فیلم و سریال

برترین فیلم های فلسفی سینما

17 تا از برترین فیلم های فلسفی سینما

برترین فیلم های فلسفی سینماReviewed by سعید بهرامی on Mar 28Rating:
Print Friendly, PDF & Email
برترین فیلم های فلسفی سینما
4.8 از 4 رای

فلسفی ترین فیلم های سینما

۱ – The Fountain

چشمه فیلمی به کارگردانی دارن آرونوفسکی و خالق اثاری چون قوی سیاه ، پی و مرثیه ای بر یک رویا است. چشمه فیلمی درمورد  معنویت و ابدیت  ، مرگ و زندگی، عشقی پایدار ، درخت زندگی و چشمه  جوانیست. این فیلم داستانی نسبتا پیچیده دارد.

هیو جکمن در نقش تامی ایفای نقش میکند که در حال انجام جراحی آزمایشگاهی  بروی میمون هاست به این امید که علاجی برای بیماری همسرش ایزی (راشل وایز) کشف کند. در میان این داستان، داستانی دیگر پدیدار میشود که این بار هیو جکمن در نقش شوالیه ای اسپانیایی توسط راشل برای  پیدا کردن  درخت مقدس حیات که شیره اش جاودانگی را به ارمغان می آورد فرستاده میشود

سپس در داستانی دیگر هیو در نقش فضانوردی ظاهر میشود که به همراه درخت حیات در فضا شناور است. او معتقد است ایزی بخشی از این درخت است که اگر او یک بار به سحابی ژیبالبا(که توسط مایان ها در دنیای مردگان ان را دیده بود) دست پیدا کند دوباره به ایزی خواهد پیوست.

سه داستان دانشمند، جنگجو و اکتشاف گر داستان هایی هستند ک شخصیت هیو جکمن را شکل میدهد. او از پذیرش مرگ به عنوان مسعله ای عادی امتناع میورزد و ان را دشمنی میپندارد ک باید ان را شکست دهد . در هر داستان هیوعشقی را که در مقابلش قرار داده شده بود را از دست میداد اما او میکوشد  مقاومت میکند و سعی میکند که به معجزه دست پیدا کند.

 

بیشتر بخوانید : معرفی ۱۰ فیلم زنانه

 

۲ – Eternal Sunshine of the Spotless Mind

فیلمی به کارگردانی مایکل گوندری است. درخشش ابدی درامی کمدی عاشقانه است که جیم کری و  کیت وینسلت در آن به ایفای نقش پرداخته اند. نویسنده این اثر چارلی کافمن است که در اثار مهیج و نفس گیری چون: اقتباس، بخش‌گویی، نیویورک و جان مالکویچ بودن، حضور داشته است.

زوجی خودرا متحمل روش های غیرعادی میکنند تا خاطرات خود را بعد از جدل هایشان پاک کنند فقط به این منظور که این مرحله از زندگیشان را بگذرانند.

روابط عمیق، شخصی و غنی است اما هنوز وقتی مشکلی پیش میاید این روابط شکننده میشود. مایکل گوندری هوشمندانه خاطرات،  روابط و ارتباطات میان این دو زوج را کاوش میکند. این فیلم یکی از بهترین فیلم هایی است که تلفیق صحیحی از داستانی عاشقانه، اصالت و فراواقع گرایی(سوررئالیسم) ارائه داده است.

۳ – I Heart Huckabees

خلاصه داستان: «برنارد» و «یویان جافی» (هافمن و تاملین) زوجی هستند که یک آژانس کارآگاهی را می گردانند. کار آنان این است که زندگی مشتری های خود را زیرورو می کنند تا علت دل نگرانی های شان را کشف کنند…

➖➖➖➖➖➖

«قلب من هاکبی» فیلمی درباره هستی‌گرایی (اگزیستانسیالیسم) و معنای زندگیست که ستارگانی چون جیسون شوارتزمن، داستین هافمن، جودلا و لیلی تاملین در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. قلب من هاکبی مباحثی فلسفی میان فردگرایی (مکتب اصالت فرد) و ارتباطات درونی یک فرد را در مواجهه با محیط، آرمان گرایی و موفقیت مورد بررسی قرار می دهد. اما صبر کنید، هنوز کارمون تمام نشده.

این فیلم همچنین حامل ارجاعاتی به نظراتی فلسفی و هنری  از ژان پل سارتر تا فروید و فراواقع گرایی است. اگرچه دیوید او راسل پذیرفته این اثر به طور غالب از ذِن بودیسم (زمانی که اوراسل با یک بودایی هندی-تبتی یعنی رابرت تورمن مواجه شد) اثر پذیرفته است. پس جایگاه ما در این اثر کجاست؟ چه فلسفه‌ای فیلم را سرپا نگه میدارد؟

تفکراتی بی کران در برابر درد و رنج در زندگی. اگرچه آلبرت پی میبرد چیز دیگری از آن ها پیشی گرفته، میفهمد که میتواند روانشناسی افکارش را راجع به دشمن بزرگش با نگاه کردن به شخصی که همانند خودش رنج میبرد و به دنبال معنای زندگی است وارونه سازد.

۴ – Waking Life

خلاصه داستان: مردی که در یک رویا به سر میبرد به در سراسر دنیا سرک کشیده و با افراد مختلفی ملاقات کرده و در مورد معنا و هدف آفرینش جهان با آنها بحث میکند…

➖➖➖➖➖➖

اگر فیلم «یک پوینده تاریک» را به یاد دارید، اکنون نیز یک فیلم پویانمایی شده عجیب دیگر را به نظاره مینشینید. کارگردان این اثر، ریچارد لینکلیتر ما را در سفری غیر طبیعی با مردی بی نام که درمیان مجموعه ای از رویاهایی ادامه دار گرفتار شده همراه میسازد. لینکلیتر میخواهد بیننده خود را  با ترکیب توانایی های منطقی و احتمالات بی نهایتی که در رویاها وجود دارد، به چالش بکشد که به مانند تلقین کردن است، اما دقیقا نه آن تلقینی که نولان آن را در فیلمش مطرح کرده.

در هر صورت ،این فیلم درباره حالتی شخصی از فلسفه است. این فیلم عمدتا تحت تاثیر افکار یکی از دوستان ینکلیتر است، انگار که ما در قایق او سواریم و  او ناخدای این قایق است که مارا به جهان هدفمند و هوشمند خویش راهنمایی میکند. داستان فیلم درباره شخصی به نام ویلی ویگینز است که به میان مراحل مختلف رویا سفر میکند.

احتمالا شما این فیلم را چندین بار خواهید دید زیرا تعدد جزییات و وقایع رویا در این فیلم ، وجه جدیدی از مفاهیم را به شما منتقل خواهد کرد. این فیلم گریزهای فراوانی به مسائلی فلسفی از قبیل: بوداییسم، اگزیستانسیالیسم و مسائل این چنینی میزند. به یاد داشته باشید، هر سکانس در این فیلم، پیام خاص خودش را دارد و هربار که شما این فیلم را تماشا میکنید، بعد جدیدی از فیلم را کشف خواهید کرد.

 

مطالب مرتبط : فیلم هایی که حالتان را خوب میکند

 

۵ – Memento

یادآوری فیلمی برجسته درمیان آثار کریستوفر نولان است که اقتباسی از یک داستان کوتاه به نام  «فراموش نکن خواهی مرد» نوشته جاناتان نولان است. ممنتو فیلمی جنایی، نئو نوآر و روان شناسانه است که به صورت معکوس روایت میشود و افکار بیننده را تحریک میکند تا بیننده خود را با ساختار روایتی غیر خطی فیلم به چالش بکشد.

قصد نولان در این فیلم این است که بیننده، بخشی از زندگی لئونارد شود. به همین جهت ما داستان را از دید شخصی میبینیم که از بیماری فراموشی رنج میبرد . لئونارد مامور سابق اداره بیمه است که درباره قتل و تجاوز وحشیانه به همسرش که در جریان سرقت از خانه اش کشته شد تحقیق میکند. در جریان این سرقت، سارقین ضربه ای به جمجمه لئونارد وارد میکنند که باعث میشود او حافظه اش را از دست دهد.

این فیلم حافظه، اگاهی، احساس، غم، خود فریبی و رفتار های انتقام جویانه انسان را مورد بررسی قرار میدهد. لودویگ ویتگنشتاین، فیلسوف نامدار اتریشی، سوالی مطرح کرد :”یک سگ باور دارد که اربابش بر سر در ایستاده است . آیا این سگ میتواند یقین داشته باشد که اربابش  دو روز دیگر نیز همان جا ایستاده باشد؟!” این اثر فیلمی مبهم است که در انتها بیننده را مضطرب میسازد . آیا پایان فیلم، پایان داستان لئونارد نیز هست یا ممنتویی دیگر در راه است ؟!

۶ – The Matrix

کیانو ریوز برای بازی در نقش نئو درفیلم ماتریکس به شهرت رسید. ریوز در این فیلم نقش شخصی را بازی میکند که روزها برنامه نویسی کامپیوتری انجام میدهد و شب ها نیز در نقش یک هکر ظاهر میشود. زمانی ک نئو در حال جست جوی نام شخصی به نام مورفیوس است، پیامی مبهم بر روی صفحه رایانه اش دریافت میکند که زندگی او را تغییر میدهد. بعد از ملاقات با این مرد اسرارآمیز، نئو متوجه میشود درواقع حقیقت بسیار متفاوت تر از آنچیزی است که او و اکثر مردم درک کرده اند.

این فیلم شامل مباحث و نظریاتی مذهبی و فلسفی است که توسط بسیاری از فیلسوفان مطرح شده و امروزه نیز از درجه اهمیت بالایی در محافل دانشگاهی برخوردار است.

حقیقت چیست؟ به یاد داشته باشید هیچ نیروی شروری قادر به فریب ما راجع به ماهیت حقیقت نیست، همه چیز به اندیشه و حس های مابرمیگردد که مارا فریب میدهند. با توجه به اطلاعاتی که داده شد، احتمالا دیگر جهان بیرون را الگو و سرمشق خود قرار نمیدهیم. حتما بعد این فیلم با خودتون فکر میکنید که ذهن آدمی چقدر گیج کننده است!

۷ – The Truman Show

جیم کری به عنوان بازیگر نقش اول در این فیلم ایفای نقش میکند. هیچ چیز درباره ترومن واقعیت ندارد.  روابطش، کارش و زندگی شخصی اش برای میلیون ها بیننده تلویزیونی بدون اطلاع وی به نمایش گذاشته میشود.  پس چه چیزی حقیقت دارد؟ این فیلم ارجاعاتی به نظریات و اندیشه های فیلسوفان بزرگی از دکارت گرفته تا سارتر، شوپنهاور و افلاطون دارد.

نمایش ترومن فیلمی به شدت مضطرب کننده است که با حداقل پنج هزار دوربین، زندگی ترومن را به طور مستقیم برای مردم پخش میکند. به طوریکه انگار ما در جایگاه خدا قرار داریم که آقای ترومن را آفریده ایم، او را زیر نظر داریم و هرکاری انجام میدهد را دنبال میکنیم.

این فیلم تجربه ای روانشناسانه برای بینندگان است تا تصمیم بگیرند و با یکدیگر بحث کنند. همچنین بیننده را تطمیع میکند تا از خودش سوال بپرسد که آیا ما باید از دستورات خدا بدون چون و چرا اطاعت کنیم یا باید آن را نادیده بگیریم و از قوه اختیار خود استفاده کنیم؟ پس آیا اگر ما دستورات خدا را نادیده گرفتیم و طبق قوانین خودمان پیش رفتیم، راه غلط را برگزیده ایم؟ ایا اعمال ما عواقبی در پی خواهند داشت؟؟ این فیلم فیلمی سوفسطایی است اما این اختیار را به بیننده میدهد تا قاضی این پدیده اجتماعی رفتاری باشد.

۸ – Barton Fink

بارتون فینک فیلمی است به کارگردانی و نویسندگی جوئل و اتان کوئن، دوبرادر که اثار درخور توجهی  چون «فارگو» ،«لبوفسکی بزرگ ()»«جایی برای پیرمردها نیست ()» و «درون لوین دیویس )» را در کارنامه خود دارند. این فیلم داستان زندگی نمایشنامه نویسی به نام بارتون فینک است که به هنر خود افتخار میکند و به محض ورود به هالیوود، به نابودی کشیده میشود.

این فیلم فینک را شخصی روشنفکر و خردمند با ناتوانی جنسی به تصویر میکشد. گاهی اوقات تشخیص اینکه زندگی ما توسط فاشیسم از بین رفته کار ساده ای نیست. این فیلم را میتوان به عنوان استعاره ای از بهشت و جهنم در نظر گرفت.

۹ – Blade Runner 1982

بلید رانر فیلمی برجسته در میان اثار اسکات است که بر اساس رمانی علمی تخیلی از فیلیپ کی دیک ساخته شده است. هریسون فورد در نقش یکی از ماموران بلید رانرها ایفای نقش میکند که وظیفه دارد رپلیکانت هارا نابود کند. رپلیکانت ها ربات هایی هستند که توسط شرکت مهندسی ژنتیک تایرل برای خدمت به انسان ،کاوش و تسخیر سیارات دیگر طراحی شدند.

این فیلم معنای اینکه انسان بودن چگونه است را در دوره فرمان پذیری  به تصویر میکشد. در بلید رانر سوالات زیادی مطرح میشود از جمله اینکه: اگر هوش مصنوعی در موجودی که هم شکل انسان به نظر میرسد و همانند انسان نیز عمل میکند قرار بگیرد، آیا میتوان آن را یک انسان واقعی در نظر گرفت؟ آیا این ربات های انسان نما با سازندگان خود (انسان ها) تفاوت عمده ای دارند ؟

۱۰ – My Dinner with Andre

آندره گرگوری و والاس شان در این فیلم ایفای نقش میکنند. فیلمنامه نیز توسط اندره و گرگوری نوشته شد. این فیلم راجع به دو مرد است که شبی در رستورانی مجلل شام میخورند و در مورد زندگی بحث میکنند. شاید با خود بگویید همین ؟؟ بله کل داستان همین است.

اساسا این بحث میان دو جهان بینی متفاوت است. روحانیت و آرمان گرایی آندره و نوع دوستی در عمل و آرمان گرایی کاربردی والاس. آندره و والاس دو مرد کاملا متفاوتند، یکی غیر عادی و ناآرام و دیگری آرام و صبور .

این فیلم به خاطر مفاهیم فلسفی و سبک ساده روایتی اش با مباحث بینشی درباره زندگی، وضعیت انسان ها، مذهب  و اجتماع، در میان منتقدان مستقل سینما و فیلمسازان یک اثر کالت کلاسیک به حساب می آید. تقابل همزمان خیر و شر از دیگر زیبایی های این فیلم است.

۱۱ – Being There

حضور اقتباسی است از رمان جرزی کوسینسکی که در سال ۱۹۷۰ نوشته شد . پیتر سلرز در نقش باغبانی ساده بازی میکند که تا قبل مرگ صاحب باغ از باغی که در آن کار میکرد پایش را بیرون نگذاشته بود. وقتی او برای مراسم تدفین صاحب باغ ، از باغ خارج میشود اتفاقات جالبی می افتد. رییس جمهور و اطرافیان او درحال تصمیم گیری برای انتخاب رییس جمهور بعدی هستند  که با دیدن چانس (پیتر سلرز) به نام او علاقه مند میشوند.

به تصویر کشیدن موضوعاتی سرگرم کننده به طوری که جدیت فیلم کاملا حفظ  شده باشد و ترسیم نوع دوستی این شخصیت ها، فقط یک جنبه از استعداد هال اشبی است.  او فیلم های بزرگی همچون «هارولد و ماود» و «آخرین جزییات» را ساخته اما این اثر یک کمدی انتقادی  است که بیننده را با نتایج و نظرات بسیار گوناگونی که برگرفته از  فلسفه هایدگر است رها میسازد.

۱۲ – Love and Death

در این فیلم آلن هرچیزی یا هرکسی که به روس ها ارتباط دارد، از داستایوفسکی گرفته تا فیلم های ایزنشتاین را مورد انتقاد قرار میدهد. وودی آلن شوق کافکایی خود و وحشت کی یرکگوری (پدراگزیستانسیالیسم) را در غالب یک کمدی محض که بر اساس رمان های جنگ و صلح (لئو تولستوی)، جنایات و مکافات (فیودور داستایوفسکی) و پدران و پسران (ایوان تورگنیف) ساخته شده، ادغام کرده است.

آلن در نقش شخصی به نام بوریس ایفای نقش میکند که تا سی سالگی نمیتوانست بدون روشنایی چراغ بخوابد.  او در شرف اعدام به خاطر جرمیست که مرتکب نشده است.

در نهایت آلن داستانی درمورد عشق و مرگ و اینکه چه چیزی از زندگی به عنوان یک انسان آموخته تعریف میکند. او معتقد است ذهن بزرگتر از جسم است اما این جسم است که همیشه بر جسم تقدم دارد زیرا لذت های بزرگ همگی جسمی هستند.

۱۳ – My Night at Mauds

شب من در ماود فیلمی است به کارگردانی اریک روهمر، که راجع به مهندس جوانی به نام جین است که جاسوسی یک زن بلوند و جذاب را میکند. مهم تر از همه اینکه او یک کاتولیک در حال تعلیم است. اما این ماموریت وقتی او یکی از دوستانش به نام پاسکال را، که کل عصر را به بحث درمورد فلسفه و مذهب گذرانده، به طور اتفاقی میبیند به تعویق می افتد.

آن دو قرار میگذارند تا فردا نیز یک دیگر را ملاقات کنند و بحث را در خانه ماود ادامه دهند. در طول این مباحثات، پاسکال  شرطی میبندد به نسبت یک تا صد، مبنی بر عدم وجود خدا. هر دوی آن ها باید با شانس خود فقط یک بار شرط بندی کنند.  اگر خدا وجود نداشت، آن ها شرط را میبازند، که این باخت بسیار نزد آن ها ناچیز است. اما اگر خدا وجود داشت، زندگی آن دو مفهوم و معنا میابد و پاداششان زندگی ابدی و جاودان است.

شخصیت ها در این فیلم باهوش، بی پروا، استاد فریب و حتی خودفریبی هستند.

۱۴ – La Dolce Vita

این فیلم به کارگردانی فدریکو فلینی است که ساخت فیلم هایی چون «هشت و نیم» ، «آمارکورد»، «رم» و «ساتیریکون» را درکارنامه دارد. زندگی شیرین دارای شوخ طبعی تکراری و تاریک درمورد شیوه زندگی مصرف گرای مردم در رم است.

مارچلو ماسترویانی در نقش یک خبرنگار شایعه پرداز ایفای نقش میکند که قادر به تصمیم گیری راجع به اینکه چه کاری را انجام دهد نیست درست مثل اینکه او در یک جعبه در بسته به دام افتاده است. در این فیلم فلینی کوشش میکند تا با بیان هفت گناه کبیره که در طول هفت شبانه و روز دیوانه وار به وقوع میپوندند، با بیننده خود ارتباط برقرار کند.

این فیلم تماما در میان تپه های هفتگانه رم، در خیابان هایی که باشگاه های شبانه و در پیاده روهای آن کافه ها قرار دارند، اتفاق می‌افتد. اگر شما قادر به تصورکردن چنان مکانی نیستید،  چشمانتان را ببیندید و به نقاشی  «تراس کافه در شب» اثر ونگوگ فکر کنید. فیلم های معدودی وجود دارند که میتوانند به بیننده با هربار تماشای فیلم در بازه های زمانی مختلف، درس هایی از فلسفه، زندگی و مرگ بدهند که زندگی شیرین یکی از آن فیلم هاست.

۱۵ – The Seventh Seal

خلاصه داستان: مردی در حال انجام یک بازی شطرنج با مظهر مرگ که برای ستاندن جان او آمده ⁣است، به دنبال جوابی برای سوالاتش در مورد زندگی، مرگ و وجود خدا می گردد.

➖➖➖➖➖➖

اینگمار برگمان کارگردان اثار بزرگی چون پرسونا، توت فرنگی های وحشی و فانی و الکساندر، مهر هفتم را که یک مدل سینمایی از اگزیستانسیالیسم (وجود گرایی) است که در آن مردی درحال مکاشفه برای یافتن معنای مرگ است را ساخت. این افسانه غیر معمول درباره شوالیه ایست که مرگ را به یک بازی شطرنج دعوت میکند.

اگرچه این فیلم درباره درک شوالیه از خود از دریچه متافیزیک و سوالات فلسفی است ، همچنین این کارگردان سوئدی میخواهد بینندگان این فیلم ، معضلاتی همچون  مشکلات اهریمن ،فلسفه مذهب  و اگزیستانسیالیسم (وجودگرایی) را تجربه کنند. برگمان تضاد بلوش با باورهایش را به طرز باورنکردنی خوب شرح میدهد. وجود خدایی که قادر مطلق است و بینندگان این فیلم خود باید آنرا به نظاره نشسته و قضاوت کنند.

این فیلم سوالات زیادی را به ذهن متبادر میکند . این فیلم نه کسی را موعظه میکند نه کوچک میشمارد. در عوض ، این اثر عقاید گوناگونی را بیان میکند  و به بینندگان این اجازه را میدهد تا راجع به آن بحث کنند.

۱۶ – The Fountainhead

خلاصه داستان: «هوارد رورک» (کوپر) آرشیتکت آرمان‏گرایى است که حاضر نیست در بساز و بفروشى‏هاى شرکت‏هاى بزرگ ساختمانى سهیم شود.

➖➖➖➖➖➖

سرچشمه اقتباسی از رمانی به همین نام اثر آین راند است. ملودرامی درباره فرد گرایی که در سبک بسیار دل فریب اکسپرسیونیست آلمانی فیلم برداری شده است.

سرچشمه فیلمی است که در آن زیبایی‌شناسی با اخلاق اجتماعی پیوند می‌خورد – بسیار شبیه به کاری که نیچه در «تولد تراژدی»، با نوشتن درباره‌ی تئاتر کرد. در این فیلم کش‌وقوس‌های روابط بین شخصیت‌ها به موازات دغدغه‌های معمارانه درباره‌ی ثبات قدم و ارزش اخلاقی به تصویر کشیده شده‌است.

گری کوپر در نقش معمار مستقلی ایفای نقش میکند که در تلاش است تا پاکی و کمال خود را حفظ کند. این فیلم ادعایی متافیزیکی ،بیانیه ای زیبایی شناختی و تفسیری از اصول معماری،اخلاق و سیاسی آمریکایی را به تصویر میکشد.

۱۷ – Rope

هیچکاک که استاد تعلیق است این بار نیز تماشاگرانش را به بازی میگرد و در دنیایی از فریب و انزجار آن ها را غافلگیر میکند. طناب یکی از بی باکانه ترین فیلمی هایی است که تا کنون از او دیدیم  فیلمی که عامدانه تقریبا به صورت بدون کات ساخته شده تا همانند تجربه ای در زندگی واقعی باشد.

بازیگرانی چون جیمز استوارت، فرلی گرانگر و جان دال در این اثر کلاسیک دست کم گرفته شده ایفای نقش میکنند. این فیلم یکی از خاص ترین فیلم های ساخته شده در زمان خودش بود که نظریه «انسان برتر» و «انسان پست» را به نمایش میگذارد. این فیلم براساس پرونده لئوپولد و لوئب، دو دانشجوی همجنس گرای حقوق در شیکاگو ساخته شده که یک نوجوان ۱۴ ساله را به قتل رساندند تا ثابت کنند باهوشند و میتوانند از مهلکه جان سالم به در ببرند.

این فیلم فیلمی ضد وجودگرایی «آنتی اگزیستانسیالیست» است. جیمز استورات در این فیلم پی میبرد که دوتن از دانش اموزان سابقش براساس مبانی اگزیستانسیالیسم، یکی از همکلاسی های خود را به قتل رسانیده اند. جیمز استورات در میابد که وابستگی به این فلسفه تنها مایه ی رنج و عذاب پیروان این مکتب و  اطرافیان این افراد است. این فیلم رجوع میکند به فلسفه «ابر انسان» نیچه و همچنین گریزهایی نیز به نظریات فروید میزند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. با سلام خدمت شما دوست عزیز.
   این لیست در حال نوشته و بعد از تمام شدن از طریق همین تاپیک لینکش در اختیارتون قرار میگیره.
   اما اگر علاقمند بودین میتونید این لیست رو هم مشاهده کنید :
   بهترین فیلم های کلینت اسوود :
   http://selsele.com/%D8%A8%D9%87%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%86%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%88%D9%88%D8%AF/

 1. خیلی ممنون از پست و توضیح و تفسی خوبتون.
  اما به نظر من فیلم های فلسفی بزرگ دیگه ای هم هستند که میتونستند توی این لیست باشند.
  شکوت بره ها و شاینینگ و عطر داستان یک آدم کش و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن