان  از داستان های مشهور و پرمخاطب  نویسندگان ایرانی و   خارجی به نحو احسن استفاده شده و موفقیت تجاری و هنری به دست امده است .

1. گاو(فیلمی به کارگردان داریوش مهرجویی 1348)

کمتری کسی را می توان پیدا کرد که حتی بعد از نزدیک به نیم قرن این فیلم مهم و تآثیرگذار تاریخ سینمای ایران را ندیده باشد .فیلمی که حتی در لیست 1001 فیلمی که قبل از مرگتان باید ببینید هم راه یافته است فیلمی که در آن بیشتر از بازیگران آن زمان تئاتر استفاده شده بود و سر و صدای بسیاری را در سینما و اجتماع ان زمان به راه می اندازد و کلی مورد توجه جشنواره های سینمایی ایران و کشورهای صاحب سبک سینمای دنیا قرار می گیرد .
گفتنی است این فیلم که دومین فیلم داریوش مهرجویی محسوب میشدحتی مورد توجه رهبر انقلاب اسلامی امام خمینی هم قرار میگیرد و بعد از انقلاب شاخص فیلم خوب محسوب میشد.

گاو
داستان این فیلم را مهرجویی براساس داستان کوتاهی به نام عزاداران بیل از غلامحسین ساعدی(گوهرمراد) و با همکاری خود وی تبدیل به فیلمنامه میکند.

2. شازده احتجاب(فیلمی از بهمن فرمان آرا1353)

بهمن فرمان آرا کارگردان این فیلم در زمان ساختن این فیلم 32 سال بیشتر نداشت ولی توانست با بازی درخشان جمشید مشایخی در نقش شازده احتجاب و جمعی دیگر از بازیگران کارکشته و کهنه کار ان زمان سینما هم چون ولی الله شیراندامی و پروین سلیمانی و همچنین نوری کسرایی که در نقش همسر شازده احتجاب نقش افرینی میکرد اثری بی نظیر و البته بسیار وفادار به رمان شازده احتجاب هوشنگ گلشیری بیافریند .
فیلمی که هم در کارنامه جمشید مشایخی و هم در لیست ساخته های فرمان آرا نگین وار میدرخشد.

3. دایره مینا(فیلم دیگری از داریوش مهرجویی و بازهم ساعدی 1353)

 

Dayereh_mina

به جرات می توان گفت که در تاریخ سینمای نه چندان جوان ما که عمر آن به یک قرن نزدیک میشود هیچ کارگردانی را نمی توانید سراغ بگیرید که هم از جنبه تعداد فیلم و هم کیفیت به اندازه مهرجویی از ادبیات.اقتباس سینمایی پدید آورده باشد.
مهرجویی پس ازگاو  دو فیلم  با جنبه های نمادین تر و سورئال تراز گاو ساخت  دو فیلمی که به واسطه اینکه مهرجویی در امریکا فارغ التحصیل رشته ی  فلسفه  بود بسیار رنگ و بوی فسلفی داشت پس از این تجربه اندوزی ها مهرجویی بازهم به سراغ یار دیرین خود ساعدی رفت تا فیلمی واقع گرایانه تر و به مساله آن روز کشور نزدیک تر بسازد فیلمی که روی مساله خون فروشی و تجارت خون در پایتخت کشور دست گذاشته بود
دایره مینا بسیار به داستان اشغالدونی ساعدی نزدیک و وفادار مانده بود و حتی میتوان گفت از ان هم بی پرده تر و صریح تر موضوع خون فروشی را به تصویر کشیده بود موضوعی که باعث شده این فیلم سه سال در محاق توقیف بماند و تا انقلاب اسلامی مورد بی مهری و کم توجهی مسئولین وقت سینمایی قرار بگیرد .

4. ناخداخورشید(فیلمی به کارگردانی ناصرتقوایی 1365)

ناصر تقوایی کارگردانی که باساخت فیلم  آرامش در حضور دیگران که آن هم اقتباسی از کتابی به همان نام از غلامحسین ساعدی بود  در سال 1348 از آغازگران موج نو در سینمای ایران می باشد.
پس از انقلاب و در بحبوحه جنگ به سراغ داستانی بنام داشتن و نداشتن  از ارنست همینگوی رفت.
ارزش کار تقوایی وقتی بیشتر مشخص میشود  که بدانید در سال 1936هوارد هاکس با بازی همفری بوگارت هم اقتباسی از ان بعمل اورده بود .

nakhoda khorshid
فیلم به قدری خوب و خوش ساخت از اب در امد که دو بازیگر مرد ان یعنی داریوش ارجمند و سعید پورصمیمی به ترتیب سیمرغ نقش اول و مکمل را ربودند و هم چنان بهترین فیلم نقش افرینی که از ارجمند در تارنمای ذهنمان باقی مانده همان ناخدای یک دست است و بس .
و افسوسی که همیشه گریبان گیرمان میماند که چرا یکی از ارکان سینمای مان 16 سال از آخرین فیلمی که ساخت می گذرد.

5. درخت گلابی(فیلمی از داریوش مهرجویی  1376)

داریوش مهرجویی که پس از انقلاب از نویسنده مورد علاقه خود جدا افتاده بود این بار به سراغ گلی ترقی و داستان شسته رفته و عاشقانه او رفت .

derakhte golabi

به جرات می توان گفت این فیلم یکی از بهترین اقتباس هایی است که میتوان از ان نام برد .
همایون ارشادی که  در همین سال حسابی در طعم گیلاس کیارستمی دیده شده بود نقش نویسنده ای 60 ساله را بازی می کند که حسابی در نوشتن دچار مشکل شده و چشمه ایده اش خشکیده است و با بازگشت به باغ دوران کودکی  که  در ان اولین بار عاشق دختری که از خودش دو سه سالی بزرگ تر هم هست می خواهد با مرور خاطرات خوش گذشته مشکل نوشتن اش را هم حل کند.
این فیلم اخرین فیلم مهم کارنامه داریوش مهرجویی در این دهه بود .

6. اینجا بدون من(فیلمی از بهرام توکلی1390)

inja bedone man

بهرام توکلی کارگردان تقریبا جوانی است که با ادبیات و اصول کار در ان هم غریبه نیست که  برای ساخت فیلم خود به سراغ نمایشنامه ی باغ وحش شیشه ای از تنسی ویلیامزرفته است .
البته بهرام توکلی در فیلم خود با تاکید بیشتر بر روی روابط مادر و فرزندانش حال و هوای ایرانی تری به فیلم خود داده است.
برخلاف نمایشنامه در فیلم  تاکید کم تری بر روی عروسک های شیشه ای دختر شده است و صد البته بازی به یاد ماندنی معتمد آریا هم در ایرانی تر شدن و  سینمایی تر شدن اثر هم نقش پر رنگی دارد .
نکته ی جالب اینکه فیلم در زمان اکرانش که تابستان 1390 بود از فروش خوبی هم در گیشه برخوردار شد و پس از ورود آقایان ممنوع پرفروش ترین فیلم سال لقب گرفت نکته ای که به خوبی نقش یک اقتباس ترو تمیز از حوزه ادبیات را به رخ می کشد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن