علم و فناوری

۱۰ تکنولوژی برتر جهان

معرفی 10 تا از برترین تکنلوژی های جهان که بشر به آن دست یافته است.

۱۰ تکنولوژی برتر جهانReviewed by مهدی ذولفقاری on Sep 7Rating:
Print Friendly, PDF & Email
۱۰ تکنولوژی برتر جهان
5 از 1 رای

۱۰ تکنولوژی برتر جهان

تکنولوژی فرآیند و علمی است که انسانها با توسعه علم به آن دست پیدا میکنند و میتوانند با استفاده از آن در زندگی میلیارد ها انسان، رفاه و آسایش ایجاد کنند.
همچنین باعث شوند تا از بیماری ها و خطرات زیادی در امان بمانند.
تکنولوژی باعث میشود که کار ها راحت تر انجام شوند و رفاه بیشتری در جامعه ایجاد شود.
انسان ها با استفاده از تکنولوژی، با دخل و تصرف در طبیعت، نیازهایشان را برآورده میکنند.
سایت سلسله در این پست به معرفی ده مورد از این فنآوری ها میپردازد.
بی شک این تکنولوژِ ها تحول بزرگی در زندگی ما ایجاد کرده و یا خواهند کرد.

در ادامه با معرفی ۱۰ تکنولوژی برتر جهان با سلسله همراه باشید.

 

پیشنهاد میشود بخوانید : ۱۰ نظریه علمی و تئوری بزرگ دنیا

 

۱- علم نانو و نانو حسگرها و اینترنت اشیا

علم نانو و نانو حسگرها و اینترنت اشیا

این تکنولوژی در این سالها بسیار مورد توجه قرار گرفته است و با سرمایه گذاری هایی که بر روی آن صورت گرفته است انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۲۰ میلادی یکی از برترین مباحثی باشد که توجه همگان را به خود برانگیزد. پیشبینی میشود این فنآوری بتواند تا سال ۲۰۲۰ بین ۳۰ میلیارد دستگاه و وسیله، ارتباط برقرار کند. در حال حاضر دانشمندانی که در این زمینه فعالیت میکنند بدنبال راهی برای کوچک کردن این حسگرها هستند تا بتوانند آنها را به ریز ترین شکل ممکن در آورند و باعث ایجاد انقلابی در این زمینه شوند.
همچنین محققان به دنبال فنآوری ساخت زیست‌ کامپیوتر های ریز هستند.
این زیست کامپیوتر ها با استفاده از DNA و پروتئین ساخته شده اند.

۲- سلول‌های خورشیدی پروسکایت

سلول‌های خورشیدی پروسکایت

سلول های خورشیدی را میتوان امید آیندگان برای ایجاد انرژی دانست ولی بازده آنها به گونه ای است که زیاد مورد قبل واقع نمیشوند و همچنین هزینه بالای این سلول ها و هزینه های نگه داری از آنها باعث شده است که محققان بدنبال ایجاد فنآوری جدید تری در این زمینه باشند.
میتوان گفت در سال های اخیر سلول ها و پنل های خورشیدی گسترش بسیار سریع و زیادی داشته اند.
اغلب این سلول ها، سلول های خورشیدی نسل سوم شناخته میشوند.
سلول ­های خورشیدی پروسکایتی توانسته اند که تا اکنون عملکرد مناسبی از خود نشان دهند
و تا ۱۰۰۰ ساعت دوام و کارایی بدون هیچ مشکلی داشته باشند.
ولی این نتایج هنوز هم برای تجاری­ سازی این سلول­ ها راضی کننده نیست.
محققین و دانشمندان این زمینه بر این عقیده اند که باید عمر این سلول ­ها باید به ۲۰ سال برسد.

۳- هوش مصنوعی

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از تکنولوژی هایی است که سالهای زیادی توانسته توجه دانشمندان را به خود جلب کند و از سالیان پیش تحقیقات گسترده و سرمایه گذاری های گسترده ای را به خود اختصاص دهد. اگر برای شما سوال است که هوش مصنوعی چگونه میتواند باشد از شما دعوت میکنیم که سریال دنیای غرب (West World) را که پیش تر در سایت سلسله معرفی شده است را ببینید.

همانطور که این سریال بزرگ و معروف نشان میدهد Artificial Intelligence (هوش مصنوعی) که به صورت مختصر AI خوانده می‌شود، شاخه ای از علم برنامه نویسی و کامپیوتر و الکترونیک است که هدف آن شبیه سازی انسان ها و حیوانات را با هوش مصنوعی است. فعالیت های دانشمندان و پژوهشگر ها در زمینه هوش مصنوعی عمدتاً راجع به جنبه های Learning  (فهم)، Reasoning (استدلال)، Problem Solving (حل مسئله)، Perception (درک) معطوف شده است.
تا بتوانند با استفاده از آن یک هوش مصنوعی قدرتمند و دارای قدرت ادراک بسازند.
تحقیقات نشان داده است:
امروزه نزدیک به ۵۹ درصد از پژوهش ها حول جمع آوری اطلاعات مخاطبان انجام میگیرد.

 

بخوانید : معرفی وحشتناک ترین آزمایش های علمی دنیا

 

۴- اپتوژنتیک

اپتوژنتیک

عده ای از پروتوئین ها به نور پاسخ میدهند که این ویژگی به دانشمندان اجازه میدهد تا فعالیت نورون ها را به صورت انتخابی خاموش و روشن کنند و این کار با دقت و سرعتی بسیار زیاد انجام میگیرد که غیر قابل باور است. حال زمانی که این پروتئین هایی را که اینجور فعالیتی دارند را به سلول های کشت داده شده و یا به مغز حیوانات زنده قرار میدهند،
میتوان بر روی عملکرد شبکه های عصبی آزمایشات و تحقیقات فوق العاده زیادی انجام داد.
به عنوان نمونه یکی از کارایی های مفید این تکنولوژی بازگرداندن بینایی از دست رفته چشم است،
که یک گام بزرگ در علم پزشکی به شمار میرود.

در دهه گذشته، راه حلی به طور خاص، برای فعال کردن (activate) و یا حتی غیر فعال کردن (inhibit) دسته ای کوچکی از نورون ها با نور ایجاد شد که این راه حل کار محققان را برای کنترل نورون ها بسیار ساده کرد. همچنین پس از گذشت سالیان دراز دانشمندان امروزه می توانند پروتئین های موجود در جلبک ها را که گیرنده حساس به نور  هستند به تک نورون های در داخل بدن وارد کنند تا نورون ها به یک طول موج خاص واکنش نشان دهند. این عمل و تکنیک که به صورت خاص ایجاد شده است به دانشمندان برای کنترل نورون ها بسیار کمک کرده است. امروزه در علم پزشکی از تکنولوژی نور درمانی برای درمان و معالجه بسیاری از بیماری ها مانند معالجه اختلال خلقی فصلی ، پسوریازیس و بسیاری از بیماری های دیگر استفاده می شود.

۵- واقعیت مجازی

واقعیت مجازی

واقعیت مجازی جزو فناوریی هایی است که با آن آشنایی داریم.
در شهر بازی ها حتما شاهد غرفه هایی بوده اید که با ارائه یک عینک به شما تصاویری مجازی به شما نشان داده میشود و شما خود را در این دنیا تصور میکنید. واقعیت مجازی فضایی است که در آن محیطی مجازی در جلوی چشمان شما قرار میگیرد و شما را به این باور میرساند که در این لحظه در آن مکان وجود دارید . هرچند تا الآن بیشتر کاربرد هایی مانند بازی و سرگرمی داشته است ولی در آینده نه چندان دور شاهد کاربرد های متفاوت در زمینه آموزش و … از این عینک ها خواهیم بود.

هنگامی که یک فرد هدست و عینگ واقعیت مجازی را در روی صورت خود و روبروی چشمانش نصب میکند،
محیطی را جلوی چشمانش مشاهده می کند و میتواند با جابجایی بدنش در آن محیط نیز جابجا شود.
تصور کنید نیروی نظامی و یا پزشکان چه استفاده هایی میتوانند از این فضای غیر واقعی ببرند.
این محیط ها هنوز هم از گرافیک بالایی برخوردار نیستند.
در تکنولوژی واقعیت مجازی از عکس های ۳۶۰ درجه استفاده میشود.

۶- دوربین ها و عکس های ۳۶۰ درجه

دوربین ها و عکس های ۳۶۰ درجه

امروزه بشر می تواند تمامی آنچه در  دنیا وجود دارد را به تصویر بکشد.
همچنین چندی است که عکس برداری ۳۶۰ درجه به انسان کمک کرده است،
تا تمامی یک محیط را به کمک دوربین به قاب تصویر بکشد تا از آن در واقعیت مجازی استفاده شود.
امروزه حتی دوربین های بسیاری از موبایل ها و تلفن های همراه نیز از این قابلیت برخوردار هستند. ولی در زمانی که زیاد هم دور نیست، ساخت یک سیستم که بتواند تصویر ۳۶۰ درجه بگیرد هزاران دلار هزینه داشت.

کاربرد های عکاسی ۳۶۰ درجه بسیار خاص و در نوع خود بسیار حیاتی هستند.
به عنوان مثال برای ساخت مستند ها و به تصویر کشیدن مکان های تاریخی،
همچنین برای ذخیره و حفظ یک صحنه جرم توسط پلیس و یا تصادف،
و در بسیاری از کاربرد های دیگر تصویر برداری ۳۶۰ درجه به حفظ صحنه و موقعیت کمک زیادی میکند.

۷- اتوموبیل های بدون راننده

اتوموبیل های بدون راننده

امروزه بشر به فن آوری دست پیدا کرده است که توانسته اتوموبیل هایی بسازد که بدون نیاز به راننده میتوانند مسیر خود را پیداکنند و بدون تصادف و در کمال امنیت به مقصد برسند. این خودرو ها با بهره گیری از تکنولوژی مغناطیسی فاصله خود را از خودرو های روبرو و پشتی و حتی اتوموبیل های کناری حفظ میکنند. همچنین این خودرو ها دارای سیستم هوشمند هستند که میتوانند تشخیص دهند اگر خودرویی به سمت آنها می آید چگونه واکنش دهند و در صورتی که خودروی روبرو نیز از این فن آوری برخوردار باشد با مخابره اطلاعات به همدیگر تصمیم میگیرند که چگونه بدون برخورد و تصادف از کنار همدیگر عبور کنند.

همچنین به کمک این فناوری می توانید تعدادی خودرو را به عنوان مثال مانند کامیون ها را در پشت سر همدیگر با فاصله بسیار کم حرکت دهید و روی همدیگر قفل کنید تا با کمتر شدن میزان مقاومت هوا در برابر آنها، هم در مصرف سوخت کامیون ها و هم در میزان فضای اشغال شده توسط آنها در جاده صرفه جویی شود.

۸-  تکنولوژی تشخیص مردمک چشم

تکنولوژی تشخیص مردمک چشم

مردمک چشم همه افراد با یکدیگر متفاوت است.
به بیان دیگر هیچ دو نفری نیستند که از مردمک چشم یکسان برخوردار باشند.
در صورتی که هر شخص یک حساب بانکی واحد داشته باشد، میتوانید از این تکنولوژی که جزو به روز ترین تکنولوژی های دنیا است تمامی پرداخت هزینه های خود را بدون صرف زمان زیادی انجام دهید. میتونید قفل خودرو و کامپیوتر شخصی خود را و همچنین حتی قفل منزل و گاوصندوق شخصی خود را با ایتفاده از این تکنولوژی باز کنید و به هر شخص دیگری اجازه ندهید تا به هیچ وجه نتواند به اسرار شما دسترسی پیدا کند.

۹- ژن درمانی

ژن درمانی

شاید بتوان گفا این تکنولوژی توانست امید را به زندگی بسیاری از خانواده ها و کودکان برگرداند و شادی را برای آنها به ارمغان بیاورد. پزشکان و مهندسان پزشکی توانسته اند امروزه با توسعه دانش و علم مهندسی پزشکی به تکنولوژِ درمان ژن ها دست پیدا کنند تا دیگر لازم به جوشاندن اسباب بازی های یک کودک نباشد. در مقالات از این علم به عنوان علمی که پزشکی نوین را متحول میکند نامبرده شده است.

بر اساس تعریف (FDA) سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا ژن درمانی به فرایندی گفته میشود روش درمانی آن به گونه ای است که در آن یک ژن جایگزین به بدن فرد اضافه و یا یک ژن در بدن او غیر فعال می شود.به این منظور از میلیاردها ژن حاوی رشته های DNA اصلاح شده برای انتقال دستورات جدید به بدن بیمار استفاده میشود.

 

مطالب پیشنهادی : معرفی ۱۰ اپلیکیشن عالی در زمینه تناسب اندام

 

۱۰- باتری های ۳۰ ثانیه ای

باتری های ۳۰ ثانیه ای

در کنفرانس مایکروسافت از باتری هایی رو نمایی شد که تنها در زمان ۳۰ ثانیه به صورت کامل شارژ میشوند. در آینده نه چندان دور شاهد انبوه سازی این باتری ها برای تمامی گوشی های موبایل و لپتاپ ها و تبلت ها خواهیم بود و گفته میشود این مورد انقلابی در عرصه ذخیره انرژی است.
این باتری ها هم اکنون با گوشی  Galaxy S4 سازگار هستند.

شرکت تولید کننده و ارائه دهنده این باتری هااعلام کرده است که روش کار این باتری های فوق العاده فست شارژ با بهره گیری از درایوهای نانویی برای مواد بیوارگانیک است. این فن آوری گنجایش الکترودها را افزایش می‌دهد و به همین دلیل است که زمان بسیار کمی طول میکشد تا باتری ها به طور کامل شارژ شوند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن