فیلم و سریال

از دانکرک تا تاریک ترین ساعت

از دانکرک تا تاریک ترین ساعت: بر علیه جنگ یا در ستایش آن؟

از دانکرک تا تاریک ترین ساعتReviewed by محمد حاجیلویی on Feb 24Rating:
Print Friendly, PDF & Email
از دانکرک تا تاریک ترین ساعت
به این نوشته رای دهید

کمتر از ده روز دیگر جشن سینمایی هالیوود و مهم ترین جشنواره فیلم در سراسر دنیا یعنی مراسم اسکار به رسم  هرسال برگزار خواهد شد و چشم همه اهالی سینما و سینما دوستان  به این مراسم دوخته شده تا ببینند جوایز این دوره نصیب چه کسانی و در کدام بخش ها خواهد شد و تا حدودی از هم اکنون قابل پیش بینی است  که گری اولدمن برای  بازی بی نظیرش در نقش وینستون چرچیل در فیلم تاریک ترین ساعت جو رایت برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد خواهد شد. در ادامه با سلسله همراه باشید…

 

Gary Oldman

دانکرک

و از طرف دیگر مهم ترین و پر سر و صدا ترین فیلم امسال اسکار  دانکرک ساخته نولان خواهد بود که البته طبق پیش بینی های انجام شده و نقدهای نه چندان خوبی که فیلم دریافت کرده است فیلم در هیچ کدام از بخش های اصلی اسکار نه تنها برنده ای نخواهد داشت بلکه به احتمال بسیاری  کاندیدی هم نخواهد داشت مگر در جلوه های ویژه بصری و شاید هم هانس زیمر افسانه ای بازهم کاندید و برنده موسیقی متن شود.
اما گذشته از اینکه در اسکار امسال چه اتفاقاتی خواهد افتاد و کدام فیلم بیشتر دیده خواهد شد سوال ما این است که آیا دهمین ساخته کریستوفرنولان و هم چنین آخرین ساخته جو رایت که بیشتر او را بدلیل حضور مستمر و درخشانش در تئاتر و البته بهترین فیلمش  تا قبل از تاریک ترین ساعت یعنی تاوان میشناختیم فیلم هایی در مدح جنگند یا در مذمت و ملامت آن؟
ابتدا با دانکرک شروع میکنیم. نولان در جدیدترین ساخته خود به سراغ واقعه تاریخی و تعیین کننده دانکرک رفته است چند روز سرنوشت ساز ساحل دانکرک که یکی از تعیین کننده ترین برهه های جنگ جهانی دوم بود و در نتیجه و سرنوشت این جنگ تاثیر بسزایی داشت.

نولان در این فیلم دست به نوآوری و ریسک مهم و البته خطرناکی در کارنامه فیلم سازی خود، زده فیلمی که  داستان سر راست و مشخصی دارد را قرار است با کم ترین دیالوگ و بدون  شخصیت محوری در داستان بر خلاف آثار قبلی خودش به بیشترین حد تعلیق و التهاب تبدیل کند هیجانی حتی  بیشتر از سه گانه بتمن.

حدود ۳۰۰ هزار نفر از سربازان ارتش امپراتوری بریتانیا در ساحل دانکرک فرانسه محاصره شده اند و روز به روز هم حلقه محاصره تنگ تر می شود و این سربازان باید به خانه بازگردند سالم هم برگردند تا  انگلستان و چرچیل بتوانند جنگ را ادامه دهند تا به پیروزی که چرچیل مکررا در سخنرانی های خود وعده آنرا به مردمش می دهد نائل شوند.

 

Dunkirk
فیلم در سه بستر روند این چند روز ملتهب و طاقت فرسا را روایت می کند در زمین و ساحل دانکرک، بر سطح دریا و در گستره آسمان .
نولان مهم ترین و به جرات می توان گفت بزرگ ترین فیلم ساز قرن حاضر است این را به گواه موفقیت فیلم هایش چه در حوزه تجاری و چه در حوزه هنری میگوییم نولان هم حمایت و موافقت عموم  را داراست و هم صاحبان کمپانی های تهیه و تولید فیلم و هم منتقدان و خواص سینما.

اما در این فیلم ریسک بزرگی کرده و برخلاف همه فیلم های شاخص قبلی خود عمل کرده هرچقدر سه گانه های بتمن  و تلقین را به شخصیت پردازی های پر تعداد و پر قدرتش و  به دیالوگ های پینگ پونگی  ما بین پرسوناژهایش و نماها و دکوپاژهای  پر زرق و برقی که چشم بیننده را کور میکرد و حواسش را پرت میشناختیم دانکرک فاقد همگی آنهاست دانکرک از فیلم های قبلی نولان و نشانه شناسی اثارش فقط نوع روایت سراسر ما بین فلش بک و فوروارد بک زدنش را داراست که اینبار اتفاقا موفق هم عمل نمی کند. اصلا چه کمکی به قصه و پیشبرد آن کرده است این نوع روایت؟

از ساحل شروع کنیم.

Dunkirk
فیلم های نولان به میخ کوب کردن تماشاگر در پارت ابتدایی فیلم شهره اند و اینکار را نولان به مهارت تمام  انجام میدهد اما در این فیلم همه چیز به غیر نولانی ترین شکل آن آغاز می یابد.
در آغاز فیلم در ابتدا تعدادی سرباز نوجوان را می بینیم که سرگردان و گرسنه و تشنه اعلامیه هایی از آلمانی های نازی دریافت می کنند که در آن نوشته آنها در دانکرک گیر افتاده اند و راه فراری هم نیست این شروع نه تنها شباهتی به آثار قبلی نولان ندارد بلکه کمترین حس تعلیق و هیجان را در مخاطب ایجاد می کند چرا که مخاطب با داستانی اقتباسی رو به روست که قبلا اگر نگوییم از همه ماجرای تاریخی دانکرک باید گفت از بخشی از آن آگاه است.

 

Dunkirk
نولان در صحنه هایی که هواپیماهای بمب افکن دشمن  به روی سربازان در ساحل بمب میریزد از کم ترین صحنه های خون ریزی و جرح و قطع عضو استفاده کرده کسی چه می داند شاید فیلمش مناسب همه اقشار و گروه های سنی باشد در حالی که لازمه این ژانر نشان دادن این گونه صحنه ها به حد متوسط آن لااقل هست طوری که تصویر جنگ و عواقب و بلایای آن در ذهن تماشاگر نقش ببندد.
اما به اشتباه خیال نکنید که هدف نولان ساخت فیلمی در ستایش جنگ و یا بی تفاوت به آن بوده است نه اصلا اتفاقا بنظر من تمام تلاش نولان این بوده که جنگ را هرچه بیشتر بیهوده و غیر ضروری و آسیب زننده ترسیم کند و آنجا که سربازان و افسران ارشد از دیدن خانه و نزدیک بودن آن سخن می گویند در واقع نفرت از جنگ و زیبایی صلح در اذهان ما نقش می بندد.

 

Dunkirk
در انتها باید گفت شاید نولان با انتخاب این داستان تاریخی و سر راست و نوآوری ها و تفاوت در ساخت به نسبت آثار قبلی خود چندان موفق و درخشان عمل نکرده اما در نشان دادن تصویر سیاه جنگ آن هم نه از بیرون و دید دوربین خود که از درون جنگ و آن ساحل لعنتی و در واقع دید همه ی آن سربازان بی رمق و سرگردان به خوبی عمل کرده است.

تاریکترین ساعت جو رایت

جو رایت برخلاف همتای خود کریستوفر نولان چندان کارگردان صاحب نام و پر آوازه ای نیست اما بنظر موفق تر از وی ماجرای دانکرک را از زاویه دیگر تصویر کرده.
هر دو فیلم به یک دوره زمانی تاریخی نظر دارند منتهی یکی از دل ساحل دانکرک و دیگری از درون کشور انگلستان و کشمکش های دیپلماتیک ما بین اعضای پارلمان سلطنتی.

در تاریک ترین ساعت به زندگی چرچیل و تصمیمش مبنی بر ادامه دادن جنگ با هیتلر و متحدانش و یا امضای پیمان نامه صلح پرداخته می شود.

در این فیلم گری اولدمن در نقش چرچیل بهترین نقش آفرینی عمرش را انجام داده و البته برای آن زیر گریم سنگینی هم رفته گریمی که در مجموع ۲۰۰ ساعت اورا در اتاق گریم نگه داشته است.

Darkest Hour

اما داستان فیلم از چه قرار است؟

در تاریخ ۹ می ۱۹۴۰ پارلمان نگران و مشوش از فتوحات پی در پی هیتلر و سقوط یک به یک کشورهای هم پیمان بریتانیا  نویل چمبرلین نخست وزیر وقت را تحت فشار میگذارند که استعفا دهد و طی اتفاقاتی چرچیل را به نخست وزیری انتخاب می کنند چرچیلی که نه حزب خودش که حزب غالب پارلمان هم هست از او دل خوشی دارند و نه حزب مخالف به او اعتماد و حتی جرج ششم پادشاه انگلستان هم به او نه علاقه دارد و نه اطمینان.
در چنین شرایطی چرچیل باید تصمیم بگیرد که به جنگی ادامه دهد که هیچ نکته امیدوارکننده ای در آن دیده نمی شود و یا پیمان صلح را امضا کند و به نوعی زیر یوغ هیتلر برود.
در فیلم شاهد آنیم که چرچیل به شدت زیر فشار است از جانب حزب خود و اعلی حضرت جرج ششم که به جنگ ادامه ندهد و وارد صلح شود اما چرچیل در نهایت به توصیه خود پادشاه که به یکباره تغییر عقیده می دهد و حمایت خود را به چرچیل اعلام می کند و سکانسی که در آن وارد مترو می شود با مردم عادی صحبت می کند و از آنان کسب تکلیف می کند رای به ادامه جنگ میدهد.

Darkest Hour
این تمام داستان فیلم است ولی نمی توان این فیلم را هم بسان دانکرک نولان فیلمی در تبلیغ جنگ دانست فیلم بیشتر در ستایش میهن پرستی و بر ضد حکومت های اهریمنی و ایدئولوژیک است  فیلم ضد فاشیست است و بر علیه هر گونه ترک تازی و دیکتاتوری و حکومت ظالمانه است.
نکته ای دیگر که با دیدن فیلم نظرم را جلب کرد این بود که ما در تاریخ خوانده و شنیده ایم که وینستون چرچیل در ادای برخی کلمات دچار مشکل بوده و لکنت زبان داشته است اما با غلبه بر این مشکل به نیروی اراده به سخنور ترین سیاست مدار در طی جنگ جهانی دوم تبدیل می شود توانایی که باعث برگشتن ورق جنگ و پیروزی انگلستان و متحدانش شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن