علم و فناوری
موضوعات داغ

۱۰ جنگنده قدرتمند جهان

معرفی پیشرفته ترین و قدرتمند ترین جنگنده های جهان

۱۰ جنگنده قدرتمند جهانReviewed by گلنوش دهقان on Jul 21Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰ جنگنده قدرتمند جهان
به این نوشته رای دهید

جنگنده های برتر جهان را بشناسید

امروزه هر کشوری برای حفظ موقعیت و امنیت خود ،
سعی در تقویت ارتش، در همه زمینه هایش، خواهد داشت.
در یک نبرد یکی از رکن های اساسی و تعیین کننده، قدرت نیروی هوایی آن کشور است.
اهمیت این رکن باعث شده که هر ساله جنگنده ها و بمب افکن های مختلفی ساخته شود و قدرت خود را به رخ جهانیان بکشد. ما در این پست قصد داریم تا ده تا از برترین و قدرتمند ترین ابرجنگنده های جهان را شما معرفی کنیم.

۱ . F-22 Raptor . آمریکا

قدرتمند ترین جنگنده ها
F-22 Raptor . آمریکا
جنگنده F-22، ساخته ی شرکت های لاکهید مارتین و بوئینگ را میتوان فرمانده ی تمام جنگنده های جهان دانست. این جنگنده نسل پنجم در فهرست برترین جت های جنگی جهان، در سال ۲۰۱۷، که توسط Aviationcv منتشر شد، رتبه ی نخست را به خود اختصاص داد. در حال حاضر کشور آمریکا تنهاکشوری در جهان است که این جنگنده را در اختیار دارد. اف-۲۲ یک هواپیمای فرا مانور پذیرِ دو موتوره و تک سرنشین است که به طور کامل رادار گریز نیز می باشد و به همین دلیل آن را هواپیمای نامرئی می نامند. این جنگنده نخست به عنوان یک جنگنده برتر هوایی طراحی شد اما اکنون با قابلیت‌ های ثانویه‌ ای که پیدا کرده، برای ماموریت های حمله به زمین، تجسس سیگنال و جنگ الکترونیکی نیز کاربرد دارد. لاکهید مارتین تولید بیشتر بدنه هواپیما، سیستم‌ های سلاح و مونتاژ نهایی اف-۲۲ را به عهده دارد.

F-22 پرهزینه ترین جنگنده حال حاضر :

برنامه بوئینگ شامل بال، بخشی از بدنه، ادغام اویونیک و سیستم آموزش خلبان و نگهداری سیستم است. این جنگنده در حال حاضر پر هزینه ترین جنگنده ی جهان تا به امروز است که هرگز صادر نشده و حتی متحدان آمریکا و کشورهای عضو ناتو به ان دسترسی ندارند.
هنوز هم بسیاری از سنسورها و اطلاعات این هواپیما محرمانه باقی مانده.
اف-۲۲ رقیب اصلی SU-50، ساخت کشور روسیه است که البته هنوز به طور رسمی وارد خدمت نشده. جالب است بدانید که مدل هایی از سوخو-۵۰ توسط روسیه برای ایران در حال ساخت است که در سال ۲۰۲۲ تحویل داده می شود. تا به امروز ۱۸۷ عدد از جنگنده‌های اف-۲۲ رپتور ساخته شده که بدنه ی اصلی نیروی هوایی آمریکا در سالهای آتی را تشکیل خواهد داد.
تا به امروز درخواست های ژاپن، استرالیا و اسرائیل برای خرید این جت ابرقدرت رد شده‌ است.
یکی از ویژگی های منحصر به فرد این جنگنده این است که در نبرد های هوایی قبل از اینکه دشمن بتواند آن را شناسایی کند، اقدام به شلیک کرده و هر نوع جنگنده‌ ای را منهدم می‌ سازد. اولینتجربه ی جنگی این جت در جریان حمله به نیرو های داعش در عراق و سوریه، در سال ۲۰۱۴ بود. هر پرواز این جنگنده برای آمریکا بسیار گران تمام می شود به همین علت تنها برای ماموریت های خاص از آن استفاده میگردد. جدیدترین حادثه ای که برای این جت گزارش شده، اتفاق سال ۲۰۱۳ است که در شمال اردن به دلایلی که هیچگاه به درستی اعلام نشد سقوط کرد.
قیمت هر یک از این جنگنده ها در حدود ۱۵۰ میلیون دلار است!

۲ . Eurofighter Typhoon . اتحادیه اروپا

قدرتمند ترین جنگنده ها
Eurofighter Typhoon . اتحادیه اروپا
جنگنده ی یوروفایتر تایفون یک جنگنده چند منظوره دوموتوره با کانارد و بال دلتاست.
این هواپیمای جنگی توسط کنسرسیومی اروپایی متشکل از سه شرکت ساخته می شود.
از سال ۱۹۸۳ در پروژه ای مشترک بین پنج کشور بزرگ اروپای غربی شامل بریتانیا، آلمان غربی، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه ساخت این جنگنده آغاز شد و در سال ۱۹۸۶ کمپانی Eurofighter GmbH برای ساخت این پروژه تشکیل شد. فرانسه به دلیل اختلاف نظر خیلی زود از این پروژه خارج شد و طراحی جنگنده‌ای کاملا فرانسوی را خود در پی گرفت. گردش‌ های شدید، توان اضافی بسیار این موتور و نمایش یک عملکرد واقعی در شتاب ۹ برابر گرانش زمین، این جنگنده را به کابوس خلبانان تبدیل کرده.
بدون لباس ضد شتاب پیشرفته، هیچ خلبانی توان تاب آوردن در این فشار را نخواهد داشت.
علاوه بر این پیشرفته‌ ترین نمایشگر کلاه خلبان در جهان متعلق به این جت است.
ورود رسمی یوروفایتر تایفون به خدمت نظامی تا سال ۲۰۰۳ به طول انجامید و پروژه فرانسوی ها به ساخت داسو رافائل منتهی شد که در این پست معرفی خواهیم کرد. در حال حاضر رافائل نزدیکترین نمونه به تایفون است و به مهمترین رقیب یوروفایتر تایفون در بازار صادراتی تبدیل شده‌. این جت تک‌ سرنشین که مدل دوسرنشین آن هم برای آموزش ساخته شده، در حال تولید انبوه است. تا کنون این هواپیما در نیروی هوایی بریتانیا، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و اتریش و عربستان سعودی وارد شده و عمان نیز ۱۲ فروند از آن را سفارش داده‌ است. پیروزی‌ های پی در پی این جنگنده در تمرینات رزم هوایی، از تایفون هم مانند رپتور یک اسطوره ی جنگی ساخته.
هر فروند از این جنگنده ۶۳ میلیون یورو قیمت دارد.

۳ . Dassault Rafale . فرانسه

قدرتمند ترین جنگنده ها
Dassault Rafale . فرانسه
جنگنده رافائل را میتوان یک جت کم‌نظیر دانست.
این‌جنگنده اکنون در خدمت نیروی هوایی و نیروی دریایی فرانسه است.
داسو رافائل می تواند در نقش نبردهای هوایی، هوا به زمین، ضد رادار، بمباران، درگیری با اهداف زرهی، حمله به کشتی و… استفاده گردد! این جنگنده دو موتوره ی چند کاره، که توسط شرکت هوانوردب داسو طراحی و ساخته شده، مجهز به آخرین سیستم‌های هواییست. این هواپیما تا حدودی رادار  گریز و بسیار مانور پذیر نیز می باشد. رافائل قادر است تا ۴۰ هدف را رهگیری کند و با چهار هدف درگیر شود و همزمان وظایفی از جمله برتری هوایی، بمباران اهداف زمینی، شناسایی و مأموریت‌ های بازدارندگی اتمی را نیز ایفا کند.
در واقع این جنگنده بدنه نیروی هوایی فرانسه در قرن ۲۱ را تشکیل می‌ دهد و به نوعی شبیه به F-16 آمریکا می باشد. این هواپیما در سال ۱۹۸۶ اولین پرواز خود را انجام داد و از سال ۲۰۰۱ به طور رسمی وارد ارتش فرانسه گردید. هند، مصر و قطر سه کشوری هستند که قرارداد خرید این جنگنده را امضا کرده‌اند و از جمله کشورهایی که داسو رافائل را در دست بررسی دارد، فنلاند است.
قیمت هر یک از این هواپیماها در حدود ۱۰۱ میلیون دلار تخمین زده شده.

۴ . Super hornet . استرالیا و آمریکا

قدرتمند ترین جنگنده ها
Super hornet . استرالیا و آمریکا
بوئینگ F/A-18E/F سوپر هورنت، یک جنگنده ی مافوق صوت و چند منظوره است.
این جنگنده موثرترین جنگنده نیروی دریایی ایالات متحده و به عنوان جنگنده اصلی در خدمت نیروی هوایی استرالیا نیز قرار دارد. اصلی‌ ترین ویژگی این هواپیما این است که به سادگی در ناوهای هواپیمابر مستقر شده و می‌ تواند هر دو اهداف سطحی و هوایی را مورد حمله قرار دهد. این جنگنده توسط شرکت مک‌ دانل داگلاس برای نیروی دریایی آمریکا طراحی شد و در سال ۱۹۹۵ اولین پرواز خود را انجام داد و از سال ۱۹۹۹ وارد خدمت رسمی در نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا گردید.
سوپر هورنت با موتورهای جدیدی مجهز شده است و جایگاه حمل سلاح‌ های اضافی را نیز در اختیار دارد به همین علت قادر ایت تا موشک‌ های بیشتری را با خود حمل کند. از ویژگی های این جنگنده میتوان به رادارهای بسیار قدرتمند، سیستم رهگیری قوی و توانایی حمل سلاح‌ها و مهمات پیشرفته به میزان زیاد اشاره کرد. سوپرهورنت همچنین می تواند انواع مختلفی از تسلیحات به اصطلاح هوشمند را حمل کند؛ از این مهمات می‌توان به جدیدترین بمبهای هدایت شونده به وسیله ماهواره نظیر JDAM و JSOW اشاره کرد.
نیروی هوایی پادشاهی استرالیا که از سال ۱۹۸۴ از مدل اصلی اف/آ-۱۸ هورنت استفاده می‌کرد،
در سال ۲۰۰۷ بیست و چهار فروند سوپر هورنت به ارزش ۲/۹ میلیارد دلار استرالیا، که قیمتش با احتساب ۱۰ سال پشتیبانی و آموزش، به ۶ میلیارد دلار استرالیا رسید سفارش داد؛ و در سال ۲۰۱۰ آن‌ ها را جایگزین جنگنده های سالخورده جنرال داینمیکس اف-۱۱۱ کرد. تا به حال بیش از ۶۴۰ سوپر هورنت برای سپاه نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا ساخته شده و هر ساله بیش از ۲۰ عدد نیز ساخته می گردد.
قیمت هر یک از این جنگنده‌ ها در حدود ۶۷ میلیون دلار تعیین شده است‌.

۵ . Sukhoi Su-35 . روسیه

قدرتمند ترین جنگنده ها
Sukhoi Su-35 . روسیه
سوخو ۳۵ یک جنگنده روسی چند کاره و مدل توسعه یافته سوخو ۲۷ است.
سوخوی ۳۵ هم یکی از گزینه های مناسب برای شرایط اقلیمی و استراتژیک کشور ایران است که ممکن است با فروش آن به ایران موافقت گردد؛ البته ایران همچنان در حال رایزنی برای خرید جت های سوخو ۳۰ بوده که بعید است کارایی چندانی در برابر جت های مدرن غرب از خود نشان دهند. سوخو ۳۵ یک جنگنده نسل چهارم است که در وهله نخست برای برتری هوایی ساخته شد، با این حال دارای قابلیت ثانویه ی حملات هوا به زمین نیز می باشد. این جنگنده تک کابینه و تک‌سرنشین، دو موتوره، چند منظوره با قابلیت مانور بالاست که می‌ تواند مقدار زیادی مهمات با خود حمل کند. این هواپیما دارای موتورهای بزرگ و قدرتمندی است که به آن اجازه می‌ دهد بدون استفاده از پس سوز به سرعت‌ های مافوق صوت نیز دست پیدا کند.

مشخصات سوخو ۳۵ :

سوخو ۳۵ در سازمان ناتو تحت عنوان فلانکر-ای نامیده می‌ شود.
تا کنون بیش از ده فروند از این هواپیما توسط روسیه ساخته
و تعدادی از آنها نیز تیم توسط نمایش هوایی شوالیه‌ های روسیه به‌کار گرفته شده‌ اند.
در دهه ۱۹۸۰، روسیه به دنبال ارتقا جنگنده ی سوخو ۲۷ بود که نتیجه در بهبود خواص آیرودینامیکی، سوخو ۳۵ را پدید آورد. این جنگنده دارای مانور پذیری بالاتر، برد بیشتر و موتور قویتر و افزایش چشمگیری در بهبود وسایل الکترونیکی و ارتباطات هوایی خود نسبت به سوخو ۲۷ می باشد.
این جنگنده ی قدرتمند، نخستین پروازش را در ژوئن سال ۱۹۸۸ انجام داد.
سوخو ۳۷ نیز مدل توسعه یافته جنگنده سوخو ۳۵ است
که دارای قابلیت تغییر سمت رانش نیز می باشد.
هر یک از جنگنده‌ های سوخو ۳۵ حدودا بین ۴۰ تا ۶۵ میلیون دلار قیمت گذاری شده است.

۶. Chengdu j10 . چین

قدرتمند ترین جنگنده ها
. Chengdu j10 . چین
جنگنده Chengdu j10 اولین جنگنده چینی توسعه یافته است که از لحاظ عملکرد و کارآیی شبیه هواپیماهای جنگی غربی است. این کشور پهناور همیشه به دنبال تقویت نیروی هوایی خود بر فراز دریا بوده، به همین منظور برنامه های اصلی چین از کار بر روی موشک های دور برد بر روی ناو و هواپیماهای جنگی متمرکز شد.
جنگنده ی چنگدو جی ۱۰ نیز از جمله این پروژه ها به شمار می رود.
چنگدو جی ۱۰ یک هواپیمای جنگنده چند منظوره است
که توسط شرکت چنگدوی چین طراحی و تولید شده.
جی ۱۰ قادر است بصورت هم ‌زمان به عنوان جنگنده و یک هواپیمای تهاجمی نیز ایفای نقش کند.

در غرب از این جنگنده با نام اژدهای قدرتمتد یاد می شود.

در واقع جی ۱۰ به نیت مقابله و برابری با هواپیماهای روسیه، مانند میگ ۲۹ و سوخو ۲۷ و تکامل جنگنده چنگدو جی ۹ ساخته شد. البته در ابتدا به گونه‌ای طراحی شده بود که در جنگ‌ های هوایی برتری داشته باشد، اما با سقوط روسیه و تغییر نیازهای کشور چین، به یک جنگنده چند کاره تبدیل شد. این هواپیما برای اجرای عملیات در هر گونه شرایط آب و هوایی در شب و روز طراحی شده و از تکنولوژی قابل توجهی بهره می‌گیرد‌.
جی ۱۰ شباهت‌ های بسیاری به جنگنده‌ های آمریکایی نیز دارد.
این جنگنده در سال ۱۹۹۸ اولین پرواز خود را انجام داد و تولید انبوه آن از سال ۲۰۰۲ آغاز شد.
تا کنون پاکستان سفارش ۱۵۰ فروند از این جنگنده را داده است که ۳۶ فروند نخست آن را در سال ۲۰۱۲ تحویل گرفت. شاید این جت نتواند در برابر جنگنده های پیشرفته ی بلوک شرق و غرب عرض اندام کند، اما با این حال در مدل های دیگر یک حریف مناسب و چابک است که به سرعت به حالت حمله می رسد.
قیمت این هواپیما در حال حاضر در حدود ۲۷ میلیون دلار تعیین شده است.

۷ . Saab JAS 39 Gripen . سوئد

قدرتمند ترین جنگنده ها
Saab JAS 39 Gripen . سوئد
جت Saab JAS 39 Gripen جنگنده ای چند منظوره، بسیار سبک وزن، تک‌ موتوره د یا طراحی نسل چهارم است که توسط شرکت سوئدی ساب سوئد طراحی و تولید گردیده‌. این جنگنده با استفاده از آخرین فناوری، تجهیز شده و قادر است تا ماموریت‌ های مختلفی مانند دفاع هوایی، رهگیری، حملات زمینی و شناسایی را نیز انجام دهد.
ساب ۳۹ برای اولین بار سال ۱۹۸۸ به پرواز درآمد و در ۱۹۹۷ به نیروی هوایی سوئد پیوست.
این هواپیما در واقع جایگزینی برای جنگنده‌ های ساب ۳۵ دراکن و ساب ۳۷ ویگن شد.
این جنگنده با توجه به طرح آیرودینامیکی پیشرفته خود برای مبارزه نزدیک بسیار سریع  عمل میکند و هسته اصلی نیروی هوایی سوئد در قرن ۲۱ را تشکیل می‌ دهد. ساب ۳۹ جت مافوق صوتی با سرعت بیش از دو ماخ است که مانند جنگنده‌ های پیشین شرکت ساب از طراحی بال‌ مثلثی و بدون دم همراه با کانارد بهره می‌ برد. البته لازم به ذکر است که مدل‌ های تازه‌ تر ساب ۳۹ به تجهیزات سوخت‌ گیری هوایی هم مجهز شده و مدل‌ های صادراتی آن سازگاری قابل توجهی با استاندارد های ناتو دارند. هم اکنون این هواپیمای جنگی به کشور های جمهوری چک، مجارستان، آفریقای جنوبی، تایلند و انگلستان صادر می‌ گردد.

ساخت ساب سوئدی :

این جنگنده از یک موتور ” ولوو فلایگ موتور ” نیرو می‌ گیرد
که از موتور آمریکایی جنرال الکتریک اف ۴۰۴ اقتباس شده؛
موتوری که در جنگنده‌ های اف-۱۸ هورنت هم نصب گردیده‌ است.
به تازگی نیروی هوایی سوئد سفارش جدید ترین مدل هواپیمای گریپن را داده‌ است که از یک موتور ارتقا یافته با نام اف ۴۱۴ جی و رادار آرایه فازی فعال، استفاده میکند؛ در این مدل که با نام سوپر گریپن یا گریپن ان‌ جی شناخته می‌ شود، ظرفیت سوخت داخلی هواپیما به طور قابل توجهی افزایش یافته‌ است.
از آپشن های مدل جدید این جت، میتوان به امکان شلیک به سمت اهداف پشت سر نیز اشاره کرد.
ادعا شده که ساب جاس ۳۹ گریپن
دارای پایین‌ ترین هزینه‌ های عملیاتی نسبت به هر جنگنده ی دیگریست.
در حال حاضر قیمت هر یک از این هواپیما ها در حدود ۴۰ میلیون دلار می باشد.

۸ . F-15 Eagle . آمریکا

قدرتمند ترین جنگنده ها
F-15 Eagle . آمریکا
اف-۱۵ ایگل یک جنگنده آمریکایی است که برای برتری نیروی هوایی این کشور به سفارش دولت آمریکا طراحی و ساخته شده‌ است. این جت توانایی پرواز در ارتفاع ۱۰۰۰۰ متری با حداکثر سرعت ۱۶۵۰ مایل در ساعت را نیز داراست. این هواپیما که ساخته ی شرکت مک‌ دانل داگلاس ( بخشی از شرکت بوئینگ ) است، در واقع جنگنده اصلی آمریکا برای حفاظت از مرزهای هواییست. استفاده از دو موتور قدرتمند توربوفن با قدرت ۲۹۰۰۰ پوند کشش در ثبت اوج‌ گیری و شتاب، استفاده از سطوح فرامین پروازی قوی و همچنین دارا بودن یک سازه هوایی قوی، که حاصل هزاران ساعت مطالعه و تحقیقات رایانه ای و انجام آزمایش‌ تونل باد بوده، قابلیت پرواز را در این هواپیما خارق‌ العاده ساخته است.
همچنین استفاده از سامانه هوایی دیجیتال و نصب رادار با برد بلند حدود ۱۰۰مایل در اف-۱۵ و به کارگیری آخرین نوع رادار برد متوسط و موشک های هوا به هوای اسپارو و کوتاه برد حرارت یاب ساید وایندر و مجهز شدن این جنگنده به توپ سرعت بالا، آن را به عقابى با سرعت بالا تبدیل کرده است.جنگنده Silent Eagle آخرین نمونه تولیدی از این جت جنگنده است که بسیار پیشرفته و توانمند شده اما مشتری چندانی برای آن پیدا نمی شود. کشورهایی از جمله عربستان، کره جنوبی و اسرائیل از مشتریان این اف-۱۵ ایگل می باشند‌. این جنگنده نیز می توانست در ایران یک جت کارآمد به حساب آید که متاسفانه به دلیل تحریم های نهایی ورودش به ایران لغو گردید.
در حال حاضر هر فروند این هواپیما حدودا  ۲۹/۹ میلیون دلار قیمت گذاری شده است.

۹ . MIG-35 . روسیه

قدرتمند ترین جنگنده ها

MIG-35 . روسیهمیگ ۳۵ که در ناتو به نام Fulcrum-F نام گذاری شده، نمونه ی توسعه یافته‌ ای از جنگنده میگ ۲۹ بوده که از توانمندی‌ های بالقوه و بالفعلی برخوردار است. جت Mig-35 یک هواپیمای چند کارکردی است که تسلیحات کاملی داشته و دارای سیستم های الکترواپتیکی پیشرفته‌ای نیز می باشد. این جنگنده ی چند منظوره با هدف ایجاد برتری هوایی، توسط شرکت میکویان گورویچ در روسیه طراحی و ساخته شد. این هواپیما از ترکیب و ارتقای دو ورژن میگ ۲۹ به نام های  MiG-29M/M2  و MiG-29K/KUB ساخته و به عنوان یکی از برترین جنگنده‌ های نسل ++۴ مطرح شده است. طراحی این جنگنده از سال ۲۰۰۰ توسعه یافته و دارای آخرین تجهیزات جنگ الکترونیک نیز می باشد. این هواپیما اولین بار در سال ۲۰۰۷ در سطح بین‌المللی، در نمایشگاه هوانوردی Aero India به نمایش عمومی در آمد. البته برخی منابع ادعا می کنند که در مجموع ۱۰ نمونه از آن ساخته شد؛ با این حال تا سال ۲۰۱۴ تنها یک تا سه نمونه ی اولیه رونمایی گردید.

میگ ۳۵ :

این جنگنده هنوز هم تحت توسعه و تحت آزمایش های گسترده است.
میگ -۳۵ در ۲ مدل، تک کابینه و دو کابینه ساخته می‌ شود
که مدل ۲ کابینه ی آن به نام میگ -۳۵ دی نام گرفته است.
این جنگنده تا حد زیادی از نظر آویونیک و سیستم‌های سلاحی بهبود پیدا کرده،
مخصوصا رادار جدید AESA و همچنین طراحی منحصر به فرد سیستم مکان یاب نوری OLS این جنگنده را از سیستم زمینی کنترل رهگیری GCI بی‌ نیاز میکند و آن را قادر می سازد تا برای ماموریت‌ های مختلف به شکل مستقل عمل کند. با توجه به اولین رونمایی این هواپیما در نمایشگاه هوایی  Aero India و برنامه‌ های نظامی گسترده میان دو کشور روسیه و هند، این گمان می رود که هند یکی از مهمترین خریداران این جت باشد.
البته در اصل این جنگنده به منظور صادرات ساخته شده
و تا کنون مصر سفارش ۲۴ فروند از آن را به روسیه داده است.
بر طبق برخی اخبار احتمال خرید ۵۰ فروند از این جت توسط ایران نیز می باشد.
هر فروند این جنگنده بین ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار قیمت دارد.

۱۰ . B-2 Spirit . آمریکا

قدرتمند ترین جنگنده ها
B-2 Spirit . آمریکا
جنگنده ی بی-۲ اسپیریت به‌ معنای شبح، نام بمب‌ افکنی رادار گریز و چند منظوره، ساخته ی شرکت نورتروپ گرومن با کمک شرکت بوئینگ است. بی-۲ اسپریت توانایی پرتاب جنگ‌ افزارهای هسته‌ ای و متعارف و همچنین قابلیت حمل هشتاد بمب هوشمند ۲۳۰ کیلوگرمی JDAM با سیستم gps یا ۱۶ بمب هسته‌ای ۱۱۰۰ کیلوگرمی کلاس D83 را داراست. مهمترین ویژگی این بمب افکن، استتار یافتن آن در دید رادار است که توانایی بی نظیری در انهدام ارزشمند ترین پایگاه‌ های دشمن را به این هواپیمای قدرتمند می‌ دهد. از ویژگی‌ های این جنگنده میتوان به پنهان کاری، آیرودینامیکی و توانایی حمل مقدار زیادی تسلیحات اشاره کرد و تمام این ویژگی‌ ها موجب شده‌ که بی ۲ را به عنوان تنها بمب افکن رادار گریز قرن بیست و یکم بشناسند. مزیت دیگر بی ۲ این است که قادر است با سوخت گیری اولیه، بیش از ۱۱ هزار کیلومتر را طی کند و اگر سوخت‌ گیری هوایی نیز داشته باشد، به هر نقطه از کره زمین خواهد رفت.

ساخت اسپریت آمریکایی :

پروژه ساخت این بمب‌ افکن در دوران حکومت کارتر شروع شد و هزینه تولید هر فروند آن بر اساس قیمت‌ های سال ۱۹۹۷ حدودا ۷۳۷ میلیون دلار بود! که با احتساب هزینه ی بقیه پروژه شامل تحقیقات، پیشرفت، مهندسی و آزمایش‌ های انجام شده، هر فروند از این هواپیما با هزینه ای حدود ۲/۱ میلیارد دلار ساخته شد و هزینه کل پروژه بر اساس دلار سال ۱۹۹۷ معادل ۴۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار بود؛ که این هزینه ی سرسام آور باعث شد پروژه بی ۲ در کنگره آمریکا و ستاد مشترک وزارت دفاع بسیار بحث‌انگیز باشد. نخست قرار بود ۱۳۲ فروند از این هواپیما توسط نورتروپ تولید شود، اما پایان جنگ سرد و فروپاشی شوروی، نیاز به این هواپیما را که برای نفوذ به فضای هوایی شوروی و بمباران آن طراحی شده بود را به شدت کاهش داد و سرانجام تنها ۲۱ فروند از این بمب‌ افکن ساخته شد.
یکی از این جنگنده ها در سال ۲۰۰۸ بر اثر سانحه ای نابود شد
و هم اکنون ۲۰ فروند دیگر هنوز هم در خدمت نیروی هوایی ارتش آمریکا قرار دارند.
ارتش آمریکا تا به حال از این جنگنده در جنگ :
کوزوو، جنگ افغانستان، جنگ عراق و جنگ لیبی استفاده کرده است.
بی دو اسپیریت با قیمت معادل ۲ میلیارد دلار آمریکا گران‌ قیمت ترین هواپیمای جهان می باشد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن