سبک زندگی

۱۰ حقیقت درباره اسراف مواد غذایی

حقایقی در مورد اسراف مواد غذایی و تاثییرات آن

۱۰ حقیقت درباره اسراف مواد غذاییReviewed by محمد رضا غلامرضایی on Nov 23Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰ حقیقت درباره اسراف مواد غذایی
4.5 از 2 رای

۱۰ حقیقت درباره اسراف مواد غذایی

 

آیا تغییرات آب و هوایی مشکلی جدی برای بشریت به حساب می آید؟ به قطع یکی از خطرناک ترین مخمصه های آینده بشریت موضوع آب و هوا و زیست بوم است. و هر ثانیه ای که می گذرد و ما هیچ اقدامی برای رفع این مشکل انجام  نمی دهیم ، اتفاقات ناگوار و خطرناک تری پیش روی ما به وجود می آید که حل کردنش سخت تر خواهد شد. اما خب قصه خوردن چیزی را یقینا درست نمیکند، بهتر است که به فکر چاره  برای تغییر این وضع باشیم.
خب به نظر من اول باید به این سوال پاسخ دهیم که عوامل اصلی در بروز این اتفاق چه چیز هایی هستند؟ شاید این موضوع کمی برای شما عجیب باشد اما خیلی از اتفاق های کوچک زندگی ما که به یک مورد خاص و مهم آن در این مقاله خواهیم پرداخت تاثییر به سزایی در این جریان دارد. موضوع و موردی که نه چندان قدیمی و شاد بعد از انقلاب صنعتی بتوان تاریخ آن را مورد بررسی قرار داد. چیز های کوچک. در صورتی که مایل باشید به این موضوع میپردازیم.

 

در عصری که برخی آن را عصر نعت و کارایی می نامند برای اولین بار در تاریخ بشریت موضوع وخیم اسراف مواد غذایی مطرح شده است. موضوعی که تا چند دهه پیش به عنوان معضل شناخته نمیشد. این موضوع را میتوان جز دسته موضوع مشکلات خاموش زیست محیطی نامید که خوشبختانه حل آن کمک شایانی به حل مشکل اصلی زیست محیطی مورد بحث ما خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید : آسان ترین روش ها برای رسیدن به تناسب اندام

 

۱۰- آمار غافلگیر کننده

۱۰ حقیقت درباره اسراف مواد غذایی - آمار خیره کننده
۱۰ حقیقت درباره اسراف مواد غذایی – آمار خیره کننده

 

مقدار زیادی غذا در سراسر جهان از بین می رود. در حقیقت، تقربیا یک سوم از همه مواد غذایی ، در حین تولید و خرده فروشی ، و یا از طرق خود مصرف کنندگان، در دنیا از بین می رود. این مقدار حدودا ۱٫۳ میلیارد تن در سال، یا حدود نیمی از کل تولید غلات جهان است. در بخش هایی از کشور های توسعه یافته مانند اروپا و آمریکای شمالی، فرهنگ مصرف کنندگان نقش مهمی در هدر دادن مواد غذایی نسبت به کشور های در حال توسعه ایفا می کند. از سویی دیگر ، محدودیت های فنی، مدیریتی، یا مالی نقش بسیار بسزایی در این هدر  رفت دارند. فقدان زیرساخت ها، کمک های کشاورزی، دستگاهای پیشرفته برداشت محصول و تکنولوزی های حمل و نقل، یا تاسیسات خنک کننده مناسب، بیشترین مواردی هستند که در هدر رفتن مواد غذایی نقش دارند. در مجموع، کشور های در حال توسعه ۴۰ درصد از مواد دور ریختنی خود را در زمان برداشت و پردازش محصول از دست می دهند در حالیکه کشور های توسعه یافته ۴۰ درصد مواد غذایی خود را در سطوح خرده فروشی و مصرف کننده هدر می دهند.

به طور متوسط ، کشور های غنی به اذای هر نفر در سال حدود ۲٫۰۰۰ پوند غذا تولید میکنند، در حالی که مناطق فقیر تر تقریبا نصف آن، یا ۱٫۰۱۴ پوند. گذشته از این، مصرف کنندگان اروپا و شمال آمریکا به تنهایی حدود ۲۳۰ پوند خرج میکنند در حالی که مصرف کنند گان از کشور های جنوب صحرای آفریقا و آسیا جنوب شرقی مقدار ۱۷ پوند برای هر نفر است. هر سال ، مصرف کنندگان از مناطق غنی، حدودا به اندازه کل تولید کشور های جنوب صحرای آفریقا به اندازه ۲۲۲ میلیون و ۲۳۰ میلون تن اسراف در مصرف مواد غذایی دارند که این آمار و رقم … .

 

۹- غذا برابر با پول است – هدر دادن یکی به معنای هدر دادن دیگری است

۱۰ حقیقت درباره اسراف مواد غذایی - گران بودن مواد غذایی
۱۰ حقیقت درباره اسراف مواد غذایی – گران بودن مواد غذایی

در بسیاری از کشور های توسعه یافته امروزی به دنبال این هستند که با کاهش میزان مالیات از مردم رفاه ردم را بالا ببرند، و این موضوع امروزه یه یک موضوع قابل توجه و پر طرفدار بین مردمان این کشور شده است. طرح کاهش مالیات ابتدا در کشور آمریکا برای پایداری طبقه متوسط جامعه ارائه شد. راهی برای پس انداز بین اقشار متوسط و ضعیف جامعه. زمانی که برنامه مالیات برای خانواده های آمریکایی سالانه ۴۰ دلار مطرح شد، طبق این برنامه یک خانواده ۴ نفره آمریکایی میتوانست سالانه حدود ۲۰۰۰ دلار پول صرفه جویی و به اصطلاح پس انداز کند. اما…

 

به نظر می رسد کاهش مالیات امروزه به یک موضوع پرطرفدار تبدیل شده است. در حال حاظر ، صرف نظر از این امر که مالیات، چیزی هایی هستند که طبقه متوسط را گسترده و پایدا می کند ، دولت ها معمولا این کاهش مالیات را به عنوان یک راه عالی برای پس انداز پول به ما عرضه میکنند. اما ما جایگزین بسیار بهتری برای شما در نظر داریم. زمانی که برنامه کاهش مالیات برای خانواده های کم درآمد حدود ۴۰ دلار در سال بیان شد، یک خانواده متوسط چهار نفره می توانست تنها از طریق آگاهی نسبت به مدیریت رفتار مصرف مواد غذایی خود حدود ۲٫۰۰۰ دلار ذخیره کند. گفته می شود که بطور متوسط یک خانواده آمریکایی حدود یک چهارم از تمام مواد غذایی خود را که خریداری کرده است دور می ریزد ، که هر سال چیزی بین ۱٫۳۶۵ دلار تا ۲٫۲۷۵ دلار است. در مجموع، ایالات متحده سالانه ۳۵ میلیون تن مواد غذایی را که مبلغی معادل ۱۶۵ میلیارد دلار است، هدر می دهد. در سراسر جهان، این مجموع به طور تقریبی ۱ تریلیون دلار متغییر است.
در برآورد آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA)، پسماند مواد غذایی در ایالات متحده از سال ۱۹۹۰ به بعد به میزان ۵۰ درصد افزایش یافته و در حال حاضر سه برابر بیشتر از دهه ۱۹۶۰ است. با توجه به شورای دفاع از منابع طبیعی (NRDC)، یک مورد که مشکل را تشدید کرده ، افزایش سریع در اندازه هرم غذایی و تراکم کالری است. در طول ۲۰ سال گذشته ، همبرگر ها ۲۳% و نوشیدنی های غیر الکلی ۵۲ درصد افزایش یافته در حالی که چیپس ها و چوب شور به اندازه ۶۰% مصرف آنها رشد کرده است. از سوی دیگر، پیتزا ، تقریبا همان باقی ماند، اما اکنون ۷۰% درصد کالری بیشتری نسبت به دهه ۸۰ دارد. یک سالاد سزار متوسط دوبرابر شده و کلوچه کوچک شکلاتی چهار برابر کالری مورد نیاز را به خود اختصاص داده است. سوپر مارکت ها نیز برای تشویق مشتریان خود برای خرید، از ترفند های روانشناختی و تاکتیک های مختلفی استفاده می کنند. از ارائه نمونه های مختلف محصول گرفته تا ارائه سبد خرید های بزرگ و استراتژیک قرار دادن محصولات در اطراف فروشگاه ما را مجبور به خرید بیش از نیازمان میکنند. یک راه عالی برای اجتناب از گیر افتادن در این تله ها این است یک لیست خرید درسته کرده و دودستی به آن بچسبید.

 

بیشتر بخوانید : معری ۱۰ غذای لوکس و لاکچری دنیا

 

۸- یخچال ها ظرف های غذا و سینی های مواد غذایی

عوامل اصلی در اسراف مواد غذایی

 

عموما، انسان ها عاشق فضاهای باز هستند. جالب اینجاست که بدانید این مبنا برای غذا صدق نمی کند.  همانند هرم ارزش غذایی، ظرف غذای خانوار نیز در گذر سال ها بزرگتر شده است و این موضوع به وضوح معلوم و شفاف نیست که آیا این گسترش حجم غذایی گسترش غذاهای اصلی است یا سبد غذاهای فرعی و به اصطلاح میان وعده ای؟ از دهه ۱۹۶۰،به صورت میانگین ظرف غذا های مردم در سراسر دنیا حدود ۳۶ درصد افزایش یافته است. این موضوع به طور نا خودآگاه باعث افزایش خواسته انسان برای مصرف غذا میشود فارغ از اینکه ایا توانایی استفاده ازاین همه غذا را دارد یا خیر.

یک نکته جالب :چگونگی رنگ غذا نیز همچنین نقش مهمی در اینجا ایفا می کند. دانشمندان دریافتند اگر رنگ غذا و ظرف باهم همخوانی داشته باشد افراد تمایل به اضافه کردن غذا بیشتر به ظرفشان می کنند. با این حال، اگر ظرف غذا شبیه پس زمینه (مانند سفره) باشد، مخالف آن اتفاق می افتد. به عبارت دیگر، اگر میخواهید سبزیجات بیشتری بخورید ، باید در یک ظرف سبز بخورید نه روی یک سفره قرمز.

 

۷- زمین، آب و تنوع زیستی به سادگی از بین رفته است

عوامل اصلی در اسراف مواد غذایی

با تجزیه و تحلیل مواد فوق متوجه شدیم که تا به اینجای کار ما انسان ها در مقابل با نوع مصرف مواد غذایی چه فاجعه ای بار آورده ایم. اما یکی دیگر از اتفاقات ناگوار در این زمینه از بین رفتن تنوع های زیستی و پرورش نوع خاصی از حیوانات و همچنین تبدیل شدن مساحت بسیار زیادی از اراضی کشاورزی به زمین های کاشت علوفه برای این حیوانات. یک تحقیق در سال ۲۰۱۷ نشان داد که مساحت تحت کشت علوفه در دنیا چیزی حدود به ۱٫۴ میلیارد هکتار است که این مساحت چیزی برابر با مساحت کل کشور کانادا و هند است.

برای درک بهتر این پدیده، باید توجه داشته باشیم که یک منطقه تقریبا اندازه قاره آفریقا، پوشیده از مرتع است، در حالی که یک سوم از زمین های در دسترس قابل کشت، برای خوراک حیوانات استفاده می شود.

 

۶- تنها یک چهارم تمام غذاهای اسرافی می تواند تمام گرسنگان دنیا را سیر کند

اصراف و صرفه جویی در غذا
اصراف و صرفه جویی در غذا

بله، این واقعیت غم انگیزی است که در حال حاظر با آن دست و پنجه نرم میکنیم. ایالات متحده سالانه به طور متوسط غذای کافی برای پر کردن ۷۳۰ استادیوم فوتبال را دور می ریزد. نیمی از آنها غذا های دست نخورده، تازه و کاملا خوراکی است. این مبلغ برابر با ۲۰ پوند برای هر مرد، زن و کودک در هر ماه است. به بیان دیگر، ایالات متحده، همانند بسیاری از کشور های اروپایی، دوبرابر بیشتر از نیاز مردم آمریکا برای سیر شدن، در فروشگاه ها و رستوران های خود مواد غذایی دارد.

اگر ما مقدار ذرت، جو و دیگر گیاهان خوراکی را به عنوان خوراک حیوانات مورد توجه قرار دهیم، ایالات متحده چهار برابر نیاز جمعیت خود این مقدار را دارا است. با این حال، ۱ آمریکایی از ۷ آمریکایی نیاز به استفاده از بانک های مواد غذایی و یا در تلاش برای تهیه حداقل پول برای سیر کردن شکمشان هستند. و این رقم تقریبا برابر ۵۰ میلیون نفر ادم است.

 

۵- استاندارد های زیبایی ناپایدار

اسراف و صرفه جویی در غذا

در طول چند دهه گذشته، ما عادت کرده ایم که غذای فراوان در اطرافمان باشد برای همین شروع به درجه بندی مواد غذایی از نظر ظاهر آن کرده ایم. هرگز فکر نکنید که غذاهای بد ریخت و قیافه برای خوردن خوب هستند. ما انسان ها غادت کرده ایم اگر آنها از لحاظ شکل ، اندازه، یا رنگ بی نقص نباشند به سادگی آنها را دور می اندازیم. و منظور ما، فقط مصرف کنندگان نیستند، اشاره میکنیم به کشاورزانی که در وهله اول این غذا را رشد می دهند. البته واقعا آنها مستحق سرزنش نیستند، چرا که آنها کسانی هستند که باید هزینه های مالی این مواد خراب شده را متقبل شوند. یک ضربه کوچک، تغییر رنگ و یا هر گونه عیب ساده دیگر می تواند یک میوه یا سبزیجات را از کلاس ۱ به کلاس ۲ کاهش دهد، همراه با کاهش قیمت دو برابر سه برابر یا بیشتر.

 

بیشتر بخوانید : معرفی ۱۰ میوه عجیب دنیا

 

۴- اگر همه پسماند ها را یک کشور تصور کنیم ، سومین انتشار دهنده عظیم گاز های گلخانه ای می شود.

حقیقت هایی در مورد اسراف مواد غذایی - گاز های گلخانه ای
حقیقت هایی در مورد اسراف مواد غذایی – گاز های گلخانه ای

در بالا ذکر کردیم که به بخش آلودگی های زیست محیطی این اسراف مواد غذایی اشاره خواهیم کرد. کشاورزی، بدون کوچیک ترین شک و تردید، بزرگترین تاثیر بشریت بر سیاره است. تا کنون بیشتر از هر فعالیت دیگری، بیشترین مقدار مصرف و اشغال زمین و آب را گرفته است. تخریب خاک و آلودگی آب، موضوعاتی هستند که حتی ما نمیتوانستیم در این لیست به آن اشاره کنیم، اما بجای آن، ما تلاش کردیم و فقط همه تمرکز خود را روی آلودگی هوا گذاشتیم. گذشته از تمام این ها، تغییر در ترکیب شیمیایی اتمسفر ما چیزی است که باعث گرمای کره زمین و تغییرات آب و هوایی در وهله اول می شود. در سراسر جهان پسمانده مواد غذایی به اندازه ۳٫۳ میلیارد تن CO2 ، معادل CO2 موجود در اتمسفر به حساب می آید. برای درک بیشتر ، اگر یک کشور بود ، به عنوان سومین انتشار دهنده بزرگ گاز بعد از چین و ایالات متحده رتبه بندی می شد. و این بدون در نظر گرفتن سهم این کشور ها از پسمانده خودشان است.

 

۳- تاریخ  انقضا گمراه کننده

تاریخ انقضاهای جعلی و گمراه کندده در مواد غذایی

ما در مورد شما نمی دانیم، اما اینجا در تیم سلسه عادت داریم یک سکته کوچک بزنیم هر دفعه که میفهمیم ماستی که بخاطر آن تب شدیدی کردیم و مریض شدیم تاریخ انقضا آن برای دو روز پیش بود. اما اگر برای شما هم اتفاق افتاده همدردی صمیمانه ما را بپذیرید، چون گاها میبینم که  تقریبا همه این تاریخ ها کاملا مزخرف است. خبر بد اینجاست که این تاریخ انقضا در بهترین حالت تقریبی است، و در بدترین حالت، راهی برای تولید کنندگان مواد غذایی وجود دارد که به طور غیرمستقیم به ما می گوید که غذای کاملا خوراکی را دور بریزیم و سپس برویم و بیشتر بخریم. تا به امروز، تنها شیرخشک نوزاد دارای یک تاریخ انقضا فدرال است که بر روی آن مهر می شود، در حالی که همه برچسب های “فروش فوق العاده” را تا الان خود تولیدکنندگان می چسبانند.

 

۲- محل دفن زباله

عموال اسراف در مواد غذایی - دفن زباله ها

با وجود تمام حقایقی که تا الان ارائه شد، درک اینکه چرا سیاست مداران درباره این معضل حرفی نمیزنند و کاری برای حل آن انجام نمی دهند میتواند کمی دشوار باشد. منصفانه هم بنگریم، دولت ها اغلب چیزی بیشتر از بازتاب مردمی که آنها را بعنوان نماینده انتخاب کردند نیستند، و تنها وقتی که شهروندان فعال چیزی از آنها میخواهند اوضاع تغییر میکند. با این اوصاف، مطرح کردن مشکل پسماند مواد غذایی با جامعه سیاست مداران جهان ایده بدی نیست. به هر حال، این مشکل همه ماست و همه ما نیاز داریم که راه حلی برای آن پیدا کنیم. و چه راهی بهتر از اینکه سیاست مداران را وادار به صحبت درباره پسماند مواد غذایی کنیم بجای اینکه غذا را برایشان سرو کنیم؟ خب، این دقیقا همان چیزی است که در اجلاس سال ۲۰۱۵ سازمان ملل متحد اتفاق افتاد، جایی که بیش از ۳۰ رهبر جهان، از جمله فرانسه و سپس رئیس جمهور فرانسیس هولاند و دبیر کل سازمان ملل متحد بان کی مون، در میز شام نشسته و توسط برخی از از سرآشپزهای معتبر جهان خدمات رسانی شدند.

 

۱- قدرت فردی فوق العاده

اسراف در مواد غذایی - تاثیرات فردی
اسراف در مواد غذایی – تاثیرات فردی

به عنوان شهروندان متوسط جهان، که به صورت ناشناس زندگی میکنیم، حس میکنیم که برای کمک به وضع جهان هیچ کاری نمیتوانیم انجام دهیم. همچنین اگر همه سعی خود را کنیم تا کمتر اسراف کنیم باز هم احساس میکنیم که تلاش ما به اندازه قطره ای در دریا می باشد و تاثیر آنچنانی ندارد. اما هیچوقت قدرت فردی را دست کم نگیرید. برای مثال، بجای اینکه نا امید شوید و مشکلی به مشکل ها اضافه کنید، افکار منفی را کنار گذاشته و روی نکات مثبت تمرکز کنید. دوستان خود را از مزایای اسراف نکردن آگاه کنید، و بدون اینکه متوجه شوید، زنجیره ای راه انداخته اید که چهره دنیا را تغییر می دهد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن