سبک زندگی

افسران سابق cia شش راه شناخت دروغ را شرح میدهند

راه های شناخت دروغ از زبان افسران سازمان سیا

افسران سابق cia شش راه شناخت دروغ را شرح میدهندReviewed by مهدی مرادی on Mar 13Rating:
Print Friendly, PDF & Email
افسران سابق cia شش راه شناخت دروغ را شرح میدهند
به این نوشته رای دهید

در کتابی که تازگی ها با عنوان “جاسوسی در دروغ” به چاپ رسید، افسران سابق سازمان سیا از تجربیات خودشون برای کشف دروغ در آن حرف زدن.ما در این جا به خلاصه ای از این شش روش اشاره خواهیم کرد. این کتاب هم اکنون در کتاب فروشی های سراسر دنیا به فروش می رود.

۱٫ مکث یا تاخیر در گفتار و رفتار

هنگامی که شما از کسی سوالی میپرسید، ابتدا در هنگام دریافت جواب با یک تاخیر مواجه خواهید شد.اما این تاخیر تا چه اندازه داای چه معنی می تواند باشد؟ آیا شما می توانید از آن به عنوان یک شاخص فریبندگی استفاده کنید؟بستگی دارد…

Lying
Lying

برای مثال میتونید از دوست خودتون سوال کنید که :”در هفت سال پیش در همچین روزی چه کاری انجام میداده ؟” یقینا دوستتون قبل از پاسخ دادن مکث طولانی خواهد داشت،زیرا این سوال سوالی نیست که به صورت طبیعی پاسخ سریعی را به دنبال داشته باشد.و شاید بعد از کلی فکر کردن هنوز دوست شما قادر به پاسخ گویی نباشد.

حالا از او بپرسید : ” آیا هفت سال پیش در چنین روزی او ماشینی دزدیده است؟”.اگر دوست شما قبل از پاسخ دادن مکث کرد…((این بار دوستتان را با دقت بیشتری انتخاب کنید)). اما به احتمال زیاد دوست شما هیچ مکثی نخواهد داشت و با سرعت پاسخ خواهد داد که “نه”.این یک تمرین ساده است برای فهمیدن نوع تاخیر در کلام و پاسخ.

۲٫قطع ارتباط کلامی و غیر کلامی

مغز ما در بروز رفتار های کلامی و غیر کلامی  به طوری عمل میکند که بین آنها پیوستگی و تطبیق وجود دارد.بنابرین هنگامی که یک نویز در این رفتار به وجود می آید ، می تواند نشانگر یک فریب یا… است.

-میتوان گفت که یک فرد هنگام دروغ گفتن دهان و چشم خود را مخفی می کند-

 

از مواردی که می توان به قطع ارتباط کلامی و غیر کلامی اشاره کرد ، زمانی که شخص به هنگام جواب مثبت “بله” دادن به صورت مداوم سر خود را تکان می دهد و یا همچنین موقع گفتن “نه” سر خود را تکان می دهد. در این حالت می توان گفت که شما در حال صحبت با یک فرد بالقوه دروغ گو هستید.

Lying
Lying

چند نکته در مورد این دو شاخص خاص وجود دارد.اول اینکه این نوع پاسخ در جواب به سوالات روایی است.یعنی پاسه کوتاه است.به عنوان مثال در نظر بگیرید که شخص هنگاه گفتم کلمه “نه” یا “بله” سر خود را به نشانه تاکید تکان دهد.

نکته دوم این که ممکن است در بعضی از فرهنگ ها تکان دادن سر به عنوان پاسخ “بله” یا “نه” نیست.

۳٫پنهان کردن دهان و چشم هنگام سخن گفتن

هنگامی که فرد شروع به دروغ گفتن می کند سعی در مخفی کردن دهان و چشم خود دارد و یا چشم خود را جمع می کند و… .تمایل طبیعی افراد به مخفی کردن خود ر هنگام دروغ گفتن یه موضوع قابل توجه است.معمولا افراد با یک دست سعی می کنند جلوی دهان خود را هنگام دروغ گفتن بگیرند.
به طور مشابه افراد تمایل دارند هنگامی که دروغ می گویند از واکنش افراد مخاطب به دور باشند.اگر فردی در هنگام پاسخ دادن به سوالی از چشم های خود با پلک و دست ها محافظت می کند، به این معنی می تواند باشد که او در سطح ناخودآگاه خود نمی تواند واکنش مقابل را تحمل کند.

توجه داشته باشد که منظور ما چشمک زدن یا چیزی شبیه به آن نیست. مثلا در هنگامی که یک فرد می خواهد به سوالی پاسخ دهد که در آن احتیاجی به اشاره با چشم در آن نیست اما این اتفاق می افتد ، امکان دروغ در آن وجود دارد.

۴٫سرفه کردن یا بلعیدن حرف

اگر فرد قبل از پاسخ دادن به حرف سرفه کند یا حرف خود را نگه دارد، این می تواند به صورت بالقوه احتمال دروغ را به وجود آورد.اگر فرد قبل از پاسخ دادن به سوال این کار را بکند دو احتمال را به وجود می آورد: اول اینکه برای باور پذیری حرف خود از قسم استفاده کند و دوم از لحاظ فیزیولوژی شاید از سوال ما به صورت جدی شکه شده است و مضطرب شده و این اضطراب باعث خشکی در گلو شده است.

۵٫فعالیت دست یا صورت

در مورد تمام چیز هایی که یک فرد در سر خود می تواند با آن به سوال شما پاسخ دهد فکر کنید.این حرکات می تواند مانند لیسیدن لب و کشیدن گوش و دهن و چشم باشد.فهمیدن دلیل این حرکت خیلی ساده است، شما یک سوال پرسیده اید که موجب افزایش اضطراب شده است و دلیل آن اینکه طرف مقابل شما به پاسخ درست دادن به آن محکوم شده است.و این به نوبه خود باعث می شود سیستم عصبی بدن برای از بین بردن اضطراب توسط تخلیه خون در سطوح صورت، گوش ها و مفاصل و… که این کار باعث ایجاد خارش می شود و به همین دلیل است که شخص شروع به  خاراندن صورت و دست خود می کند.

۶٫اصلاح با حرکات

یکی دیگر از راه هایی که افراد با آن سعی در از بین بردن اضطراب خود دارند، رسیدگی به وضعیت ظاهری خود و یا تمیز کردن اطراف به صورت وسواسی است.
یک مرد دروغگو ممکن است هنگام دروغ گفتن با کراوات خود بازی کند یا دکمه سر دست خود را ببندد یا عینک خود را تنظیم کند و یک زن دروغگو ممکن است هنگام دروغ گفتن موهای خود را پشت گوش خود قرار دهد یا دامن خود را ممرتب کند.
همچنین عرق بدن می تواند نشانه دروغ باشد.اما نه همیشه.در مواقعی ممکن است فرد به صورت مداوم با دستمال عرق روی پیشانی خود را پاک کند که این میتواند نشان از فریب کاری او باشد..

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

مهدی مرادی

مهندس مهدی مرادی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن