فیلم و سریال

۱۰فیلم برتر و موفق جیک جیلنهال

10ایفای نقشی که از ستاره خوش سیمای هالیوود که در یادمان می ماند

۱۰فیلم برتر و موفق جیک جیلنهالReviewed by محمد حاجیلویی on May 17Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰فیلم برتر و موفق جیک جیلنهال
5 از 1 رای

برترین فیلم های جیک جیلنهال ( Jake Gyllenhaal )

در یک تاپ ۱۰ دیگر در بخش فیلم و سریال سلسله به معرفی ۱۰فیلم از بازیگری  میپردازیم که علی رغم اینکه هنوز در دهه چهارم زندگی قرار دارد اما تعداد زیادی فیلم  موفق و ماندگار از خود به یادگار گذاشته است .
جاکوب بنجامین جیلنهال که اورا بیشتر با نام جیک جیلنهال میشناسیم در تاریخ ۱۹ دسامبر ۱۹۸۰در لس انجلس کالیفرنیا به دنیا آمد.
جیلنهال که از پدری سوئدی و مادری یهودی نیویورکی زاده شده بارها خود را یک یهودی متعصب معرفی کرده است.
شاید بی جهت نبود که جیلنهال در ۱۱سالگی برای اولین بار مقابل دوربین قرار گرفت چرا که جیلنهال از خانواده ای کاملا هنری و خصوصا سینمایی می اید پدرش کارگردان, مادرش تهیه کننده و نویسنده و خواهرش که از وی بزرگتر است بازیگر سینما هستند.
جیک جیلنهال در سال ۱۹۹۸ و در ۱۸ سالگی تحصیل در دانشگاه را نیمه تمام گذاشت تا بتواند به علاقه اصلی و ویژه خود که همان بازیگری بود بپردازد.
جیلنهال تا ۱۹سالگی در ۴ فیلم کم اهمیت و نقش های نه چندان چشم گیر ایفای نقش کرد تا سال ۱۹۹۹ و واپسین سال قرن بیستم رسید و بازی بی نظیر جیلنهال در فیلم آسمان اکتبر و نقش ها و فیلم های موفق و ماندگار پس از آن.
با ما همراه باشید تا موفق ترین فیلم های کارنامه پربار جیک جیلنهال را مرور کنیم.

بهترین فیلم های جیک جیلنهال

۱ – October Sky _آسمان اکتبر ( ۱۹۹۹ )

فیلم آسمان اکتبر فیلمی در ژانر درام بیوگرافی است که جیلنهال در آن نقش هومر هیکام جوانی که با ورود جنگ سرد امریکا و شوروی به فاز جدیدش که همان ماهواره ها و موشک ها بود تصمیم خود برای آینده ش را میگیرد و ان هم در شهری که همه اهالی ان در معدن زعال سنگ کار میکنند او تصمیم میگیرد بلند پروازی های خود را دنبال کند.
بازی جیلنهال  در این فیلم ان هم در حالی که فقط ۱۹سال سن داشت  تحسین همگان را برانگیخت و مسیر حرفه ای او را هموار تر کرد به طوری که هرسال در فیلم های مهم تر و پرهزینه تری ایفای نقش کند.

۲ – Donnie darko _ دانی دارکو ( ۲۰۰۱ )

donniedarko

دانی دارکو همه جوره فیلم عجیب و غریبی است و اگر تا الان به سراغ این فیلم نرفته اید توصیه میکنم که حتما این فیلم را ببینید چرا که با تجربه ای  بی نهایت عجیب و در عین حال فوق العاده ای روبه رو می شوید.
تصور کنید کارگردان فیلم ریچارد کلی در زمانی که  داستان دانی دارکو را می نوشت تا ان را بسازد فقط ۲۴ سال سن داشت و عجیب تر ان که فیلمی  علمی ,تخیلی و ابر قهرمانانه ای مثل دانی دارکو را  با همه پیچیدگی ها و ریزه کاری های فیلم نامه اش که پر از تعلیق و بازی با زمان است را استادانه از اب در اورده است.
چه معجونی میشود ترکیب داستانی به این پرکششی و بازی بازیگری که جان می دهد برای نقش های غیرعادی و نابهنجار.
جیلنهال در حالی در نقش دانی دارکوی اسکیزوفرنیک و پارانوئید  بازی کرد که فقط ۲۱ سال سن داشت و تقریبا در عرصه بازی نقش های چند لایه ای مثل دانی دارکو کم تجربه بود اما باید مدتی اندک از اکران فیلم می گذشت تا قدر بازی و داستان فوق العاده فیلم دانسته شود.

Young male actor

۳ –  The Day After Tomorrow _ روز پس از فردا ( ۲۰۰۴ )

بهترین فیلم های جیک جیلنهال - the day after tomorrow

یک فیلم علمی و تخیلی دیگر و باز هم جیک جیلنهال اما برخلاف دانی دارکو که جیلنهال در ان نقش فردی نابهنجار و بیمارگونه  را ایفا می کرد در روز پس از فردا جیلنهال نقش پسر دانشمند زمین شناسی را بازی میکرد که به صورت ناخواسته درگیر مشکلی می شود که در واقع فقط منحصر به او نمی شود بلکه مشکلی است که همه دنیا را گرفتار می کند.
جیلنهال در این فیلم نقش جوانی نابغه را بازی می کرد که در میانه راه درگیر روابط عاطفی می شود و اتفاقا از پس نقش خود هم به خوبی بر امده است و بی شک یکی از دلایل فروشی بسیار خوب فیلم در گیشه هم بود.
روز پس از فردا تا امروز پرفروش ترین فیلم جیلنهال است.

۴ –  Brokeback Mountain _ کوهستان بروکبک ( ۲۰۰۵ )

بهترین فیلم های جیک جیلنهال - brokeback mountain
brokeback_mountain_1

یک سال بعد از موفقیت و فروش بسیار خوب سیزدهمین فیلم جیلنهال یعنی فیلم روز پس از فردا نوبت رسید به شاه نقش جک تویست که بی شک اگر نگوییم چالشی ترین نقش جیلنهال تا امروز است باید عنوان کنیم که مهم ترین نقشش و پرحرف و حدیث ترین فیلم او است.
بازی جیلنهال در نقش چوپان مزدوری که با همکار و نقش مقابلش یعنی هیث لجر فقید رابطه و مراوده ی عاشقانه ای برقرار می کنند, رابطه ای که به رغم ازدواج هر دو بازهم از فکر و ذهنشان خارج نمی شود حتی با گذشت نزدی به ۲۵ سال.
فیلم از این جنجالی تر هم مگر سراغ دارید؟جیلنهال و هیث لجر که بعدها در نقش ژوکر به  افسانه تبدیل شد در نقش دو همجنس گرا ظاهر شوند!
نقش جک تویست  که به شدت نقشی کم حرف و بیشتر کنش گرا و اکتیو بود کاندید بهترین نقش مکمل مرد را در سال ۲۰۰۵ برای جیک جیلنهال به ارمغان اورد که البته در نهایت مغلوب جورج کلونی شد,کلونی که بخاطر بازی در فیلم سیاسی سیریانا این جایزه را از جیلنهال ربود.

۵ – Jarhead _جارهد(کله خمره ای) (۲۰۰۵ )

بهترین فیلم های جیک جیلنهال - jarhead
The absurd war

شاید در سال ۲۰۰۵ که جیک جیلنهال فیلم پر حرف و حدیث کوهستان بروکبک را در اکران داشت فیلم جارهد از اهمیت کمتری برخوردار باشد اما فیلم جارهد فیلمی در ژانر جنگ است که نباید ان را نادیده بگیریم.
یکی از بهترین ساخته های سام مندس فیلمی بر ضد جنگ و سیاست های جنگ طلبانه کشور امریکاست.
فیلم پر است از طنز تلخ و شوخی های گزنده با جنگ و تبعات جبران ناپذیر ان.
جیک جیلنهال در نقش سوافورد بازی یک دستی ارائه می دهد, بازی که به شدت باورپذیر از اب در امده است, سربازی که همانند هم قطاران خود در اردوگاهی نظامی تحت اموزش نظامی هستند و سراسر انگیزه و شور جهت جنگیدن در راه اهداف کشور خود اما هرچه در داستان بیشتر پیش می رویم از میزان این شور و انگیزه کاسته می شود و بر اندازه حس تنفر و انزجار از جنگ و هدف ان افزوده می شود, سوافوردی که نه تنها نامزد خود را به دلیل حضور در جنگ خلیج فارس از دست داده است بلکه ان قدر دچار تشویش و حس سردرگمی است دیگر می داند که نمی تواند ادم سابق شود.
اگر به دنبال تجربه ی جدید و متفاوتی هستید جارهد را حتما ببینید, فیلمی که شما را به یاد غلاف تمام فلزی کوبریک می اندازد.

۶ –  Zodiac _ زودیاک ( ۲۰۰۷ )

بهترین فیلم های جیک جیلنهال - zodiac

بالاخره در کارنامه جیلنهال که پر است از فیلم های ریز و درشت به نام کارگردانی بزرگ و صاحب سبک رسیدیم و این شانس نصیب جیلنهال شد که با دیوید فینچر بزرگ همکاری کند و شاید این شانس دو طرفه بود.
فینچر در زودیاک به سراغ فیلمنامه ای اقتباسی رفت که همین مورد و صد البته نبود گروه فیلم نامه نویسی همیشگی اش موجب شد که زودیاک نشود ان چه که باید می شد اما این نقص باعث نشد که جیلنهال در نقش روزنامه نگار و طراح و کاریکاتوریستی به نام گری اسمیت از پس تقشش بر نیاید,گری اسمیتی که برخلاف پلیس و همکارش که نقش ان توسط رابرت داونی جونیور ایفا می شد واقعا و مصرانه به دنبال حقیقت و قاتل حقیقی با نام مستعار زودیاک بود و تا انتهای داستان به موفقیت هایی, هرچند اندک هم دست یافت.
زودیاک فیلم چندان درخشانی نشد نه از نظر منتقدان مورد توجه واقع شد و نه از جهت فروش اما بازی جیلنهال قابل قبول بود و تجربه فوق العاده ای بود همکاری با دیوید فینچری که معروف است به افریدن بهترین فضا و نمای ممکن از جنبه بهم زدن قواعد و چهارچوب های فکری رایج.

۷ – Prince of Persia: The Sands of Time_ شاهزاده ی پارسی:شن های زمان ( ۲۰۱۰ )

بهترین فیلم های جیک جیلنهال - prince of persia
Prince of Persia

شاید کمی تعجب برانگیز باشد که جیک جیلنهالی که عادت داشتیم فقط در فیلم های درام و یا علمی, تخیلی ببینیم در فیلمی با فضای تاریخی و فانتزی و سوررئال ظاهر شود اما جیلنهال دست از انتخاب نقش های متنوع و در فضاهای چالش برانگیز بر نمی دارد.
شاید بهترین دلیل برای موفقیت فیلم و بیشتر از فیلم موفقیت جیلنهال فروش بسیار بالای فیلم بود.

در شاهزاده پارسی جیلنهال در نقش دستان که به احتمال بسیار به رستم دستان اشاره دارد ظاهر شده است و علاوه بر اینکه توانسته جست و خیزها و پرواکتیو بودن نقش را به نحو احسن ایفا کند بلکه برای اولین بار شاهد فیزیک اماده و بسیار تماشایی وی هستیم.
شاید اگر یک سری ایرادات ساختاری  که بیشتر به عوامل تولید و کارگردان و نه جیلنهال بر می گردند را نادیده بگیریم هم چون ظاهر و لهجه نه چندان شرقی و بیش تر امریکایی  بازیگران نقش اول یعنی دستان و تهمینه باز هم شاهد یازی قابل قبول و تا حدودی درخشان دیگری از جیک جیلنهال هستیم.

۸ – Prisoners _ زندانیان ( ۲۰۱۳ )

بهترین فیلم های جیک جیلنهال - prisoners
prisoners

اولین ساخته دنی ویلنوو فیلمی در ژانر هیجان انگیز,معمایی و جنایی بود که از بازیگران مشهور و فوق العاده ای بهره می برد بازیگرانی پر اوازه هم چون هیو جکمن و البته جیک جیلنهال.
بنظر می رسد که تجربه فیلم زودیاک برای جیلنهال خوشایند بوده که بازهم به سراغ بازی در نقش کارگاهی دقیق و موشکاف که به کار خود بسیار ماهر است رفته است.
شاید مهم ترین تفاوت کارگاه لوکی زندانیان با گری اسمیت زودیاک در میزان تیرگی و سیاهی و در انتهای تلخ کامی ان دو باشد در غیر این صورت می دانیم که هر دو سفت و سخت به دنبال یافتن متهم پرونده بودند.
فیلم زندانیان به قدری خوش ساخت بود که هم ویلنوو را از یک کارگردان تازه وارد و جوان به کارگردان خوش قریحه و اینده دار شهره کرد,هم هیو جکمن را به یکی از بهترین نقش های دوران پر فروغ حرفه ایش رساند و هم جیلنهال را بیش از پیش در سینمای صاحب سبک و دارای حرف تثبیت کرد.
فیلم زندانیان پر بود از بازی های به یاد ماندنی و تقریبا تمام بازیگران اصلی اش  قبلا تجربه کاندید شدن اسکار را داشتند,زندانیان اینقدر مورد پسند منتقدان و اهالی سینما قرار گرفت که این فیلم را جز ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ سینما قرار داد.

۹ – Source Code _ کد منبع (۲۰۰۹ )

بهترین فیلم های جیک جیلنهال - source code

فیلم علمی, تخیلی کد منبع به کارگردانی دانکن جونز که پیش از این فیلم تجربه کار موفق ماه را در کارنامه داشت برای جیلنهال قدم رو به جلویی محسوب نمی شود کا اینکه تجربه ی رو به عقبی هم نیست.
جیلنهال در این فیلم توانسته در نقش کاپیتان کالتر که البته نقشی با پیچیدگی های خاص خودش است موفق ظاهر شود.
کاپیتان کالتر از توانایی برخوردار است که می تواند در زمان سفر کند و در لحظات اخر مرگ انسان هایی حضور داشته باشد شرایطی که هر انسانی را در دو راهی اخلاقی و انجام وظیفه قرار می دهد.
شاید بیش ترین هنر جیلنهال در جایی خود را نشان می دهد که در نقش کاپیتان کالتر حس دلزدگی و شعار گونه ای به مخاطب نمی دهد و تا اخر با وی همراهی می کنیم و نمی توانیم نسبت به او و تصمیماتش در مواقع ضرور بی تفاوت بمانیم.
نکته ی گفتنی و انتهایی در مورد فیلم کد منبع فروش قابل قبول و بیش از ۱۰۰ میلیون دلاری فیلم, علی رغم  هزینه ساخت نه چندان بالایش بود که شاید بیش از پیش نشان دهنده ارتباط موثر و علاقه مخاطبان به این فیلم بود.

۱۰ –  Nightcrawler _ شبگرد(خزنده شب) ( ۲۰۱۴ )

بهترین فیلم های جیک جیلنهال - night crawler

فیلم شبگرد یا به ترجمه ی دقیق تر خزنده شب که در سال ۲۰۱۴ کاندید بهترین فیلمنامه غیر اقتباسی اسکار هم شد همه جوره فیلم موفقی است.
تریلر روان شناسانه و شخصیت محور شبگرد  که از مایه های فلسفی و انتقادی خالی هم نیست با هزینه بسیار پایین ۸ میلیون دلاری ساخته شد ولی فیلمنامه فیلم و بازی ها حرف های بسیاری برای گفتن دارند.
با توجه به اینکه فیلم اولین تجربه کارگردانی دن گیلروی است اما هم فیلم نامه بی نقص از اب در امده و هم بازی بازیگران به شدت درخشان ایفا شده, خصوصا بازی جیلنهال در نقش لوئیس بلوم بی نظیر است تا جایی که می توان بازی جیلنهال در نقش بلوم را شاهکارترین بازی وی تا امروز دانست.بهترین فیلم های جیک جیلنهال - night crawler
جیلنهال برای این نقش ۱۱ کیلو وزن کم کرد تا شخصیت پرواکتیو و ضدقهرمان گونه و در عین حال ان حالت نزار و پریشان  خاطر لوئیس بلوم را به خوبی ایفا کند.
بازی جیلنهال به قدری در این نقش  خوب از اب در امده که شاید دیگر نتوانیم اورا در نقش های قهرمان گونه و بهنجار تصور کنیم.
جیلنهال در نقش شبگردی که از صحنه های تصادف و جرائم شبانه فیلم میگیرد تا به خبرگزاری های لس انجلس بفروشد به قدری در این کار از اخلاقیات و اصول انسانی دور می شود که در انتهای فیلم همکار خود را جلوی گلوله مجرمی خطرناک می فرستد و پس از تیر خوردنش از صحنه به خون غلطیده او هم فیلم برداری می کند.

مطابق معمول و به طریق همیشه خواهشمندم که نظرات و پیشنهادات و حتی انتقادات خودتون را از طریق شبکه های اجتماعی و مجازی با ما در میان بگذارید

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. سلام و درود خدمت دوست و همراه گرامی
   بدون مقدمه و صحبت اضافه در مورد این فیلم روان شناسانه، جنایی و تریلر نظرمو بگم
   یکی از بهترین ساخته های دنی ویلنووو بود که خود من به شخصه دیدم و در بعضی سکانس ها و پلان ها حتی از دیگر فیلم مشترک جیلنهال و ویلنوو هم خوش ساخت تر بود ( زندانیان ) از جمله بازی بی نظیر و چند وجهی جیلنهال در فیلم دشمن.
   اما به شخصه جدای از پایان بندی آزار دهنده و به اصطلاح سینمایی ها مخاطب آزار و مریضِ انتهای فیلم از اینکه پیش از دیدن فیلم رمان ساراماگو را خوانده بودم و در مورد داشتن همزاد هم چند تایی فیلم دیده بودم این فیلم نمیشود گفت توی ذوقم خورد اما شگفت زده ام نکرد تا در این لیست قرارش دهم
   در پایان خیلی از شما و نظر خوبتان ممنونم که من رو دوباره به هزارتوی ذهنم کشوندید تا دشمن رو واکاوی کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن